WISE

Zagadka zimnej pustki w Kosmosie

W roku 2004 astronomowie badający mapę pozostałości po Wielkim Wybuchu – kosmicznego promieniowania tła (CMB) odkryli Chłodną Plamę, czyli wielki – a nawet dużo większy, niż kiedykolwiek się spodziewano – obszar bardzo niskiej temperatury na naszym ziemskim niebie. Wprawdzie teorie fizyczne związane z Wielkim Wybuchem przewidywały już dawniej fluktuacje temperatury CMB w bardzo wczesnym Wszechświecie, jednak zimny obszar aż tak duży był dla naukowców sporym zaskoczeniem.

Pierwszy całkowity przegląd nieba WISE

Satelita Wide-field Infrared Survey Explorer – WISE – 17 lipca 2010 r. ukończył pierwszy przegląd całego nieba. Podczas misji uzyskano 1,3 mln obrazów. Niektóre z nich poddano obróbce i sklejeniu z innymi, tworząc nowy obraz. Tak powstało zdjęcie Plejad, znanych jako Siedem Sióstr, zanurzonych w kłaczkowatym pyle. Obszar obrazu to siedem stopni kw. - tyle co 35 tarcz Księżyca w pełni. Zdjęcie pokazuje możliwości teleskopu w wykonywaniu szerokich ujęć rozległych obszarów kosmosu. Nowe zdjęcie tego regionu zrobiono w lutym. Podczerwone światło zarejestrowano czterema detektorami WISE. Teraz widać rozległą chmurę pyłową, przez którą przechodzą Plejady i inne gwiazdy gromady. Światło podczerwone ujawnia również, które gwiazdy gromady są mniejsze i chłodniejsze.

Satelita WISE przesyła pierwsze zdjęcia Wszechświata w podczerwieni

Nowy orbitalny teleskop do badań w podczerwini, WISE, wykonał pierwsze zdjęcia Kosmosu w trzy tygodnie po wystrzeleniu. Zebrane materiały wskazuja na to, że zainstalowane na jego pokładzie detektory podczerwieni są w stanie wykonać pełną, podczerwona mapę Wszechświata.

Delta 2 wyniosła na orbitę Teleskop WISE

Zadaniem nowego satelity WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) będzie wykonanie mapy całego nieba w poszukiwaniu m.in. komet, asteroid, brązowych karłów i słabo świecących, nowo narodzonych gwiazd wykorzystując w tym celu najnowsze zdobycze technologiczne. Na pokładzie orbitalnego obserwatorium zainstalowano specjalną, podczerwoną kamerę cyfrową, pozwalającym na fotografowanie nieba w pasmach 3.4, 4.7, 12 oraz 22 mikrometry (10-6m). WISE jest teoretycznie w stanie zarejestrować wszystkie przejawy promieniowania podczerwonego na tyle słabe, że może je przegapić Teleskop Hubble'a i inne obserwatoria optyczne.
Subscribe to RSS - WISE