Uran

Uran ma planetoidę trojańską

2011 QF99 - planetoida trojańska Urana (symulacja orbity)
Astronomowie z Kanady i Francji odkryli, że Uran posiada planetoidę trojańską. Wyniki badań obiektu oznaczonego jako 2011 QF99 ukazały się w dzisiejszym wydaniu czasopisma "Science".

Wiatry na Neptunie i Uranie

Gazowe olbrzymy, Uran i Neptun, jako planety zewnętrzne otrzymują od Słońca znacznie mniej energii na jednostkę powierzchni niż Ziemia. Biorąc pod uwagę ich średnią odległość od Słońca, dla Urana czynnik ten wynosi około 0.0027 a dla Neptuna 0.001. Można by oczekiwać, że w związku z tym aktywność atmosferyczna obydwu planet będzie niewielka.

Zorze polarne na Uranie

Uran, podobnie jak Ziemia, Jowisz czy Saturn posiada własne pole magnetyczne na tyle silne, aby wytworzyć magnetosferę. Izoluje ona planety od bezpośredniego oddziaływania z wiatrem słonecznym, ale z drugiej strony jest areną skomplikowanych przemian energii wiatru w różne jej formy propagujące się już wewnątrz magnetosfery. Jednym z efektów tych przemian jest zorza polarna wywołana przez wiązki naładowanych cząstek...

Niebieski pierścień Urana

Odkryto nowy, niebieski pierścień otaczający Uran w odległości 97700 km od centrum planety. Jest on podobny do najbardziej zewnętrznego pierścienia E Saturna i stał się drugim takim w Układzie Słonecznym.

Nowe oblicze Urana

Teleskop Hubble’a sfotografował nowe dwa pierścienie i dwa małe księżyce krążące dookoła Urana. Pierścienie są prawie dwa razy większe od dotychczas znanych i znajdują się tak daleko, że zostały nazwane „drugim systemem pierścieni” Urana.
Subscribe to RSS - Uran