astronomowie

Dr Maciej Winiarski nie żyje

W dniu 16 sierpnia 2015 roku zmarł nagle dr Maciej Winiarski, były adiunkt Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, niezwykle utalentowany i sumienny obserwator służący swą wiedzą wielu pokoleniom krakowskich astronomów.

Paweł R. Maksym

Paweł Maksym
13 lutego zmarł Paweł R. Maksym, Przewodniczący Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, twórca i budowniczy Obserwatorium Astronomicznego im. Papieża Sylwestra II w Bukowcu.

Zmarł astronom Bernard Lovell, twórca radioteleskopu w Jodrell Bank

Bernard Lovell
Uniwersytet w Manchesterze poinformował, że 6 sierpnia 2012 roku w wieku 98 lat zmarł Sir Bernard Lovell, emerytowany profesor radioastronomii, twórca Obserwatorium Jodrell Bank w Cheshire (Wielka Brytania) i inicjator budowy 76-metrowego radioteleskopu, który po wybudowaniu był największy na świecie, a obecnie jest trzeci pod względem wielkości wśród w pełni sterowalnych radioteleskopów.

Andrzej Woszczyk w pierwszą rocznicę śmierci

Prof. Andrzej Woszczyk (1935 - 2011)
17 lipca mija pierwsza rocznica śmierci profesora Andrzeja Woszczyka, astronoma, profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wieloletniego redaktora naczelnego "Uranii - Postępów Astronomii" i prezesa Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Zmarł prof. Roman Juszkiewicz

W sobotę, 28 stycznia w szpitalu im. Św. Anny w Piasecznie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prof. Roman Juszkiewicz - jeden z najwybitniejszych polskich astrofizyków i kosmologów. Naukowiec zajmował się m.in. teorią powstawania galaktyk, niestabilności grawitacyjnej i mikrofalowego promieniowania tła. Miał 60 lat.

Andrzej Woszczyk - wspomnienie

19 grudnia 2011 r., 5 miesięcy po śmierci prof. Andrzeja Woszczyka, redaktora naczelnego "Uranii-Postępów Astronomii" w Towarzystwie Naukowym w Toruniu odsłonięto portret profesora upamiętniający jego działalność w TNT. Autorem obrazu jest prof. Bogdan Przybyliński. Postać zmarłego prezesa TNT przypomniał prof. Jan Hanasz i dr Cecylia Iwaniszewska.

Młody astronom z Nagrodą Młodych

Dr Gracjan Maciejewski z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał Nagrodę Młodych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Wyróżnienie to przyznawane jest za wybitny indywidualny dorobek naukowy w dziedzinie astronomii. W przypadku dra Maciejewskiego za prace poświęcone chronometrażowi tranzytujących egzoplanet. Nagroda została wręczona podczas uroczystego otwarcia XXXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w Gdańsku.

Andrzej Woszczyk 1935-2011

W niedziele, 17 lipca zmarł Profesor Andrzej Woszczyk, jeden z najbardziej zasłużonych polskich astronomow, organizator życia akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i naukowego w mieście, wychowawca i nauczyciel kilku pokoleń toruńskich astronomow, jeden z budowniczych uniwersyteckiego obserwatorium astronomicznego w Piwnicach, Prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu i wieloletni Prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Redaktor Naczelny dwumiesięcznika Urania-Postępy Astronomii, autor wielu artykułów i książek, niestrudzony popularyzator nauki.

2011 rokiem Jana Heweliusza

16 grudnia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której ustanowił rok 2011 Rokiem Jana Heweliusza. W uchwałe napisano o Heweliuszu, iż "Stworzył podwaliny współczesnej astronomii i na stałe wpisał się w historię światowej nauki".Stworzył atlas 54 gwiazdozbiorów, z których 12 opisano po raz pierwszy. Jest również twórcą prototypu zegara wahadłowego i peryskopu.

Jan Śniadecki (1756 - 1830)

Jan Śniadecki w ocenie historyków, był pierwszym polskim uczonym europejskiej miary końca XVIII i początku XIX w. Matematyk i astronom krakowski i wileński, założyciel Obserwatorium Astronomicznego w Krakowie i odnowiciel Obserwatorium i Akademii w Wilnie oraz długoletni rektor Uniwersytetu Wileńskiego. Niezależnie od Olbersa odkrył trzecią z kolei planetoidę Pallas. Jego imię nosi planetoida 1262 oraz krater na Księżycu.

Powtórny pogrzeb Kopernika

20 maja w katedrze w Olsztynie odbyła się msza żałobna przy trumnie wielkiego Astronoma Mikołaja Kopernika. Dzień później kondukt żalobny wyruszył z Olsztyna do Fromborka zatrzymymując się w miastach, w których Kopernik jako kanonik warmiński przebywał. W kościele Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim również odprawiono mszę żałobną. Tam też pod Wysoka Bramą dzieci zorganizowały przedstawienie. Hołd Astronomowi oddali również mieszkańcy Dobrego Miasta, Ornety, Pieniężna i Braniewa. Wieczorem kondukt wkroczył do katedry fromborskiej, gdzie odprawiono nabożeństwo żałobne.

55. rocznica śmierci Alberta Einsteina

18 kwietnia mija 55 lat od śmierci jednego z największych fizyków wszechczasów - Alberta Einsteina (1879 - 1955). Albert Einstein znany jest głównie jako twórca teorii względności, choć Nagrodę Nobla otrzymał w 1922 r. za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego.

Mikołaj Kopernik ostatecznie odkryty

W 2005 r. w Katedrze we Fromborku zespół pod kierownictwem prof. Jerzego Gąssowskiego odkrył szczątki, które należały prawdopodobnie do Mikołaja Kopernika. W 2008 r. odkrycie to zostało potwierdzone dzięki współpracy ze szwedzkimi naukowcami.

Planetoida Woszczyk

Planetoida o numerze 14382 otrzymała nazwisko polskiego astronoma prof. dr hab. Andrzeja Woszczyka. Planetoida Woszczyk została odkryta 2 marca 1990 r. i otrzymała wtedy oznaczenie 1990 ES6. Inne oznaczenia planetoidy to: 1978 XR, 1998 XS74. Odkrywcą jest belgijski astronom Henri Debehogne z Obserwatorium w Uccle (Bruksela), który ma na swoim koncie aż 628 odkryć asteroid. Obserwacji dokonano w obserwatorium La Silla w Chile.
Subscribe to RSS - astronomowie