10 lat na Marsie

Bliźniacze łaziki Spirit i Opportunity należące do NASA spędziły na Czerwonej Planecie ponad 10 lat.
Źródło: NASA

W styczniu 2004 roku dwa łaziki marsjańskie Spirit i Opportunity przybyły na Marsa, aby poszukiwać przeszłej aktywności wody na Czerwonej Planecie. Misje zaprojektowano tak, aby przetrwały na Marsie trzy miesiące, ale czas ich pracy znacznie przekroczył najśmielsze oczekiwania naukowców. Spirit zakończył swoje działania po sześciu latach, w marcu 2010 roku. Opportunity ma wciąż dużo sił i nadal dostarcza naukowcom wielu spektakularnych wyników.

3 stycznia 2014 roku łaziki obchodziły swoje 10 urodziny, 10 lat odkąd zawitały na Czerwonej Planecie. Kierownik projektu – John Callas – podkreśla, że Opportunity nadal cieszy się znakomitym, jak na swój wiek, zdrowiem. Naukowiec dodaje, że największe odkrycia naukowe być może są cały czas jeszcze przed łazikiem.

Dotychczasowe odkrycia łazików, których rozmiary nie przekraczają wymiarów samochodu golfowego, są ogromne. Do najważniejszych z nich naukowcy zaliczają m. in. odkrycie w 2007 roku przez Spirit pokładu czystej krzemionki, która powstała na skutek oddziaływania gorącej wody ze skałami, co stanowi mocny dowód istnienia starożytnego systemu hydrotermalnego na Marsie.  Odkrycie to uwidacznia, przynajmniej na niektórych obszarach planety, dwa niezbędne do życia składniki: ciekłą wodę i energię.

Dowodów na istnienie życia na Czerwonej Placie dostarczała badaczom też misja Opportunity. W obszarze Marsa zwanym Cape York, na zboczach krateru Endeavor, łazik natrafił na skały zbudowane z minerałów ilastych. Związki te wchodzą w skład uwodnionych glinokrzemianów. Jest to bardzo prawdopodobny dowód na istnienie wody na powierzchni Czerwonej Planety. O tym odkryciu informowało NASA w zeszłym roku.

10 najważniejszych odkryć naukowych  misji Spirit i Opportunity zostało zestawionych na stronie: http://www.space.com/19409-mars-discoveries-spirit-opportunity-rovers.html

Alicja Wierzcholska | Źródło: space.com

Liczba odsłon: 2925