ESA wyśle rysunki twoich uczniów w kosmos

Kadr z filmu ESA dotyczącego konkursu
Źródło:ESA

Z roku na rok odkrywamy coraz więcej planet pozasłonecznych.  Pierwszą egzoplanetę zaobserwował polski astronom Aleksander Wolszczan w roku 1991. Od tamtej pory odkryliśmy i potwierdziliśmy istnienie ok. 2 tys. globów. Najwięcej planet wykryto przy pomocy Teleskopu Kosmicznego Kepler.

Europejska Agencja Kosmiczna chce wysłać w kosmos kolejny zaawansowany teleskop kosmiczny – Cheops (CHaracterising ExOPlanets Satellite ang. satelita charakteryzujący egzoplanety). Jego misja ma rozpocząć się w 2017 roku. Początek kolejnej dużej misji naukowej ESA to dobry moment na promowanie astronomii wśród najmłodszych.

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs, który trwa tylko do 31 października 2015. Zaproszone do niego jest każde dziecko w wieku 8-14 lat, które stworzy rysunek zainspirowany misją teleskopu kosmicznego Cheops. Prace te mają szansę zostać wysłane w kosmos. Rysunek znajdzie się na wygrawerowanej płytce umieszczonej na kosmicznym teleskopie Cheops.

Rysunek należy wykonać na przygotowanym przez ESA szablonie, który można pobrać pod linkiem: http://sci.esa.int/science-e/www/object/doc.cfm?fobjectid=55888 . Prace muszą być czarno-białe, zatem powinny być wykonane ołówkiem lub cienkopisem. Później wystarczy wysłać je na adres pocztowy:

Cheops drawing competition
European Space Agency / ESTEC
SRE-A Office Ba 115
PO Box 299
NL-2200 AG Noordwijk
The Netherlands
e-mail: CheopsCompetition@cosmos.esa.int

Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 października 2015, a na pokładzie Cheopsa znajdzie się miejsce dla około 3 tys. zmniejszonych rysunków.

Więcej informacji oraz szczegółowe warunki konkursu w języku angielskim można znaleźć na stronie konkursu:
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Send_your_drawing_into_space_with_Cheops

Ciekawym centrum wiedzy i statystyk na temat planet pozasłonecznych jest strona NASA
http://exoplanetarchive.ipac.caltech.edu/

Liczba odsłon: 3580