„A day in space” – kosmiczny dzień w Warszawie

CBK PAN: Rozmowa z inżynierem przez telefon Źródło: Jadwiga Moskal
W ramach międzynarodowego programu Galileo Teacher Training Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle otrzymał dofinansowanie na realizację niewielkiego projektu o charakterze astronomicznym pt. „A day in space”. Pozwoliło to na wycieczkę 43 uczniów z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle do Warszawy, do Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz do Planetarium Niebo Kopernika.

Przygotowany przez ZSM nr 3 projekt znalazł uznanie w oczach jury i został zakwalifikowany przez Fiat Physica do crowdfundingu. Sponsorzy z całego świata spełnili marzenia jasieńskich uczniów, którzy otrzymali 500 USD na zorganizowanie wycieczki edukacyjnej do Warszawy. Jako wyraz swojej wdzięczności uczniowie przygotowali dla wszystkich darczyńców kartkę (niezależnie od wysokości kwoty wpłaconej darowizny) oraz krótki film z podziękowaniami w języku angielskim.

Opiekunowie programu Galileo Teacher Training (GTT) wysoko ocenili pilotażowe przedsięwzięcie zrealizowane przez uczniów ZSM nr 3 w Jaśle. Projekt ten zakończył się sukcesem i ma być inspiracją dla kolejnych beneficjentów programu GTT. Został też umieszczony przez organizatorów na stronie internetowej GTT jako przykład dobrej praktyki. Oprócz pieniędzy uzyskanych od sponsorów uczniowie z Jasła otrzymali jeszcze jeden niespodziewany prezent – Planetarium Niebo Kopernika zaoferowało im darmowy wstęp na seans.

4 marca 2016 r. 43 uczniów z ISP Nr 12 w Jaśle, w towarzystwie opiekunów (m. in. Jadwigi Moskal), odbyło wycieczkę autokarową do Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz do Planetarium Niebo Kopernika. W pierwszej kolejności dzieci odwiedziły Instytut PAN przy ul. Bartyckiej 18 A, gdzie zostały bardzo serdecznie przywitane przez głównego koordynatora przedsięwzięcia, dra inż. Tomasza Barcińskiego. Po krótkim powitaniu rozpoczęła się część kosmiczna wycieczki, czyli spotkanie z panem Michałem Krupińskim, który przedstawił wykład pt. „Zdjęcia satelitarne”. Następnie pan Tomasz Zawistowski, koordynator projektu BRITE-PL opowiedział o pierwszych polskich satelitach naukowych „Lem” i „Heweliusz. A na koniec części wykładowej pan Paweł Grochowalski przestawił uczniom prezentację dotyczącą codziennego życia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Po części wykładowej uczniowie ruszyli na zwiedzanie Centrum Badań Kosmicznych PAN. Przewodnikiem był Kamil Tarenko, który zabrał małych odkrywców kosmosu m.in. do Clean Roomu. Przez ogromną szklaną szybę można był podglądać pracę inżynierów w laboratorium z komorą próżniową, a część uczniów mogła porozmawiać z pracującymi tam naukowcami przez telefon. Obok na ścianie wisiały pamiątkowe dyplomy z chrzcin satelitów Lem i Heweliusz oraz certyfikat wyniesienia w kosmos satelity Lem na pokładzie ukraińskiej rakiety Zenit.

Ostatnim i chyba najciekawszym obiektem w CBK, pokazanym uczestnikom wycieczki przez pana Barcińskiego, była umieszczona za śluzą płyta granitowa, służąca naukowcom do wykonywania prób z robotami kosmicznymi w warunkach zbliżonych do mikrograwitacji. Umieszczony na płycie pojazd poruszał się po jej powierzchni po poduszce powietrznej.

Po obiedzie uczniowie wyruszyli do Planetarium Niebo Kopernika. Ale po drodze mogli podziwiać różne znane budynki, m. in. Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Narodowy, który dla męskiej części wycieczki był największą atrakcją. W planetarium pan Paweł Ziemnicki rozpoczął astronomiczną część wycieczki od zaprezentowania wszystkim widoku nieba nad Warszawą w dniu 4 marca 2016. Następnie omówił najważniejsze konstelacje nieba zimowego i na koniec zaprosił wszystkich na projekcję filmu pt.” Polaris”.

Uczniowie byli zachwyceni ogromem sali projekcyjnej oraz efektami specjalnymi widocznymi pod kopułą planetarium. Po seansie wszyscy z ochotą zwiedzili wystawę „Patrz: Ziemia”, która została zlokalizowana na dwóch piętrach budynku planetarium. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość zrobienia sobie zdjęcia w stroju astronauty oraz zabawa symulatorem sztucznych satelitów.

I to już koniec tej fascynującej wycieczki. Dzieci były nią zachwycone, pomimo tego, że spędziły w autokarze 7 godzin w jedną i 7 godzin w drugą stronę.

Obecnie uczniowie czekają na rewizytę pracowników Centrum Badań Kosmicznych PAN w szkole w Jaśle. Nastąpi ona już niedługo, gdyż podczas Dnia Otwartego w dniu 21 marca 2016 roku. Uczniowie nie mogą doczekać się, o czym tym razem powiedzą goście z Warszawy oraz jakie są ich najbliższe plany związane z inżynierią kosmiczną. Warto zaznaczyć, że będzie to już druga wizyta pracowników CBK PAN w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle w bieżącym roku szkolnym.

Kilka dodatkowych słów wyjaśnienia

Kółko astronomiczne dla dzieci prowadzę od dawna. Zajęcia z astronomii są bardzo popularne wśród najmłodszych dzieci w naszej szkole, mimo że odbywają się one po lekcjach. Uczniowie naszej szkoły bardzo angażują się we wszystkie proponowane im przedsięwzięcia, niektórzy prowadzą nawet samodzielne obserwacje i mają na swym koncie odkrycia astronomiczne - odkrywają asteroidy. Bardzo interesuje ich również astronautyka. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w takim projekcie. Przygotowałam go dla moich wspaniałych uczniów – sympatycznych dzieci, które z otwartymi buziami słuchają opowieści o Kosmosie. Jeszcze raz dziękujemy Wszystkim, którzy pomogli nam w zrealizowaniu naszego projektu, zarówno tym, którzy podpisali się, jak i tym, którzy anonimowo przekazali na ten cel pieniądze. Szczególne podziękowania kieruję w stronę rodziców, których pomoc w każdej postaci była dla nas niezwykle ważna. Zacytuję słowa wielkiego Polaka Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jadwiga Moskal

Źródło: Jadwiga Moskal

Liczba odsłon: 3774


Dr Tomasz Barciński i grafitowa płyta z ramieniem robotycznym Źródło: Jadwiga MoskalPlanetarium Niebo Kopernika Źródło: Jadwiga Moskal