Ziemia

W czym mogą pomóc zdjęcia Ziemi wykonane z pokładu ISS?

Zdjęcia Ziemi wykonane przez astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS po raz pierwszy posłużą do badań nad zanieczyszczeniem światłami miejskimi.
Tags: 

Asteroida przeleciała w odległości 34 tysięcy kilometrów od Ziemi

7 września o godzinie 20:18 czasu polskiego (18:18 GMT) asteroida 2014 RC przeleciała w odległości zaledwie około 34 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi – to 10 razy bliżej niż średnia orbita Księżyca oraz wielu sztucznych satelitów geostacjonarnych. Miała wielkość przeciętnego domu mieszkalnego i została odkryta przez astronomów zaledwie kilka dni temu. Naukowcy byli jednak zgodni co do tego, że nie zderzy się ona z naszą planetą.

Zamiana biegunów Ziemi może nastąpić znacznie wcześniej

Pole magnetyczne Ziemi to nasza naturalna osłona przed groźnym promieniowaniem wysyłanym ze Słońca. Według danych zebranych przez sieć trzech satelitów "Swarm", w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy ziemskie pole magnetyczne znacznie osłabło!

Pierwsza asteroida odkryta w Nowym Roku

Wczesnym rankiem 1 stycznia 2014 w ramach prowadzonego obecnie projektu Catalina Sky Survey w pobliżu miasta Tucson w Arizonie zarejestrowano przelot ciała, które zostało sklasyfikowane jako niewielka asteroida. Miała ona wymiary 2 - 3 metrów i była na kursie kolizyjnym z Ziemią.

Dawne meteoryty a wczesny Układ Słoneczny

Zrozumienie najdawniejszej historii Ziemi - historii od chwili jej powstania z materiału zgromadzonego we wczesnym Układzie Słonecznym aż po stan obecny, w którym Ziemia ma metaliczne jądro, płaszcz i cienką skorupę - wiąże się ściśle z badaniem meteorytów.Nowe badania naukowe w tym temacie skoncentrowane są na jednym szczególnym rodzaju starych meteorytów - tak zwanych diogenitach. Ich przykładowe próbki zostały przebadane różnymi technikami, w tym precyzyjną analizą ich składu, co daje nam wkład w procesy chemiczne, jakie miały miejsce w bardzo młodym Układzie Słonecznym.

Krater na Antarktydzie

Naukowcy zajmujący się astronomią planetarną odkryli krater uderzeniowy pochodzący od upadku meteorytu większego niż ten, który przyczynił się do wyginięcia dinozaurów 65 mln lat temu.

Dane z satelity ERS 'tchnęły' życie w Etnę

Radar na pokładzie należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej statku kosmicznego ERS-2 pomaga amerykańskim i włoskim badaczom w lepszym zrozumieniu góry Etna na Sycylii. Radar dostarczył danych do animacji, które pokazują jak 'oddycha' wulkan. Dane z tego detektora - synthetic aperture radar (SAR) - zdobyte między 1992 a 2000 rokiem, zostały użyte do wykonania ponad 100 interferogramów - obrazów stworzonych poprzez analizowanie różnic w fazie między kolejnymi obrazami Etny wykonanymi przez radar. Interferogramy takie były podstawą animacji. Interferometryczna technika SAR, znana jako InSAR, potrafi dostarczyć niezwykle dokładnych pomiarów ruchu terenu używając danych satelitarnych.

Przestrzeń jest duża, ale niewystarczająco...

ESA bada wpływ Słońca na klimat na Ziemi

Meteorolodzy nie będą mogli dłużej traktować Ziemi jako odizolowanego układu. Tak długoterminowe jak i codzienne zmiany pogody wskazują na jej związek z aktywnością słoneczną. Dlatego naukowcy intensywnie badają naturę tego związku. Trzy sondy kosmiczne Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - SOHO, Cluster, Ulysses - dostarczyły danych, które pozwalają badać wpływ aktywności słonecznej na ziemski klimat. Te badania to pierwszy krok na drodze do stworzenia nowego typu prognozy pogody - kosmicznych wiadomości pogodowych.

ESA bada "martwe pole" asteroid

W ciągu ostatnich pięciu tygodni dwie asteroidy przeszły blisko Ziemi w odległości 1.2 oraz 3 odległości do Księżyca. Okazało się, że kolejny asteroid ma szanse 1 na 300 kolizji z Ziemią w roku 2880. Monitorowanie znanych asteroid pozwala astronomom przewidzieć, które obiekty mogą uderzyć w Ziemię. Ale dotyczy to jedynie asteroid, które śledzimy. Co z tymi, które leżą w martwym polu między Słońcem a Ziemią? Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) analizuje w jaki sposób ich misje mogą wesprzeć monitorowanie tych niewidocznych, ale potencjalne niebezpiecznych asteroid.
Subscribe to RSS - Ziemia