swift

Satelita Swift kończy 10 lat

20. listopada 2004 roku należący do NASA kosmiczny teleskop Swift został wystrzelony z Przylądka Canaveral na pokładzie rakiety Boeing Delta II. Celem misji było przede wszystkim badanie rozbłysków gamma.

Swift zaobserwował nietypowy obiekt

Międzynarodowy zespół naukowców zebrał obserwacje pochodzące m.in. z należącej do NASA misji Swift i przeanalizował niezwykłe źródło promieniowania pochodzące z galaktyki karłowatej Markarian 177 odległej o około 90 milionów lat świetlnych od nas.

SWIFT znalazł tysiące nowych źródeł rentgenowskich

Międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Leicester opublikował nową listę źródeł rentgenowskich. Jest ona efektem wielu lat pracy uczonych i zawiera około 150 000 gwiazd i galaktyk. Będzie w przyszłości wspaniałym i najlepszym jak dotąd narzędziem do badań tego typu obiektów.

Swift ukazuje dokładne mapy pobliskich galaktyk w ultrafiolecie

Astronomowie z NASA i Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii wykorzystali satelitę Swift, by stworzyć najbardziej jak dotychczas szczegółowe przeglądy nieba na falach ultrafioletowych. Ich głównym celem były Wielki i Mały Obłok Magellana – najbliższe nam, duże galaktyki.

Tajemnicza struktura wokół czarnej dziury

W styczniu 2011 roku satelita Swift uchwycił słaby błysk promieniowania rentgenowskiego, które okazało się pochodzić z najbardziej niezwykłego, podwójnego

Satelita Swift odkrył nową czarną dziurę w naszej Galaktyce

We wrześniu 2012 satelita Swift wystrzelony na orbitę Ziemi przez NASA  zarejestrował rozbłyski rentgenowskie. Pochodziły one najprawdopodobniej z  rozgrzanego gazu, opadającego na nieznaną nam dotychczas czarną dziurę  rezydującą w Naszej Galaktyce.
 

Jak rozruszać czarną dziurę?

Satelita NASA Swift dostarczył niezbitego dowodu, który wyjaśnił mechanizm odpowiedzialny za uaktywnianie czarnych dziur. Dane uzyskane z trwającego obecnie przeglądu nieba satelity Swift pomogły astronomom w odpowiedzi na pytanie zadawane od lat, dlaczego tylko niewielki odsetek czarnych dziur emituje ogromne ilości energii?

Pole magnetyczne w strudze promieniowania gamma

GRB 090102 (błysk promieniowania gamma) został zaobserwowany przez należącego do NASA satelitę Swift. Chwilę później satelita wysłał informację o błysku do wszystkich teleskopów na świecie.

Nowy typ Aktywnych Jąder Galaktyk

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył nową klasę AGN-ów. Odkrycia dokonano za pomocą satelity Swift Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA i japońsko-amerykańskiego obserwatorium rentgenowskiego Suzaku

Bardzo długi błysk gamma

Błyski gamma są jednymi z najbardziej energetycznymi zjawiskami występującymi we Wszechświecie. Obserwowane na bardzo krótkich falach promieniowania trwają one niezmiernie krótko, a zaraz po nich następuje olbrzymia eksplozja, którą możemy obserwować z odległości miliardów lat świetlnych. W kilka sekund później blask zanika pozostawiając jedynie słabnącą przez kilka dni poświatę. Aby ten wybuch zlokalizować i zaobserwować zanim zupełnie zniknie astronomowie mają do dyspozycji jedynie od kilku sekund do kilku minut

Najstarszy Błysk Gamma

Zaledwie kilkaset milionów lat po Wielkim Wybuchu pewna gwiazda wypaliła całe swoje paliwo jądrowe, uległa potężnej eksplozji i zamieniła się w czarną dziurę emitując przy tym bardzo silne promieniowanie. Światło z tego wybuchu w postaci błysku gamma dotarło do Ziemi dopiero we wrześniu zeszłego roku. Błysk GRB050904 jest najdalszym wybuchem kiedykolwiek zanotowanym.
Subscribe to RSS - swift