galaktyki gwiazdotwórcze

Nowy rekord odległości do odległej galaktyki

Naukowcy z Uniwersytetów Yale i Kalifornijskiego przesunęli granicę, do której możemy badać bardzo odległe galaktyki – aż do takiego momentu w historii Wszechświata, gdy liczył on sobie zaledwie 5 procent swego obecnego wieku (13,8 miliardów lat). Odkryli wyjątkowo jasną galaktykę istniejącą już ponad 13 miliardów lat temu - oszacowali jej odległość przy pomocy danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, Teleskopu Spitzera oraz naziemnych, 10-metrowych teleskopów Kecka. Udało się potwierdzić, że faktycznie mamy do czynienia z najdalszą znaną dziś astronomom galaktyką.

ALMA widzi wielkie gwiazdowe żłobki w sercu galaktyki w Rzeźbiarzu

Galaktyki gwiazdotwórcze typu starburst przetwarzają gaz na nowe gwiazdy w zawrotnym tempie - do 1000 razy szybciej niż typowe galaktyki spiralne takie jak Droga Mleczna. Naukowcy pragną jednak dowiedzieć się, czemu niektóre galaktyki należą do tego typu, a inne nie.

Nietypowe układy gwiazd podwójnych

Odkrycie nowego rodzaju gwiezdnych bliźniąt daje naukowcom wgląd w procesy powstawania i ewolucji masywnych gwiazd, ciasnych układów podwójnych oraz tzw. gwiazdowych żłobków.

Jak słabe galaktyki rozświetliły wczesny Kosmos?

Symulacje zdają się dowodzić, że galaktyki karłowate były niegdyś tak obfite, że wniosły bardzo duży wkład w promieniowanie ultrafioletowe biorące udział w procesie rejonizacji. Astronomowie badający Wszechświat z epoki tuż po Wielkim Wybuchu dokonali zaskakującego odkrycia: to najmniejsze z galaktyk zdeterminowały właściwości wczesnego Kosmosu.

Czy istnieją czarne dziury o masach pośrednich?

Niektóre z teorii sugerują, że pośrednie czarne dziury mogły formować się jedynie w bogatych, gęstych skupiskach gwiazd – poprzez powtarzające się „mergery” (procesy zlewania się dwóch czarnych dziur w jedną). Jednak wciąż pozostaje wiele związanych z tym, niewyjaśnionych kwestii.

Dwa różne obłoki gazu w pobliskiej galaktyce

Teleskop VLT (Very Large Telescope) z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) zdołał uchwycić ciekawy obszar formowania się gwiazd w Wielkim Obłoku Magellana - jednej z niewielkich galaktyk okrążających Drogę Mleczną.

Wielki, gorący obłok otacza zderzające się galaktyki

To właśnie impuls energetyczny z procesów formowania się gwiazd sprzed 200 milionów lat może odpowiadać za istnienie otoczki halo w NGC 6240. Naukowcy używający Orbitalnego Teleskopu Chandra dokładnie zbadali przeogromny obłok gorącego gazu, w którym znajdują się dwie wielkie, kolidujące galaktyki. Ten wielki obszar gazu zawiera łącznie tyle samo masy, co około 10 miliardów Słońc, i rozciąga się na niemal 300 000 lat świetlnych. Emituje promieniowanie o temperaturze ponad 7 milionów stopni Kelwina.

ALMA w rekordowym tempie bada wczesne galaktyki

Galaktyki gwiazdotwócze zaobserwowane przez ALMA
Sieć radioteleskopów ALMA w rekordowym tempie zbadała galaktyki gwiazdotwórcze z wczesnego Wszechświata. Zespół naukowców ustalił dokładne położenie ponad 100 takich obiektów, potrzebując zaledwie po 2 minuty czasu obserwacyjnego na każdą z galaktyk. W ciągu kilku godzin podwojono całkowitą liczbę tego typu obserwacji uzyskanych do tej pory przez inne instrumenty submilimetrowe.
Subscribe to RSS - galaktyki gwiazdotwórcze