Polska wersja witryny internetowej Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO

Fot. Obserwatorium La Silla, Chile  
Źródło: ESO
.

Mimo, że nasz kraj nie należy do ESO, to ta jedna z największych na świecie organizacji do badań astronomicznych zdecydowała się na przetłumaczenie na język polski swojej witryny internetowej. Europejskie Obserwatorium Południowe ESO to międzynarodowa organizacja zrzeszająca 15 krajów europejskich. Należą do niej Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy.

ESO posiada wielkie obserwatoria na półkuli południowej w Chile: Obserwatorium Paranal, Obserwatorium La Silla oraz teleskop APEX. Jest także europejskim partnerem konstruowanej właśnie sieci radioteleskopów ALMA, a samodzielnie planuje wybudowanie olbrzymiego 42-metrowego teleskopu optycznego.

Polska wersja stron ESO wystartowała 12 sierpnia 2010 r. Na nasz język przetłumaczone zostały najważniejsze informacje na temat obserwatoriów ESO oraz używanych w nich teleskopów i instrumentów. Na bieżąco tłumaczone są także komunikaty medialne organizacji przedstawiające najnowsze odkrycia naukowe dokonane za pomocą teleskopów ESO. Polska witryna ESO jest elementem Sieci Popularyzacji Nauki ESO (skrót: ESON), której reprezentantem w Polsce jest Krzysztof Czart z portalu Astronomia.pl i z Centrum Astronomii UMK.

Start polskiej wersji okazał się bardzo udany, przez pół miesiąca zanotowała aż jedną czwartą odsłon stron z działu popularyzacji nauki liczonych w sierpniu dla wszystkich języków. Strony ESO po polsku można znaleźć pod adresem www.eso.org/public/poland/

10 września 2010
Krzysztof Czart

Liczba odsłon: 2432