Neil Armstrong: 1930 - 2012

Armstrong w Lądowniku Księżycowym "Eagle" ("Orzeł"), już na powierzchni Księżyca. 20 lipca 1969.

Neil Armstrong, pierwszy człowiek który miał okazję spacerować po powierzchni Księżyca, zmarł wczoraj (25 sierpnia 2012) na skutek komplikacji pooperacyjnych. Miał 82 lata. Pozostawił po sobie dwie żony, dwóch synów, dziesięcioro wnucząt oraz brata i siostrę.

To Armstrong był autorem słynnych słów „Dla człowieka to jedynie mały krok, dla ludzkości - skok ogromny”, (20 lipca 1969 r.), wypowiedzianych tuż po dotknięciu stopą książycowego gruntu w rejonie Morza Spokoju. Słowa te szybko przeszło do historii jako zwieńczenie wysiłków i nadziei milionów ludzi na dokonanie tego niezwykłego czynu, a także wydanych na potrzeby Misji Apollo miliardów dolarów.   Wokół tego zdania narosło sporo kontrowersji. Złośliwi zaznaczali, że przejęty Armstrong zapomniał wówczas o jednym słowie (w oryginale angielskim), przez co cała fraza straciła sens. Mianowicie zamiast „It’s one small step for a man, but one giant leap for mankind” miał powiedzieć „It’s one small step for man” (bez „a”), przez co zdanie w rzeczywistości oznaczało „to mały krok dla ludzkości, ale wielki skok dla ludzkości”. Sama NASA tłumaczyła, że zdanie było kompletne, a feralnego słowa nie było słychać przez zakłócenia komunikacyjne. Dopiero w roku 2006 Peter Ford, informatyk z Australii, dowiódł, iż pechowe „a” jednak Armstrong wypowiedział, a winę za całe zamieszanie ponosi sprzęt komunikacyjny wówczas stosowany.


Neil A. Armstrong przyszedł na świat 5 sierpnia 1930 roku w Wapakoneta, Ohio. Zdobył tytuł pierwszy tytuł naukowy (licencjat z inżynierii lotniczej – w roku 1955) na Uniwersytecie w Purdue, a następnie studiował inżynierię kosmiczną na Uniwersytecie Południowokalifornijskim. Jako pilot brał udział w Wojnie Koreańskiej w latach 1949 to 1952. Do NACA (National Advisory Committee for Aeronautics, prekursora późniejszej NASA, przystąpił kilka lat później. Pracował nad budową i rozwojem statków powietrznych, w tym słynnego X-15. Jako pilot doświadczalny przetestował w sumie ponad 200 samolotów, wliczając w to te o napędzie odrzutowy i z silnikami rakietowymi, oraz helikoptery. Armstrong został wybrany jako potencjalny astronauta w 1962 roku. Jego pierwszą misją było lot Gemini 8 - był jego dowódcą. Wraz z innym astronautą, Davidem R. Scottem, brał także udział w pierwszym w historii dokowaniu dwóch statków kosmicznych na orbicie - promu Gemini 8 i satelity Agena. Gdy jednak układ ten w pół godziny po udanym połączeniu zaczął niespodziewanie wirować w przestrzeni, cała załoga musiała w trybie awaryjnym powrócić na Ziemię.

Misja Apollo 11 rozpoczęła się 16 lipca 1969 roku. Brali w niej udział trzej astronauci amerykańscy - Neil Armstrong, Edwin Aldrin oraz Mike Collins. Ten ostatni pozostał przez cały czas pobytu na księżycowym gruncie w module księżycowym, podczas gdy Armstrong i Aldrin wyszli na powierzchnię Srebrnego Globu. "Houston, tu Baza Spokoju. Orzeł wylądował," powiedział Neil Armstrong tuż pod pierwszym w dziejach historii postawieniu ludzkiej stopy na powierchni ciała kosmicznego innego niż Ziemia. Armstrong i Aldrin spędzili na zewnątrz około dwóch godzin i zebrali w tym czasie próbki skał - łącznie nieco ponad 50 funtów tamtejszego gruntu. Wykonali też kilka eksperymentów naukowych. Po niecałej dobie pobytu na Księżycu weszli do lądownika i powrócili do modułu załogowego, gdzie przez cały ten czas czekał na nich Michael Collins. Cała misja, łącznie z powrotem na Ziemię, trwała około ośmiu dni. Załoga wylądowała na Ziemi w okolicach bazy USS Hornet na Pacyfiku. Astronautów powitał tam osobiście m.in. ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Richard Nixon. Jednak z tysiącami niecierpliwie wyczekujących na widok astronautów - bohaterów Amerykanów Armstrong i Aldrin mogli spotkać się dopiero po szesnastodniowej kwarantannie.

Armstrong był w późniejszych latach zastępcą administratora do spraw aeronautyki przy NASA - aż do lipca 1970 do sierpnia 1971, kiedy to złożył rezygnację w celu pozostania profesorem inżynierii aeronautycznej na Uniwersytecie Cincinnati. Jako naukowiec akademicki przez dziesięć lat prowadził badania naukowe i nauczał studentów. Był również członkiem Narodowej Komisji do Spraw Przestrzeni (od 1985 do 1986 roku) oraz Prezydenckiej Komisji Badającej Przyczyny Katastrofy Wahadłowca Challenger (1986 rok.) Był członkiem Stowarzyszenia Pilotów Doświadczalnych, Amerykańskiego Instytutu Aeronautyki i Astronautyki, a także Amerykańskiego Stowarzyszenia Szybowcowego. Pracowal także "w biznesie" - dla firm "niepublicznych" - mi.n jako szef Computing Technologies for Aviation Inc. w Charlottesville.

Rodzina Armstronga zaznacza, że był on niezbyt skłonny do uznawania siebie samego za bohatera narodowego, wierzył raczej, że po prostu wykonuje swoją pracę. Służył Stanom Zjednoczonym jako pilot Sił Powietrznych, pilot testowy, a wreszcie - astronautą. Był także, w późniejszych latach, nauczycielem akademickim, a także próbował swych sił w biznesie, w swym rodzinnym stanie Ohio. Więcej oficjalnych Oświadczeń bliskich astronauty oraz inne informacje można przeczytać na stronie www.neilarmstronginfo.com .

Więcej zdjęć:   http://www.nasa.gov/topics/people/galleries/armstrong.html

Więcej informacji na stronie NASA:   http://www.nasa.gov/topics/people/features/armstrong_obit.htmlLiczba odsłon: 2656


Zanim został astronautą, oblatywał liczne samoloty o napędzie rakietowym. Tu Armstrong na tle X-15. Źródło: NASA Armstrong na Księżycu. Źródło: NASA