Wake Up! Rosetta! - zagłosuj na Józka

Europejska Agencja Kosmiczna w 2004 roku wysłała w kosmos sondę Rosetta. Sonda Rosetta wkrótce doleci do celu swojej misji, czyli do komety okresowej 67P/Czuriumow-Gierasimienko.
20 stycznia o godzinie 10:00 wewnętrzny zegar statku da sygnał do wybudzenia podsystemów po 31 miesięcznej hibernacji. Pobudka nastąpi 673 miliony kilometrów od Ziemi. 
 
Polska ma swój udział w tej misji. Na lądowniku Philae, który wyląduje na komecie, znajduje się instrument badawczy - penetrator kometarny MUPUS (Multi-Purpose Sensors for Surface and Sub-Surface Science), który został skonstruowany przez dra inż. Jerzego Grygorczuka z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Więcej na temat MUPUSA można dowiedzieć się na stronie http://mechatronics.cbk.waw.pl/projekty/mupus

Żeby uatrakcyjnić włączenie Rosetty, ESA ogłosiła konkurs pod nazwą "Wake Up! Rosetta!".  Na Facebooku prezentowane są krótkie filmy, w których autorzy przedstawiają swoją wizję wybudzenia sondy Rosetta. Każdy fiml musi zawierać hasło "Wake Up! Rosetta!". Wygra ten, na który zagłosuje najwięcej użytkowników za pośrednictwem Facebooka.
W konkursie bierze udz
iał 17-letni Józek Dobrowolski z Polski. 


Zwycięzcy dwu pierwszych miejsc pojadą obejrzeć operację lądowania próbnika sondy na komecie okresowej 67P/Czuriumow-Gierasimienko do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych ESA w Darmstad (Niemcy). Polak ma duże szanse na wygraną.W tej chwili na jego klip zagłosowało już ponad 1400 osób, co daje mu w miejsce w czołówce. Ale to i tak mało, gdyż inne klipy mają tych głosów więcej.

 
Jeśli chcieliby Państwo pomóc rodakowi oraz włączyć się do zabawy to można zagłosować na film pod linkiem:
 
Na liście należy wyszukać "Joseph, Age 17". W tym celu trzeba kliknąć na dole strony na "View More" tak długo, aż pojawi się polski klip. 
Stopklatka z filmu jest charakterystyczna - na tle jasnopomarańczowej ściany jest półka z dużym zegarem w prawym rogu.
 
Niestety, aby zagłosować, trzeba posiadać konto na facebooku.
 
Każdy biorący udział w głosowaniu może oddać raz dziennie głos aż do 20 stycznia!
 
Zapraszamy do zabawy i prosimy, aby poinformować o głosowaniu także swoich znajomych.

Paweł Z. Grochowalski

Liczba odsłon: 6043