HST

Hubble zaobserwował ciekawy kosmiczny kwartet

Kosmiczny Teleskop Hubble'a dostarczył astronomom kolejne intrygujące obrazy. Tym razem instrument wykonał zdjęcie czterech kosmicznych towarzyszy. Kwartet jest częścią grupy galaktyk znanych jako Zwarta Grupa Hicksona 16 (ang. Hickson Compact Group 16, HCG 16) – grupy charakteryzującej się znaczącą aktywnością gwiazdotwórczą.

Pierwsze obserwacje oddziałującej ze sobą ciemnej materii?

Być może po raz pierwszy zaobserwowano ciemną materię oddziałującą z inną ciemną materią w sposób inny niż poprzez siłę grawitacji. W obserwacjach zderzających się galaktyk, wykonanych za pomocą należącego do ESO teleskopu VLT oraz należącego do NASA/ESA Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, znaleziono intrygujące wskazówki na temat natury tego tajemniczego składnika Wszechświata.

Supernowe widoczne dzięki soczewkowaniu grawitacyjnemu

Supernowe widziane przez szkło powiększające to nowość. Trzy takie zaobserwowane supernowe to Tiberius, Didius i Caracalla.

Hubble odsłonił głęboki ocean małych, wczesnych galaktyk

HST
Kosmiczny Teleskop Hubble'a odkrył populację galaktyk, odpowiedzialną za produkcję większości  nowych gwiazd we wczesnym Wszechświecie. Są to najmniejsze, najsłabsze i najbardziej liczne galaktyki jakie kiedykolwiek zaobserwował teleskop Hubble'a. Obserwacje prowadzono w zakresie ultrafioletowym.
Tags: 

Astronomowie zaobserwowali najbardziej zatłoczoną galaktykę

Galaktyki NGC 4649 i M60-UCD1
Dwa obserwatoria kosmiczne należące do NASA, wsparte teleskopami naziemnymi, zaobserwowały małą, zwartą galaktykę, która może być najbardziej zatłoczoną galaktyką w naszej części Wszechświata. Nosi oznaczenie M60-UCD1.

Dokładny pomiar odległości rozwiązuje znaną zagadkę astronomiczną

Wizja artystyczna SS Cygni
Naukowcy wykorzystali amerykańską sieć radioteleskopów VLBA oraz europejską sieć EVN do precyzyjnego pomiaru odległości do jednego z najczęściej obserwowanego układu gwiazd na niebie – układu podwójnego SS Cygni. Obiekt ten znajduje się w odległości 370 lat świetlnych od Ziemi.

Gwiazdy ujawniają sekrety młodego wyglądu

Gromada kulista NGC 6388
Niektórzy ludzie są w świetnej formie w wieku 90 lat, podczas gdy inni są zgrzybiałymi staruszkami już przed pięćdziesiątką. Wiemy, że szybkość starzenia się ludzi jest jedynie luźno związana z ich faktycznym wiekiem – dużo większy wpływ może mieć ich styl życia. Nowe badania za pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO w Obserwatorium ESO La Silla oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (należącego do NASA/ESA) pokazały, że jest to także prawdziwe w przypadku gromad gwiazd.

Radiogalaktyka Hercules A w różnych zakresach widma

Efektowne dżety plazmy, zasilane na bieżąco przez energię grawitacyjną masywnej czarnej dziury znajdującej się w samym centrum galaktyki eliptycznej Hercules A, ilustrują możliwości obserwacyjne dwóch być może najpotężniejszych obecnie teleskopów na świecie: Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i rozbudowanego niedawno zespołu radioteleskopów - interferometru radiowego VLA w Nowym Meksyku.

Najdalsza galaktyka w znanym Wszechświecie

Nowo odkryty kosmiczny cud przejął zaszczytny tytuł najdalszego znanego astronomom obiektu we Wszechświecie. Jest nim galaktyka oznaczona jako MACS0647-JD, znajdująca się około 13.3 miliardów lat świetlnych od nas. Wszechświat sam liczy sobie jedynie mniej więcej 13.7 miliardów lat, więc światło tej galaktyki musiało lecieć do nas - obserwatorów na Ziemi - przez prawie cały okres istnienia czasu i przestrzeni.

Gromada Pandory - galaktyczna katastrofa !

Ostatnimi czasy naukowcy przyjrzeli się uważniej gromadzie galaktyk Abell 2744, znanej bardziej jako Gromada Pandory. Badania gromady były bardzo złożone i objęły zarówno obserwacje z powierzchni Ziemi jak i z Kosmosu, przy pomocy Teleskopu Hubble'a i VLT (Very Large Telescope.) Wnioski są zaskakujące, bowiem Abell 2744 wydaje się być efektem symultanicznego połączenia co najmniej czterech mniejszych, osobnych gromad galaktyk. Trwało to przypuszczalnie kilka miliardów lat. Ta kosmiczna katastrofa dała w efekcie niezwykłe efekty, których w gromadach nie obserwowano nigdy wcześniej.

Odkryto nowe paliwo podtrzymujące powstawanie gwiazd w Drodze Mlecznej?

Nicolas Lehner oraz Christopher Howk, astrofizycy z Uniwersytetu Notre Dame, Indiana w USA odkryli brakujące paliwo, które prawdopodobnie zasila proces formowania się gwiazd w naszej Galaktyce. Tym paliwem są masywne obłokib zjonizowanego gazu, które spadają w kierunku dysku Galaktyki z jej halo i przestrzeni międzygalaktycznej.

Planeta z ogonem

Obserwacje z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a udowodniły istnienie planety z ogonem. Gigantyczna planeta kometarna o nazwie HD 209458b znajduje się tak blisko swojej macierzystej gwiazdy, że jej rozgrzana atmosfera ucieka w przestrzeń kosmiczną tworząc ogon.

Rodzące się układy słoneczne w zbliżeniu!

Astronom Joshua Elsner z Uniwersytetu w Arizonie zdołał zaobserwować rodzące się układy słoneczne z niespotykaną dotąd dokładnością. Uzyskany w ten sposób szczegółowy wgląd w procesy formowania się gwiazd i planet pozwoli lepiej zrozumieć, w jaki sposób wodór z dysku protoplanetarnego staje się budulcem gwiazdy.

Naukowcy badają zderzenia galaktyk

Naukowcy z Naval Research Laboratory (NRL) rozwiązali długotrwały problem dotyczący masy galaktyk biorących udział w zderzeniu, które świecą bardzo jasno w podczerwieni. Celem rozwiązania tego problemu Barry Rothberg i Jacqueline Fischer wykorzystali dane pochodzące z 8-metrowego teleskopu Gemini-South w Chile, a także wcześniej uzyskane wyniki z 10-metrowego W. M. Keck-2, 2,2-metrowego teleskopu Uniwersytetu na Hawajach oraz dane archiwalne z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

Przepis na Wszechświat

Wyniki obserwacji z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a dotyczące kształtu i rozkładu galaktyk we Wszechświecie potwierdzają, że Wszechświat zdominowany jest przez ciemną energię i zimną ciemną materię.

Strony

Subscribe to RSS - HST