Voyager 1

Zbadano galaktyczne pole magnetyczne

IBEX
Żyjemy w bąblu heliosfery. Gdyby nie ona, to promieniowanie kosmiczne i galaktyczne pole magnetyczne dostałoby nas w swoje ręce. Co dzieje się na granicy heliosfery? Naukowcy opublikowali wyniki niezależnych pomiarów potwierdzające jedno z kluczowych odkryć misji IBEX.

Aktywność słoneczna wpływa na atmosferę Tytana

Tytan – największy spośród satelitów Saturna – ma gęstą atmosfere i jonosferę. Wyniki misji Cassini pokazały, że gęstość jonosfery zależy od jedenastoletniego cyklu aktywności słonecznej.

Voyager 1 opuścił Układ Słoneczny

Voyager 1
Voyager 1 czyli Podróżnik to bezzałogowa sonda kosmiczna, należąca do NASA, która została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną 36 lat temu, 5 września 1977 roku.

We wrześniu 2013 roku naukowcy potwierdzili, że Voyager 1 jest pierwszą sondą, która dotarła do przestrzeni międzygwiezdnej.
Tags: 

Voyager 1 na "magnetycznej autostradzie" na krańcach Układu Słonecznego

Voyager 1 na „magnetycznej autostradzie”
Amerykańska sonda kosmiczna Voyager 1 znalazła się w nowym obszarze na krańcach Układu Słonecznego. Naukowcy z NASA przypuszczają, że jest to już końcowa strefa naszego układu planetarnego i porównują jej własności do „magnetycznej autostrady” dla naładowanych cząstek.
Subscribe to RSS - Voyager 1