To już pewne! W Słupsku będzie obserwatorium astronomiczne!

Przedwczoraj informowaliśmy Was o głosowaniu na obserwatorium astronomiczne w Słupsku. A już wczoraj pan Michał Wyka przekazał nam informację, że zwolennicy budowy obserwatorium w Słupsku wygrali. To wspaniała wiadomość dla miłośników astronomii i badań kosmicznych.

Mieszkańcy Słupska mogli głosować na obserwatorium w ramach Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego w kategorii „Zadania infrastrukturalne ogólnomiejskie”. Projekt „Obserwatorium astronomiczne" zajął trzecie miejsce zdobywając 758 głosów! Na jego realizację została przyznana kwota: 260 tys. zł!

Projekt budowy obserwatorium przewiduje, że powstanie obserwatorium z pełnym wyposażeniem: zautomatyzowaną kopułą z dwoma teleskopami (jednym do obserwacji Słońca i drugim do innych obiektów astronomicznych) oraz pracownią komputerową w sali poniżej, w której znajdzie się tablica interaktywna, dzięki którym będą przetwarzane i opracowywane dane z teleskopów. Dodatkowo zostaną zakupione lunety do prowadzenia obserwacji grupowych oraz kamera, która pozwoli przekazywać i zapisywać obraz uzyskany z teleskopów.

Obserwatorium astronomiczne miałoby się znajdować przy ul. Marii Zaborowskiej 2 na terenie należącym do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. Co ważne dostęp do obserwatorium będzie miał każdy zainteresowany astronomią mieszkaniec Słupska. Pomysłodawcy budowy nowego obiektu przewidują, że oprócz wykorzystania obserwatorium w procesie edukacyjnym od przedszkoli po studia na Akademii Pomorskiej, wpłynie on także na kształtowanie świadomości mieszkańców Słupska dotyczącej aktualnej wiedzy o kosmosie.

Paweł Z. Grochowalski

Więcej informacji można znaleźć tu:

 Słupsk Wybiera

Wyniki głosowania Budżetu Partypacyjnego w Słupsku

OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE DLA SŁUPSKA

Źródło: Michał Wyka, Słupski Budżet Partycypacyjny 2016

Liczba odsłon: 2388