Dies Natalis Copernici 2016 – Kosmos z polskiej perspektywy

Spotkanie z jedynym Polakiem, który odbył podróż w kosmos, prezentacja osiągnięć polskiego przemysłu kosmicznego, koncert muzyki do Gwiezdnych Wojen  - to wszystko na 543. obchodach urodzin Mikołaja Kopernika. Zapraszamy 19 lutego do Ratusza Staromiejskiego w Toruniu!  

 

Kosmos z polskiej perspektywy

19 lutego, o godz. 17:00, jak co roku, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbędzie się Dies Natalis Copernici, czyli obchody rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W tym roku mija 543 lat od narodzin wielkiego astronoma. Podobnie jak w poprzednich edycjach tegoroczna uroczystość odbędzie się w nawiązaniu do tematyki kosmicznej, a ściślej rzecz ujmując tematyki kosmicznej widzianej z polskiej perspektywy. Chcielibyśmy promować sukcesy polskich odkryć i badań w tym zakresie, a także przypominać chwile chwalebne, które odznaczyły się istotnym piętnem na historii podboju kosmosu.

W programie:

* spotkanie z gen. Mirosławem Hermaszewskim - jedynym Polakiem, który odbył podróż w kosmos
* prezentacja osiągnięć polskiego przemysłu kosmicznego (prezentacja łazika marsjańskiego, satelity, aplikacji Zdalnego symulatora marsjańskiego)
* koncert muzyki filmowej kwartetu instrumentów dętych Copernicus Brass. Usłyszymy m.in. muzykę z filmu Gwiezdne Wojny

Więcej informacji na: http://www.muzeum.torun.pl/aktualnosc-5-247-dies_natalis_copernici_2016_kosmos_z.html

 

Johannes_Regiomontanus2.jpgRegiomontanus – astronom czasów przedkopernikańskich

Z obchodami kopernikańskimi zbiega się otwarcie nowej wystawy czasowej w Domu Mikołaja Kopernika poświęconej Regiomontanusowi - zapomnianemu już dziś uczonemu, który żył przed słynnym torunianinem, i który przyczynił się do popularyzacji astronomii.

"Uczony z Królewskiej Góry" 

W roku 2016 przypada 580 rocznica urodzin i zarazem 540 rocznica śmierci Johannesa Müllera. Żył w latach 1436–1476 i znany był również jako Johannes Molitoris de Künigsperg, Johannes Germanus, Johannes Francus lub Joannes de Monte Regio, jednak najczęściej określany był jako Regiomontanus „uczony z Królewskiej Góry”.

W przeddzień rewolucji 

Wystawa „Regiomontanus – astronom czasów przedkopernikańskich” jest ekspozycją, której celem jest prezentacja stanu wiedzy astronomicznej w przededniu rewolucji kopernikańskiej. Zaprezentowane na niej zostaną dawne druki związane z Johannesem Müllerem, zwanym Regiomontanusem oraz prace prezentujące wykładnię o wszechświecie w ujęciu geocentrycznym. Regiomontanus za sprawą swoich dokonań na polu badań astronomicznych jest postacią najlepiej ilustrującą obraz wiedzy o wszechświecie w drugiej połowie XV w., a więc w czasach młodości Mikołaja Kopernika, późniejszego autora „De revolutionibus orbium coelestium” oraz sprawcy wspomnianej rewolucji.

Więcej informacji na: http://www.muzeum.torun.pl/aktualnosc-1-251-regiomontanus_astronom_czasow.html

http://www.muzeum.torun.pl/muzeumtorun/web/uploads/pub/news/news_247/text/Herb%20Torunia%20-%20Miasto%20Toru%C5%84%20wersja%20mniejsza.jpg

Przedsięwzięcie wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń.

Źródło: Muzeum Okręgowe Toruń

Liczba odsłon: 2724