czarna dziura

Podwójna czarna dziura w najbliższym kwazarze

Nowe odkrycia wskazują na to, że jasne centra galaktyk aktywnych mogą mieć dość często w swym wnętrzu aż dwie supermasywne czarne dziury, które okrążają się nawzajem. Takie układy czarnych dziur są najprawdopodobniej efektem zlewania się ze sobą dwóch galaktyk.

V404 Cygni budzi się po 26 latach

Satelita Integral, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, po koniec czerwca obserwował przez ponad tydzień wyjątkowy rozbłysk z czarnej dziury, która pożera materię pochodzącą ze swojego towarzysza. Obserwacje prowadzono w zakresie rentgenowskim i promieniowania gamma wysokich energii.

Czarna dziura i fotony, czyli Czytelnik pyta

Czarna dziura ma tak silną grawitację, że nawet fotony poruszające się z prędkością światła nie mogą od niej uciec, czyli siła musi być większa. Czy w takim razie foton wpadający do czarnej dziury z prędkością światła jest przyciągany dodatkowo tą większą siłą a co za tym idzie porusza się szybciej od światła?

Krótka odpowiedź jest następująca: foton wpadający do czarnej dziury nie zostanie przyspieszony do prędkości nadświetlnej dlatego, że nie działa na niego przyspieszająca siła (foton ma zerową masę, więc w ogóle nie można go przyspieszyć) lecz
Subscribe to RSS - czarna dziura