atmosfera

Udany lot eksperymentalnego statku kosmicznego IXV

Nowy statek kosmiczny ESA, Intermediate eXperimental Vehicle (IXV) szczęśliwie powrócił z Kosmosu na Ziemię. Wcześniej zdołał osiągnąć pułap 412 kilometrów ponad powierzchnią naszej planety. Jest to obiecujący kandydat na pierwszy europejski pojazd kosmiczny wielokrotnego użytku, podobny do amerykańskich wahadłowców.

Tau Boötis b - ciekawa egzoplaneta i nowe metody badawcze

W czerwcu w czasopiśmie Nature opublikowano artykuł dotyczący nowej techniki odkrywania planet. Pisaliśmy o tym w artykule "Nowa metoda badania atmosfer egzoplanet".
Orion poprosil dra Gracjana Maciejewskiego z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika o odpowiedź na kilka pytań naszych Czytelników:

Ekstremalna pogoda w obcym świecie

Astronomowie z Uniwersytetu w Toronto zaobserwowali duże zmiany jasności na pobliskim brązowym karle. Za zjawisko to najprawdopodobniej odpowiedzialna jest burza o silne niespotykanej dotychczas na innych planetach. Atmosfery starych brązowych karłów i planet olbrzymów są do siebie bardzo podobne, więc dzięki temu odkryciu poznamy lepiej fizykę atmosfer planet spoza Układu Słonecznego.

Jowisz stracił swój Południowy Pas Równikowy

Jeden z głównych elementów widocznych na tarczy Jowisza, Południowy Pas Równikowy, zniknął! Mimo iż jego zniknięcie jest najprawdopodobniej efektem gwałtownych burz w atmosferze Jowisza, to jednak naukowcy nie potrafią wyjaśnić co było główną przyczyną. Nie wiedzą również, jak długo pas pozostanie niewidoczny.

Heksagonalna chmura na Saturnie

Przelatując nad północnym obszarem Saturna sonda Cassini uzyskała obraz niezwykle symetrycznej struktury. Jest nim obłok znajdujący się w pobliżu bieguna Saturna, który przybrał zdumiewający kształt sześciokąta.

Atmosferyczny ogon

Dzięki danym obserwacyjnym z Teleskopu Hubble'a po raz pierwszy udało się zanalizować budowę atmosfery planety spoza Układu Słonecznego. Odkrycia dokonano podczas obserwacji tranzytu czyli przejścia planety przed tarczą macierzystej gwiazdy

Kolizja plam na Jowiszu

4 lipca będziemy świadkami bardzo bliskiego przejścia obok siebie dwóch potężnych burz na Jowiszu. Nie będzie to zderzenie czołowe, a Wielka Czerwona Plama nie pochłonie mniejszej, co się jednak dokładnie stanie - astronomowie nie potrafią sprecyzować.

Słowo o Charonie

Astronomowie z MIT i Williams College donoszą, że Charon, największy księżyc Plutona nie posiada żadnej znaczącej atmosfery. Jeśli jednak jakaś istnieje – jej gęstość nie może być większa niż jedna milionowa gęstości atmosfery ziemskiej.
Subscribe to RSS - atmosfera