egzoplanety

Dwudziesty układ planetarny odkryty przez toruńskich astronomów

Kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu międzynarodowy zespół astronomów odkrył bardzo egzotyczną planetę, tak zwanego ciepłego Jowisza, przy bardzo starej, blisko dwukrotnie bardziej masywnej niż Słońce gwieździe.

Planety pozasłoneczne znalezione na kliszach z 1917 roku

gwiazda van Maanen'a
Mniej więcej rok temu autor przeglądu systemów planetarnych wokół białych karłów, Jay Farihi z Uniwersytetu w Londynie, skontaktował się z dyrektorem Obserwatorium Carnegie. Szukał kliszy fotograficznej, na której zarejestrowano widmo gwiazdy van Maanen'a, białego karła odkrytego przez holenderskiego astronoma Adriaana van Maanena, w 1917 roku.

Spadająca planeta

Jedna z pozasłonecznych planet spada na swoją macierzystą gwiazdę. Planeta WASP-12 b została odkryta w 2008 roku w ramach projektu Wide Angle Search for Planets (WASP) i od samego początku zadziwiała astronomów.

Tajemnicze zaburzenia przemieszczające się w dysku, w którym powstają planety

Dzięki zdjęciom wykonanym za pomocą teleskopu VLT (należącego do ESO) oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (należącego do NASA/ESA) astronomowie odkryli struktury w dysku pyłowym otaczającym pobliską gwiazdę, które nigdy wcześniej nie były obserwowane. Podobne do fal, szybko poruszające się struktury, występują w dysku wokół gwiazdy AU Microscopii i nie przypominają niczego co do tej pory obserwowano lub przewidywano. Pochodzenie i natura tych struktur stanowi zagadkę, nad której wyjaśnieniem skupią się astronomowie. Wyniki badań opublikowano 8 października 2015 r. w czasopiśmie „Nature”.

Odkryto bliźniaka Jowisza wokół bliźniaczki Słońca

Międzynarodowa grupa astronomów użyła 3,6-metrowego teleskopu ESO do zidentyfikowania planety takiej jak Jowisz krążącej po orbicie w takiej samej odległości wokół podobnej do Słońca gwiazdy HIP 11915. Według obecnych teorii, powstawanie planet o masie Jowisza odgrywa ważną rolę w kształtowaniu architektury systemów planetarnych. Istnienie planety o masie Jowisza na orbicie podobnej do jowiszowej wokół podobnej do Słońca gwiazdy otwiera nowe szanse, że system planetarny wokół tej gwiazdy może być podobny do Układu Słonecznego. HIP 11915 ma podobny wiek jak Słońce, a co więcej, podobny do Słońca skład chemiczny sugeruje, że na bliższych orbitach mogą istnieć skaliste planety.

Spitzer dostrzegł planetę w głębi naszej Galaktyki

Odkrycie to dobrze pokazuje, że Orbitalny Teleskop Spitzera może być z powodzeniem wykorzystany do badania rozkładu planet pozasłonecznych w obrębie naszej Galaktyki.

Pierwsze widmo egzoplanety w świetle widzialnym

Astronomowie korzystając z łowcy planet HARPS, zainstalowanego w należącym do ESO Obserwatorium La Silla w Chile, dokonali pierwszego bezpośredniego wykrycia widma światła z zakresu widzialnego, które uległo odbiciu od egzoplanety. Obserwacje te ukazują także nowe własności słynnego obiektu – pierwszej planety pozasłonecznej odkrytej wokół normalnej gwiazdy: 51 Pegasi.
Znaczniki: 

Podobne do ziaren żwiru cząstki mogły przyśpieszyć formowanie się planet

Astronomowie odkryli, że filamenty tworzące obłoki gwiazdotwórczego gazu w okolicach Mgławicy Oriona mogą być pełne budulcu planetarnego - bloków 100 do 1000 razy większych niż te zwykle znajdywane w pyle krążącym wokół protogwiazd.

Spitzer świadkiem zderzenia asteroid

Kosmiczny Teleskop Spitzera zarejestrował erupcję pyłu wokół jednej z młodych gwiazd. Najprawdopodobniej wybuch ten jest wynikiem zderzenia się dwóch dużych asteroid. To właśnie w taki sposób mogą powstawać planety skaliste, takie jak Ziemia.

Czy fale radiowe pomogą odkryć egzoksiężyce?

Znamy ponad 1800 planet pozasłonecznych i ani jednego egzoksiężyca. Czy to się zmieni? Jeśli pole magnetyczne egzoplanety oddziałuje z księżycem może powstać emisja na falach radiowych.

Polacy odkryli planetę z dwoma słońcami

OGLE odkrył pozasłoneczny układ planetarny OGLE-2013-BLG-0341LB, z zimną planetą wielkości dwóch mas Ziemi, która okrąża gwiazdę znajdującą się w układzie podwójnym.

Zimna Ziemia w układzie podwójnym odkryta dzięki Polakom

Międzynarodowy zespół naukowców z bardzo licznym udziałem w swoim składzie polskich astronomów z projektu OGLE odkrył pozasłoneczny układ planetarny z planetą o masie dwóch mas Ziemi - poinformowało Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Science".

Wiecej:
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/zimna-ziemia-w-ukladzie-podwojnym-od...

Odkryto nowy rodzaj egzoplanet

Tradycyjny podział planet wyróżnia ich dwie główne kategorie: mniejsze, skaliste globy i gazowe giganty. Niedawno jednak naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) ogłosili odkrycie trzeciego typu planet: gazowych karłów. Badania te są na tyle przełomowe, że opublikował je prestiżowy magazyn Nature.

Najlepszy jak dotąd obraz obcej planety

 Beta Pictoris b
Poszukiwania planet pozasłonecznych w oddalonych systemach gwiazdowych weszły właśnie na nowy etap – dzięki debiutowi nowego instrumentu naukowego do detekcji takich planet, GPI.

Planeta wyjątkowo odległa od swej gwiazdy

Naukowcy odkryli i sfotografowali nieznaną dotychczas planetę, która znajduje się w odległości około 155 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Ten gazowy gigant został dodany do dosyć krótkiej listy egzoplanet odkrytych dzięki bezpośrednim obserwacjom (ang. direct imaging).

Strony

Subscribe to RSS - egzoplanety