supernowa

Misja kosmiczna Gaia odkrywa swoją pierwszą supernową

Obserwatorium kosmiczne Gaia odkryło swoją pierwszą supernową, nazwaną Gaia14aaa. W miejscu, gdzie znajduje się niepozorna galaktyka, około 500 milionów lat świetlnych od nas, niespodziewanie pojawiło się pojaśnienie spowodowane kosmiczną eksplozją kończącej życie gwiazdy. Błysk światła dostrzeżono niewiele ponad miesiąc po rozpoczęciu regularnej pracy badawczej obserwatorium Gaia.

Supernowa z protoplastą typu Wolfa-Rayeta

Przy użyciu techniki "flash spectroscopy" po raz pierwszy zaobserwowano wybuch supernowej, której protoplastą była gwiazda Wolfa-Rayeta. Wcześniej uważano, że te gwiazdy "umierają po cichu".

Kobalt podczas wybuchu supernowych

Grupa astrofizyków odkryła, że w trakcie wybuchu supernowej powstaje radioaktywny  kobalt. Odkrycie to, opisane na łamach Nature, uwiarygadnia dotychczasową teorię wybuchu supernowych. Otrzymany rezultat jest wynikiem analizy danych obserwacyjnych zebranych przez kosmiczne obserwatorium promieniowania gamma -  INTEGRAL (ang. The International Gamma-Ray Astrophysics Laboratory).

Problem emisji neutrin z supernowej SN1987 wyjaśniony?

Wyniki najnowszych obliczeń przeprowadzonych przez Jamesa Fransona z Uniwersytetu w Maryland wskazują, że efekt grawitacji wirtualnych par elektron-pozyton podczas ich poruszania się w przestrzeni może prowadzić do naruszenia zasady równoważności Einsteina. Efekt ten jest zbyt słaby, aby udało się go zmierzyć bezpośrednio, ale byłby w stanie wyjaśnić zagadkowe anomalie obserwowane podczas wybuchu supernowej SN1987.

Odporna gwiazda przeżyła wybuch supernowej

Gdy masywnej gwieździe wyczerpie się całe paliwo, zapada się ona w sobie pod wpływem grawitacji, a następnie eksploduje jako supernowa. Wybuch taki jest bardzo silny, możliwe jest jednak jak się okazuje, że drugi składnik układu podwójnego gwiazd może go przetrwać. Zespół astronomów analizujący dane z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra znalazł właśnie jedną z takich „silnych” gwiazd.

Zbliżenie Hubble'a na supernową w pobliskiej galaktyce

SN 2014J
Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał serię zdjęć supernowej SN 2014J, która wybuchła z początkiem bieżącego roku w galaktyce M82. Znajduje się ona w odległości 11,5 miliona lat świetlnych i jest najbliższą Ziemi supernową, która pojawiła się w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Eksplozja została skatalogowana jako typ Ia.
Subscribe to RSS - supernowa