Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - pierwsza relacja

           Dr Natalia Zalewska przed Mars Desert Research Station

11 marca 2017 r. pod nazwą EXO.17 ruszyła pierwsza polska misja na Marsa. To nie jest żart. Po prostu "Mars" znajduje się na pustyni w Utah (USA). A polscy marsonauci spędzą 2 tygodnie w analogu bazy marsjańskiej - Mars Desert Research Stationnależącej do Mars Society. Misją opiekuje się Uniwersytet SWPS w Warszawie. W projekt zaangażowana jest również m.in. NASA, Politechnika Warszawska, PIAP, WAT, i inni.

W misji wzięła udział również dr Natalia Zalewska, która pracuje w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Instytucie Lotnictwa jako geolog. Pierwszy raz brała udział w misji marsjańskiej w roku 2005. Teraz, jako doświadczona marsonautka, została poproszona przez pomysłodawców misji o pomoc przy realizacji pierwszej polskiej misji marsjańskiej.

Dr Natalia Zalewska obiecała przed swoim wyjazdem, że będzie prowadziła relacje ze swojego pobytu w Mars Desert Research Station w Utah. W miarę możliwości będą to krótkie informacje zilustrowane zdjęciem, a od czasu do czasu być może krótki film.

Dziś pierwsza relacja:

"Witajcie!

Pozdrawiam Was serdecznie z Marsa.

Dzisiaj dotarliśmy do MDRS w Utah. Trochę się zmieniło tu od czasu kiedy byłam w 2005 roku. Bardzo słaby transfer jest tu, ale może jeszcze uda mi się jeszcze coś wysłać.

Pozdrawiam
Natalia"

Paweł Z. Grochowalski


Źródło: Natalia Zalewska, CBK PAN, SWPS

Liczba odsłon: 5039