Co potrafi SCORPIO?

Scorpio N
Łazik marsjański Scorpio N zbudowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej.
Źródło: https://www.facebook.com/ProjektScorpio
Co potrafi SCORPION?

 

Za nieco ponad dwa tygodnie łazik marsjański studentów Politechniki Wrocławskiej wystartuje w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w USA. Najnowsze dzieło Koła Naukowego Off-Road to pojazdu SCORPION, który dziś wylatuje do Stanów.

 
Potrafi pokonać przeróżne przeszkody, zjechać ze schodów, a jego robotyczne ramię podniesie spory ciężar. SCORPION pobiera i bada próbki ziemi, przewozi paczki i narzędzia, a dzięki wypełnionym granulatem kołom niestraszne są mu przeszkody terenowe.


 Projekt SCORPIO realizowany jest przez studentów z Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-Road (Katedra Inżynierii Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych, Wydział Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej). Zespół od 5 lat zajmuje się konstruowaniem i udoskonalaniem modeli wielofunkcyjnych łazików marsjańskich. W 2013 r. ich SCORPIO III zajął drugie miejsce na zawodach University Rover Challenge, a w ubiegłym roku model SCORPIO IV zwyciężył podczas I edycji European Rover Challenge, którą rozegrano w Podzamczu koło Kielc.

University Rover Challenge to międzynarodowy konkurs organizowany od 2007 r. przez stowarzyszenie The Mars Society, zajmujące się popularyzowaniem wiedzy o Marsie i rozwojem technologii umożliwiających badanie Czerwonej Planety.

W tym roku międzynarodowe zawody na pustyni w stanie Utah zostaną rozegrane od 28 do 30 maja 2015 r. Miejsce zmagań nie jest przypadkowe, bowiem zarówno krajobraz, jak i skład chemiczny podłoża jest tam bliski marsjańskiemu.

O zwycięstwo powalczą 23 ekipy z Polski, USA, Indii, Bangladeszu, Kanady i Egiptu. Nasz kraj reprezentować będą zespoły z pięciu Politechnik: Wrocławskiej, Białostockiej, Częstochowskiej, Rzeszowskiej i Warszawskiej.

 

Dla drużyn biorących udział w zawodach organizatorzy przygotowują cztery zadania, które choć każdego roku nieco się od siebie różnią, to jednak zwykle mają podobny charakter:

 

  •     zadanie naukowe związane z poszukiwaniem i analizą próbek interesujących pod względem biologicznym;
  •    zadanie geodezyjne, w którym łazik ma przejechać wytyczoną trasę w wymagającym terenie, gdzie nawigacja jest utrudniona;
  •     zadanie konserwacyjne mające na celu zdalną obsługę innego urządzenia (panelu przełączników, panelu słonecznego itp.) za pomocą łazika;
  •     zadanie nawigacyjne w sytuacji zagrożenia, podczas którego należy dostarczyć wsparcie astronaucie będącemu w nieznanej lokalizacji.
 

Informacje dla mediów umieszczane są na stronie:

http://www.pwr.edu.pl/index.dhtml.

 


Andrzej Charytoniuk

Biuro Prasowe
Politechnika Wrocławska
tel. 071 320 - 43 - 54
tel.kom. 665 291 069
www.facebook.com/politechnika

Liczba odsłon: 3047