E-ELT

Zielone światło dla budowy E-ELT

Podczas swojego najnowszego spotkania, Rada - organ zarządzający ESO - dała zielone światło dla dwuetapowej budowy Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT). Autoryzowano wydatkowanie około miliarda euro podczas pierwszej fazy, która będzie obejmować koszty budowy w pełni sprawnego teleskopu, razem z zestawem instrumentów oraz obserwacje „pierwszego światła” w ciągu 10 lat. Pozwoli to na niesamowite odkrycia na polu planet pozasłonecznych, badań gwiazd w pobliskich galaktykach oraz w odległym Wszechświecie. Największy w historii kontrakt ESO na kopułę i główną strukturę teleskopu zostanie rozstrzygnięty w przyszłym roku.
Znaczniki: 

Przełomowa chwila dla E-ELT

Dzisiaj odbyła się uroczystość mająca zaznaczyć kolejny ważny krok w procesie budowy Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (ang. European Extremely Large Telescope, w skrócie E-ELT). Wysadzona została część wysokiej na 3000 metrów n.p.m. góry Cerro Armazones, jako jeden z etapów wyrównywania wierzchołka pod budowę największego teleskopu optycznego/podczerwonego na świecie.
Znaczniki: 

Chilijski prezydent odwiedził Paranal, aby ogłosić przekazanie terenu dla E-ELT

Dyrektor Generalny ESO oraz Prezydent Chile
Podczas uroczystości, która odbyła się wczoraj w Obserwatorium ESO Paranal na chilijskiej pustyni Atakama, prezydent Chile, Sebastián Piñera, przekazał podpisane niedawno dokumenty, zgodnie z którymi rząd chilijski przekazuje ESO tereny wokół Cerro Armazones. Jest to góra o wysokości 3060 metrów n.p.m., znajdująca się 20 kilometrów od Cerro Paranal (domu Bardzo Dużego Teleskopu – VLT). Cerro Armazones będzie przyszłym domem dla Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT).
Znaczniki: 

W Warszawie odbyły się warsztaty przedstawiające możliwości współpracy polskiego przemysłu z Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO)

Wizualizacja 40-metrowego teleskopu E-ELT
22 stycznia 2013 r. odbyły się w Warszawie warsztaty dla polskich przedsiębiorstw, na których przedstawione zostały możliwości współpracy w projektach technologicznych Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), jednej z największych na świecie organizacji zajmujących się badaniami kosmosu. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu polskich firm.

Warsztaty ESO dla przedsiębiorców - zaproszenie dla polskich firm

Schemat Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT)
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) przedstawi w styczniu w Warszawie swoją ofertę współpracy skierowaną do firm z różnych branż, takich jak elektronika, IT, optyka, budownictwo i innych. Jednodniowe "Warsztaty ESO dla Przemysłu" odbędą się 22 stycznia 2013 roku. Zainteresowane firmy i instytuty mogą zgłaszać udział do 20 grudnia.
Tags: 
Subscribe to RSS - E-ELT