Curiosity

Łazik Curiosity na Wzgórzach Pahrump

Curiosity
Mars Reconnaissance Orbiter fotografuje Curiosity

Curiosity odkrył metan na Marsie

Curiosity, czyli należąca do NASA misja eksplorująca Marsa od sierpnia 2012 roku, dokonała kolejnego sensacyjnego odkrycia. Tym razem naukowcy donoszą o istnieniu metanu w atmosferze Czerwonej Planety. Na Ziemi źródłem metanu są dużej mierze organizmy żywe, dlatego odkrycie może dowodzić istnienia życia na Marsie! O swoim doniesieniu naukowcy poinformowali na łamach Science.

Na jaką dawkę promieniowania narażone jest Curiosity?

Promienie kosmiczne pochodzące spoza Układu Słonecznego bombardowało powierzchnię Marsa ze średnią dzienną dawką około 0,67 milisiewerta. To dużo. Dawka podczas typowego prześwietlenia klatki piersiowej wynosi około 0,02 milisiwerta.

Curiosity znalazł wodę na Marsie!

O wodzie na Marsie wiadomo było od jakiegoś czasu. Teraz wiadomo, że jest jej średnio 20ml w każdym kilogramie marsjańskiej gleby.

Zdjęcia zaćmienia Słońca wykonane przez sondę marsjańską

Zaćmienie Słońca przez Fobosa (zdjęcia z Curiosity)
NASA opublikowała kilka dni temu w internecie zdjęcia zaćmienia Słońca przez księżyc Fobos, obserwowanego z powierzchni Marsa przez łazik Curiosity. Zaćmienie nastąpiło 17 sierpnia 2013 r.

Pierwszy rok Curiosity

Mars
6 sierpnia swoje pierwsze urodziny obchodził marsjański łazik Curiosity. Dokładnie rok temu wylądował na powierzchni Czerwonej Planety. Całkowity czas pracy sondy zaplanowano na dwa lata

Marsjańskie rzeki

Mars vs Ziemia
Curiosity dokonał kolejnego wielkiego odkrycia. Tym razem pokazał, że na powierzchni Marsa płynęły kiedyś rzeki, o czym poinformowano na łamach czasopisma Science.

Co nowego u Curiosity?

Curiosity

Trzy nowe, spektakularne zdjęcia panoramiczne obrazujące pracę na Czerwonej Planecie w ostatnich dniach dostarczyło Curiosity.

Curiosity: na Marsie mogło istnieć życie

W zeszłym miesiącu naukowcy zidentyfikowali w pyle osadowym pobranym przez próbnik kilka kluczowych związków niezbędnych do wytworzenia się życia. Analiza próbki skał wykazała, że na planecie mogły żyć tzw. mikroby. Wykryto między innymi azot i siarkę. Próbki pochodziły z dna krateru Gale.

Curiosity znalazł na Marsie wodę i (być może) węgiel

Łazik marsjański Curiosity przeanalizował pierwsze próbki gruntu czerwonej planety w listopadzie. Posłużyło w tym wiele instrumentów, jednak najważniejszym z nich był SAM - Sample Analysis at Mars, czyli przenośne, miniaturowe laboratorium chemiczne wykonane w Goddard Space Flight Center w Greenbelt i umieszczone na pokładzie sondy. Głównym jego zadaniem było sprawdzenie, czy grunt Marsa może lub mógł w przeszłości sprzyjać organizmom żywym. Znaleziono między innymi wodę, siarkę i związki zawierające chlor.

Curiosity wylądował na Marsie

Łazik Curiosity
Curiosity (czyli z ang. ciekawość) jest już na Marsie. 6 sierpnia o 7:32 czasu polskiego łazik NASA wylądował na Marsie. Do Ziemi dotarły też pierwsze zdjęcia Czerwonej Planety. Misja Curiosity jest eksperymentem, który ma odpowiedzieć na nurtujące pytanie: czy na Marsie istniało życie?
Subscribe to RSS - Curiosity