HARPS

Pierwsza planeta odkryta wokół słonecznej bliźniaczki w gromadzie gwiazd

Artystyczna wizja planety w gromadzie Messier 67
Astronomowie użyli należącego do ESO łowcy planet HARPS w Chile, a także kilku innych teleskopów na świecie, aby odkryć trzy planety okrążające gwiazdy w gromadzie Messier 67. Mimo, że do tej pory potwierdzonych jest ponad tysiąc planet poza Układem Słonecznym, tylko garstka została wykryta w gromadach gwiazd. Wyjątkowa z nowych egzoplanet krąży po orbicie wokół gwiazdy, która jest rzadką bliźniaczką Słońca – gwiazdą we wszystkich aspektach prawie identyczną jak Słońce.

Trzy planety w strefie zamieszkiwalnej pobliskiej gwiazdy

Planeta w układzie Gliese 667C
Zespół astronomów połączył nowe obserwacje Gliese 667C z dotychczasowymi danymi ze spektrografu HARPS z 3,6-metrowego teleskopu w Chile, odkrywając, że system posiada co najmniej sześć planet. Pobito rekord: trzy planety są super-Ziemiami znajdującymi się w strefie wokół gwiazdy, w której może występować woda w stanie ciekłym, co czyni je potencjalnymi kandydatkami do występowania życia. Jest to pierwszy system posiadający całkowicie wypełnioną ekostrefę.

Dwóch łowców planet na jednym zdjęciu

Dwóch łowców planet na jednym zdjęciu
Na stronach Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) możemy znaleźć ciekawe zdjęcie, na którym widać dwóch łowców planet - teleskopy naziemny i kosmiczny. Instrumentem naziemnym jest 3,6-metrowy teleskop ESO w Obserwatorium La Silla w Chile, na którym zamontowany jest spektrograf HARPS. Na niebie widać też kosmiczne obserwatorium CoRoT.

Znaleziono planetę w najbliższym Ziemi układzie gwiazd

Artystyczna wizja planety okrążającej Alfa Centauri B
Europejscy astronomowie odkryli planetę o masie zbliżonej do masy Ziemi, okrążającą gwiazdę w systemie Alfa Centauri – który jest najbliższy Ziemi. Jest to dodatkowo najlżejsza planeta pozasłoneczna odkryta w pobliżu gwiazdy podobnej do Słońca. Planetę wykryto za pomocą instrumentu HARPS na 3,6-metrowym teleskopie w Obserwatorium ESO La Silla w Chile. Wyniki badań ukażą się 17 października 2012 roku w internetowym wydaniu czasopisma „Nature”.
Subscribe to RSS - HARPS