woda

Mars: planeta, która straciła ocean wody

Pierwotny ocean na Marsie miał więcej wody niż ziemski Ocean Arktyczny i pokrywał większą powierzchnię planety niż Ocean Atlantycki na Ziemi – tak wskazują opublikowane dzisiaj najnowsze wyniki badań. Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał należący do ESO teleskop VLT, a także instrumenty w W. M. Keck Observatory oraz NASA Infrared Telescope Facility, do monitorowania atmosfery planety i wykonania mapy własności wody w różnych częściach marsjańskiej atmosfery w okresie sześciu lat. Nowe mapy są pierwszymi tego rodzaju opracowaniami. Wyniki ukażą się dzisiaj w internetowym wydaniu czasopisma „Science”.
Znaczniki: 

Kometa traci co sekundę dwie szklanki wody

Kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko badana przez sondę Rosetta 'wypaca' co sekundę dwie szklanki wody. Obecne tempo pozwoliło by wypełnić olimpijski basen w ciągu około 100 dni. Kiedy kometa zacznie się zbliżać do Słońca, tempo to gwałtownie wzrośnie.

Curiosity znalazł wodę na Marsie!

O wodzie na Marsie wiadomo było od jakiegoś czasu. Teraz wiadomo, że jest jej średnio 20ml w każdym kilogramie marsjańskiej gleby.

Marsjańskie rzeki

Mars vs Ziemia
Curiosity dokonał kolejnego wielkiego odkrycia. Tym razem pokazał, że na powierzchni Marsa płynęły kiedyś rzeki, o czym poinformowano na łamach czasopisma Science.

ALMA pisze na nowo historię gwiezdnego wyżu demograficznego Wszechświata

ALMA - obrazy soczewkowanych grawitacyjnie galaktyk gwiazdotwórczych
Obserwacje wykonane za pomocą Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) pokazują, że najgwałtowniejsze wybuchy narodzin gwiazd w kosmosie miały miejsce znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono. Wyniki opublikowano w serii artykułów, które ukażą się 14 marca 2013 r. w „Nature” oraz w „Astrophysical Journal”. Badania są najnowszym przykładem odkryć pochodzących z nowego międzynarodowego obserwatorium ALMA, które dzisiaj zostało uroczyście otwarte.
Znaczniki: 

Curiosity znalazł na Marsie wodę i (być może) węgiel

Łazik marsjański Curiosity przeanalizował pierwsze próbki gruntu czerwonej planety w listopadzie. Posłużyło w tym wiele instrumentów, jednak najważniejszym z nich był SAM - Sample Analysis at Mars, czyli przenośne, miniaturowe laboratorium chemiczne wykonane w Goddard Space Flight Center w Greenbelt i umieszczone na pokładzie sondy. Głównym jego zadaniem było sprawdzenie, czy grunt Marsa może lub mógł w przeszłości sprzyjać organizmom żywym. Znaleziono między innymi wodę, siarkę i związki zawierające chlor.

Woda przy narodzinach gwiazdy

Mapa obłoku molekularnego w gwiazdozbiorze Byka

Na podstawie najnowszych obserwacji teleskopem Herschela w gwiazdozbiorze Byka odkryto duże ilości pary wodnej w zimnym obłoku molekularnym, z którego lada chwila powstanie nowa gwiazda.

NASA potwierdza obecność wody na Europie

Sonda Galileo, wystrzelona w 1989 roku, miała za zadanie zbadać Jowisza i jego satelity. Jednym z najciekawszych odkryć było zaobserwowanie wielkiego, słonowodnego oceanu wody pod powierzchnią Europy - czwartego pod względem wielkości galileuszowego satelity Jowisza. Oszacowano, że ocean ten jest sumarycznie większy od wszystkich ziemskich wód oceanicznych, a jego grubość może wynosić nawet 90 kilometrów. Jednak, ze względu na dość dużą odległość satelity od Słońca, woda ta jest najprawdopodobniej całkowicie zamarznięta.

Największy rezerwuar wody na krańcu Wszechświata

Dwie grupy astronomów odkryły największe i najbardziej odległe zasoby wody jakie kiedykolwiek zostały znalezione we Wszechświecie. W odległości ponad 12 miliardów lat świetlnych znajduje się kwazar, a w jego centrum orgormna czarna dziura pożerajaca materię. Czarną dziurę otacza woda, której jest 140 bilionów razy więcej niż wody w ziemskich oceanach.

Brakujące ogniwo, czyli woda utleniona w Kosmosie

W materii międzygwiazdowej odkryto cząsteczki nadtlenku wodoru (H2O2). Odkrycie daje odpowiedzi na pytania dotyczące brakującego ogniwa chemicznego między dwiema cząsteczkami kluczowymi dla życia: wody i tlenu. Nadtlenek wodoru odgrywa kluczową rolę w chemii wody i ozonu w atmosferze naszej planety. Bardziej znany jest jako tzw. woda utleniona, znana głównie ze swojego działania dezynfekującego lub jako rozjaśniacz do włosów. Związek został odkryty w kosmosie przez astronomów wykorzystujących dane z teleskopu APEX z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w Chile.

Pobliska Super-Ziemia może zawierać wodę

Astronomowie odkryli skalistą i bogatą w wodę egzoplanetę (planetę pozasłoneczną), niewiele cięższą od naszej, która znajduje się tak blisko nas, że już niedługo będziemy w stanie dokładnie zbadać jej atmosferę. Naukowcy są prawie pewni, że istnieje na niej woda, nie wiedzą tylko w jakim stanie skupienia. Możliwe, że jest to woda w stanie ciekłym, lodowym lub nietypowym stanie nadciekłym.

Woda na Księżycu

Rozpoczyna się nowy etap w badaniach Księżyca. Pierwsze dane z sondy LCROSS (Lunar CRater Observation and Sensing Satellite) wskazują na to, że wykryto właśnie obecność wody w rejonie krateru Cabeus (okolice południowego bieguna naszego satelity).

Pracowite łaziki

Misja amerykańskich łazików Spirit i Opportunity miała trwać trzy miesiące. W styczniu minął piąty rok pracy robotów.

Woda na Marsie

26 maja na Czerwonej Planecie wylądował Phoenix Mars Lander, a 31 lipca zidentyfikował wodę w próbce marsjańskiej gleby.

Planeta jak Ziemia

Z danych obserwacyjnych teleskopu Spitzera Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA wynika, że 424 lata świetlne od nas w układzie słonecznym z gwiazdą HD 113766 powstaje właśnie planeta podobna do Ziemi.

Strony

Subscribe to RSS - woda