Otwarcie Obserwatorium Astronomicznego na Otrycie

Jutro, 30 kwietnia na Otrycie w Bieszczadach nastąpi otwarcie Obserwatorium Astronomicznego. Obserwatorium wybudowano tuż obok schroniska Chata Socjologa położonego na wysokości 896 m n.p.m.


Pomysł wybudowania obserwatorium astronomicznego na Otrycie powstał w 2013 roku.  Chata Socjologa znajduje się na terenie Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady", którego celem jest ochrona ciemnego nieba przed nadmiernym i zbytecznym oświetleniem. Zanieczyszczenie światłem wpływa nie tylko na pogorszenie obserwacji astronomicznych, ale także na życie ludzi i zwierząt. Nieprzemyślane oświetlenie generuje koszty, które ponosimy my wszyscy.

Pomysłodawcą Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady" był Pavol Ďuriš, który wspierał również budowę obserwatorium na Otrycie.  W marcu odbyły się tam pierwsze lekcje astronomiczne dla uczniów ze szkół w Ustrzykach Dolnych, Rzeszowie i Lutowiskach. Mamy nadzieję, że istnienie tego obserwatorium tuż przy Chacie Socjologa wpłynie na rozwój turystyki i astro-turystyki w Bieszczadach, a młodym ludziom otworzy nowe horyzonty i pozwoli docenić piękno i niepowtarzalność regionu, w którym żyją.

Życzymy pogodnych nocy i zapału do pracy.

Liczba odsłon: 2982


Położenie Chaty Socjologa oraz obserwatorium na mapie Bieszczadów Zachodnich
Źródło: Google MapsBudynek jeszcze bez teleskopu w środku.
Sierpień 2015. Fot. Karolina Zawada