ESA

Konkurs "Cassini Scientist for a Day" 2016/2017

"Scientist for a day" to doroczny konkurs organizowany przez JPL NASA/ESA. Obecna edycja poświęcona jest propagowaniu wiedzy o misji Cassini oraz jej celach. Zaproszenie skierowane jest do uczniów wszystkich typów szkół na całym świecie, także w Polsce.

Weź udział w konkursie "Cassini Scientist for a Day" 2015

Jeszcze do 26 lutego 2016 roku można przesłać prace do konkursu "Cassini Scientist for a Day" 2015. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów w wieku od 10 do 18 lat włącznie. Jego celem jest napisanie krótkiego eseju zawierającego nie więcej niż 500 słów na temat jednego z trzech głównych obiektów, które sfotografowała sonda Cassini.

Polska Świeca wkrótce zacznie latać

Firma SpaceForest z Gdyni pracuje nad rakietą Candle2, która będzie wyposażona w napęd hybrydowy. Rakieta budowana jest do testów w projekcie DEWI programu Artemis Komisji Europejskiej.

Studenci Politechniki przygotowują wyprawę na Srebrny Glob

Studenci z Politechniki Wrocławskiej awansowali do finału prestiżowego konkursu organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), którego celem było zaprojektowanie misji eksploracji Księżyca. Projekt o nazwie HECATE, w którym brali udział, powstał we współpracy ze studentami z Włoch, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA.

Warsztaty ESA dla nauczycieli w Leiden w Holandii

W dniach 3-4 października 2015 r. w Leiden w Holandii odbyły się warsztaty dla nauczycieli z krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (Polska należy do ESA od roku 2012). Każde państwo mogło być reprezentowane zazwyczaj przez dwie osoby. Z Polski w warsztatach wzięły udział: Agnieszka Dąbrowska – metodyk ze Skierniewic oraz Jadwiga Moskal – nauczycielka geografii z Jasła.

ODYSSEUS II – Europejski Konkurs Kosmiczny

Kosmos zawsze fascynował. Ślady tej fascynacji widoczne są nie tylko w architekturze, literaturze i nauce antyku, ale także w ostańcach kultur prehistorycznych. Wszechświat zawsze wydawał się być odległy, nieznany i tajemniczy.

ESA wyśle rysunki twoich uczniów w kosmos

W związku z misją teleskopu kosmicznego Cheops, ESA ogłosiła kosmiczny konkurs rysunkowy dla dzieci w wieku 8 - 14 lat. Konkurs trwa do 31 października 2015 r.

V404 Cygni budzi się po 26 latach

Satelita Integral, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, po koniec czerwca obserwował przez ponad tydzień wyjątkowy rozbłysk z czarnej dziury, która pożera materię pochodzącą ze swojego towarzysza. Obserwacje prowadzono w zakresie rentgenowskim i promieniowania gamma wysokich energii.

Udany lot eksperymentalnego statku kosmicznego IXV

Nowy statek kosmiczny ESA, Intermediate eXperimental Vehicle (IXV) szczęśliwie powrócił z Kosmosu na Ziemię. Wcześniej zdołał osiągnąć pułap 412 kilometrów ponad powierzchnią naszej planety. Jest to obiecujący kandydat na pierwszy europejski pojazd kosmiczny wielokrotnego użytku, podobny do amerykańskich wahadłowców.

Powstanie Polska Agencja Kosmiczna

25 lipca Sejm przegłosował ustawę o powstaniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Angielska nazwa Polskiej Agencji Kosmicznej będzie brzmieć POLSA - Polish Space Agency. Od 2012 roku Polska jest pełnoprawnym członkiem ESA. Powstanie Polskiej Agencji Kosmicznej ułatwi naukowcom i inżynierom dostęp do projektów ESA i pozwoli na większe zaangażowanie polskiego przemysłu w misjach kosmicznych.

Co planuje ESA?

ESA wybrała najbardziej obiecujące misje. Dwa projekty Athena+ oraz eLISA otrzymają finansowanie w wysokości miliarda euro.

Planeta Wenus zachowuje się trochę jak kometa

Zachowanie jonosfery Wenus przy normalnej i osłabionej intensywności wiatru słonecznego
W okresach osłabionej intensywności wiatru słonecznego jonosfera Wenus rozciąga się niczym ogon komety – takie są wyniki obserwacji przeprowadzonych za pomocą sondy Venus Express należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Wega może posiadać swój pas planetoid

Artystyczna wizja pasa planetoid wokół Wegi
Wega to jedna z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie. Najnowsze wyniki obserwacji sugerują, że wokół niej znajdują się zbiorowiska kosmicznego gruzu, które mogą być odpowiednikami pasa planetoid i pasa Kuipera, znanych z Układu Słonecznego. Podobne cechy wykazuje także inny system gwiazdowy - Fomalhaut. Odkrycie jest efektem obserwacji za pomocą kosmicznych teleskopów należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA.

Europejska Agencja Kosmiczna zgodziła się na przystąpienie Polski

Kraje członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jednogłośnie zgodziły się na przystąpienie Polski do agencji – poinformowała w piątek ESA. To kolejny krok przybliżający nasz kraj do członkostwa w tej organizacji.

Pierwszy polski satelita na orbicie !

13 lutego przed południem wyniesiony został na orbitę ziemską pierwszy satelita stworzony w całości przez polskich konstruktorów - PW-Sat. Został on umieszczony w Kosmosie przez rakietę nośną Vega, startującą z kosmodromu ESA w Kourou (Gujania Francuska.) Wraz z nim wystrzelono kilka innych tak zwanych minisatelitów, w tym satelity LARES i ALMASat-1 z Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz sześć minisatelitów zbudowanych przez europejskie uniwersytety.

Strony

Subscribe to RSS - ESA