ciemna materia

Szukając ciemnej materii między tyknięciami atomowego zegara

Naukowcy z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) przeprowadzili pionierski eksperyment, wykorzystując optyczny zegar atomowy do poszukiwania ciemnej materii. Wyniki badań ukazały się właśnie na łamach prestiżowego „Nature Astronomy”.

Nowy olbrzymi przegląd nieba rzuci światło na ciemną materię

Opublikowano pierwsze rezultaty z nowego dużego przeglądu ciemnej materii na niebie południowym, wykonywanego za pomocą należącego do ESO teleskopu VLT Survey Telescope (VST) w Obserwatorium Paranal w Chile. Przegląd VST KiDS pozwoli astronomom na precyzyjne pomiary ciemnej materii, struktury halo galaktyki, ewolucji galaktyk i gromad. Pierwsze wyniki z KiDS pokazują w jaki sposób charakterystyki obserwowanych galaktyk są zdeterminowane przez otaczające je olbrzymie, niewidzialne zgęszczenia ciemnej materii.

Pierwsze obserwacje oddziałującej ze sobą ciemnej materii?

Być może po raz pierwszy zaobserwowano ciemną materię oddziałującą z inną ciemną materią w sposób inny niż poprzez siłę grawitacji. W obserwacjach zderzających się galaktyk, wykonanych za pomocą należącego do ESO teleskopu VLT oraz należącego do NASA/ESA Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, znaleziono intrygujące wskazówki na temat natury tego tajemniczego składnika Wszechświata.

Nowe galaktyki karłowate na orbicie Drogi Mlecznej

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge znaleźli 9 nowych, prawdopodobnych kandydatów na karłowate galaktyki satelitarne okrążające centrum naszej Drogi Mlecznej. To więcej niż kiedykolwiek przedtem. Było to możliwe dzięki niedawno udostępnionym obserwacjom projektu Dark Energy Survey.

Wyjaśnienie pochodzenia materii we Wszechświecie

Według naukowców asymetria ilości materii i antymaterii we Wszechświecie może być związana z cząstką Higgsa.

Czy w Drodze Mlecznej jest ciemna materia?

Ciemna materii istnieje w wewnętrznych obszarach Drogi Mlecznej. Astronomowie wykazali, że stosunkowo dużo ciemnej materii znajduje się w bliskim sąsiedztwie Ziemi, ale także pomiędzy nami a Centrum Galaktyki.

Czy ciemna materia została pochłonięta przez ciemną energię?

Od lat astronomowie skupiają się na badaniach ukierunkowanych na poznanie natury ciemnej materii i ciemnej energii oraz rozważają czego może spodziewać się Wszechświat w przyszłości. Ostatnio badacze z uniwersytetów w Portsmouth oraz w Rzymie znaleźli przesłanki, że ciemna materia znika pochłaniana przez ciemna energię.

Czy XMM-Newton zarejestrował sygnał ciemnej materii?

Astronomowie analizując dane rentgenowskie z satelity XMM-Newton odkryli zmiany w natężęniu promieniowania, które może pochodzić od ciemnej materii. Sygnał, który wykryto naukowcy przypisują oddziaływaniu aksjonów z ziemskim polem magnetetycznym.

Problem ciemnej materii wyjaśniony?

Model wieloskładnikowej ciemnej materii może pogodzić obserwacje z modelem LambdaCDM

Tajemnica Gromady w Perseuszu

W ponad 70 gromadach galaktyk na fali 0.35 nm widać linię, której nie można przyporządkować do żadnego znanego pierwiastka. Niektórzy uważają, że to sygnał ciemnej materii.

Nowe dane na temat gęstości ciemnej materii

Naukowcy opracowali nową wersję symulacji komputerowej rozkładu ciemnej materii we Wszechświecie. Ma im ona dać istotne i nie znane dotąd w takiej skali informacje o jej profilu gęstości oraz o rozkładzie położonych w niej, podobnych do bąbli pustek. Mają one różne kształty i rozmiary, a średnia gęstość ciemnej materii wokół nich jest podwyższona. Wyniki tych badania zostały niedawno opublikowane w Physical Review Letters.

Ciemna materia w Drodze Mlecznej?

Ciemna materia jest bez wątpienia jedną z największych zagadek Wszechświata. Astronomowie zebrali jak dotąd przytłaczające dowody na to, że to właśnie z niej składa się w przybliżeniu 84% całej materii Kosmosu. Dodatkowe przyciąganie grawitacyjne, którą wywołuje ciemna materia obecna na peryferiach dużych skupisk materii, stanowi najprostsze wyjaśnienie ruchów obrotowych poszczególnych galaktyk, a także ruchów odległych gromad galaktyk i zakrzywiania światła odległych gwiazd.

Marcowe maksimum ciemnej materii

W tej właśnie chwili miliony cząsteczek niewidocznej ciemnej materii przeleciało przez Twoje ciało mijając po drodze atomy zwykłej materii. Według dotychczasowych rozważań obfitość ciemnej materii powinna być mniejsza w zimie i osiągać swoje maksimum około 1 czerwca. Nowe badania pokazują jednak, że wyliczenia te są błędne i maksimum jest na początku marca.

Dwa ciosy w model ciemnej materii

Dwa niedawno przeprowadzone doświadczenia nałożyły ograniczenia na faworyzowanego jak dotychczas przez fizyków kandydata na ciemną materię. Okazuje się, że ostatnie tygodnie nie były dobre dla tzw. WIMP-ów.

Astronomowie z Teksasu wyjaśnili 20-letnią zagadkę ciemnej materii

Astronomowie z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin uważają, że mogli odkryć rozwiązanie zagadki – pytania, jakie nauka stawia sobie już od 20 lat. Dotyczy ono tego, jak ciemna materia jest rozmieszczona w niewielkich galaktykach.

Strony

Subscribe to RSS - ciemna materia