Chiny

Trwa budowa nowego największego radioteleskopu na świecie

Konstruktorzy chińskiego radioteleskopu FAST mają za sobą ważny etap prac! Budowa instrumentu trwa od roku 2011, jednak właśnie teraz ukończono rozmieszczanie jego głównych paneli konstrukcyjnych. Radioteleskop nosi nazwę FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope).

Chiński Chang'e 3 dotarł na powierzchnię Księżyca

Chiński statek kosmiczny dotarł wczoraj bezpiecznie na powierzchnię Księżyca. W ciągu godziny uruchomiono sześciokołowy łazik o nazwie Yutu. To pierwszy taki sukces od 1976 roku.

Chińczycy na Księżycu

W ubiegłym miesiącu Chiny wysłały dwóch taikonautów na orbitę okołoziemską, którzy przebywali tam przez pięć dni i szczęśliwie wylądowali w kapsule na terenie Mongolii. Była to druga chińska misja kosmiczna z ludźmi na pokładzie. Odpalenie drugiego załogowego, chińskiego statku kosmicznego w północno-zachodniej chińskiej prowincji Gansu, 12 października 2005. Po tym udanym locie Chińczycy poinformowali świat o swoich planach kosmicznych na najbliższą przyszłość.

Taikonauta w Kosmosie

W środę 15 października, gdy zegary w Pekinie wybiły 9 rano (środa, 3 w nocy czasu polskiego) z kosmodromu Jiuquan wystartował pierwszy chiński załogowy statek kosmiczny Shenzhou 5. Lot trwał 21,5 godziny, a załogę statku stanowił 38 letni pilot Sił Powietrznych Chin - pułkownik Yang Liwei.
Subscribe to RSS - Chiny