gwiazdy zaćmieniowe

Spitzer odkrywa młode gwiazdy, które bawią się swoim hula-hoop

planety okolopodwojne
Astronomowie, korzystając z Kosmicznego Teleskopu Spitzera należącego do NASA, zaobserwowali układ młodych gwiazd, który mruga co 93 dni. Układ ten, nazwany YLW 16A, najprawdopodobniej składa się z trzech rozwijających się gwiazd. Dwie z nich są jeszcze otoczone przez dysk materii będącej "odpadem", który zostaje po procesie formowania gwiazd.

50 lat U Geminorum

Na początku lat 60-tych XX wieku Wojciech Krzemiński odbywał praktykę w amerykańskich obserwatoriach Licka i Lowella. Z wykorzystaniem nowoczesnych, jak na ówczesne lata, urządzeń Krzemiński prowadził dokładne pomiary jasności nowych karłowatych. Dnia 4 grudnia 1961 roku Wojciech Krzemiński wykonał obserwacje U Geminorum, które pokazały wyraźne zaćmienia powtarzające się z okresem 4 godzin, 14 minut i 45 sekund i jednoznacznie dowiodły istnienia układu podwójnego.

Odkryto unikalny układ gwiazd podwójnych zaćmieniowych!

Astrofizycy z Uniwersytetu w Kaliforni, Santa Barbara (UCSB), jako pierwsi odkryli przedziwny układ podwójny zaćmieniowy, którego składnikami są dwa zupełnie różne białe karły. Jeden z nich okazuje się być rzadko spotykanym białym karłem z helowym jądrem o masie zaledwie 10-20% masy Słońca.

Polscy astronomowie wykryli w naszej Galaktyce 46 obiektów, które mogą być planetami.

Udało się to dzięki opracowanej przez nich nowatorskiej metodzie "masowego odkrywania planet".

  Wykrycie planety możliwe jest dzięki obserwacji przejścia planety na tle jej macierzystej gwiazdy. "Łatwo jest zaobserwować przejście planety (np. Merkurego lub Wenus) na tle tarczy Słońca. Jednak, gdy gwiazda jest od Ziemi odległa, samego przejścia obiektu nie widzimy. Widać tylko jego efekt, czyli zmniejszenie, nieraz minimalnie, jasności gwiazdy. Zjawisko to jest bardzo trudne do wykrycia" - powiedział prof. Marcin A.

Subscribe to RSS - gwiazdy zaćmieniowe