ISS

W czym mogą pomóc zdjęcia Ziemi wykonane z pokładu ISS?

Zdjęcia Ziemi wykonane przez astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS po raz pierwszy posłużą do badań nad zanieczyszczeniem światłami miejskimi.
Tags: 

Katastrofa Falcon 9

W niedzielę, 28. czerwca z przylądka Canaveral na Florydzie w USA o godzinie 16:21 czasu polskiego wystartowała rakieta Falcon 9. Niestety lot zakończył się eksplozją dwie minuty po starcie!
Pojazd miał wynieść w przestrzeń kosmiczną kapsułę Dragon z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W tym momencie nie wiadomo co było przyczyną katastrofy.

Progress wszedł w ziemską atmosferę!

Rosyjska Agencja Kosmiczna Roscosmos ogłosiła, że statek dostawczy Progress ponownie wszedł w ziemską atmosferę wczoraj, o godzinie 10:04 czasu wschodnioamerykańskiego (EDT), ponad środkowym Pacyfikiem. W piątek jego szczątki mają spać na Ziemię.

Jak się czujesz? A jak się czują twoje mikroby? Dwóch astronautów przez rok na ISS.

27 marca 2015, statek kosmiczny Sojuz TMA-16M po sześciu godzinach lotu przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Przywiózł tam nową załogę złożoną z trzech astronautów. Dwóch z nich w ramach nowatorskiego eksperymentu pozostanie na ISS przez rok (typowy okres takiej kosmicznej misji wynosił jak do tej pory 6 miesięcy.)

Prywatny statek kosmiczny Cygnus w drodze na ISS

Transportowy statek kosmiczny Cygnus, opracowany przez konsorcjum Orbital Sciences w ramach kontraktu z NASA w ramach dostarczania ładunku na Międzynarodowa Stację Kosmiczną, osiągnął już orbitę Ziemi w drodze ku zaplanowanemu na niedzielę spotkaniu z ISS. Wystartował po dobowym opóźnieniu z kosmodromu NASA na wyspie Wallops w Wirginii. Statek ma dostarczyć na nią około 589 kilogramów ładunku przeznaczonego głównie na potrzeby załogi Misji 37 NASA. Cygnus to drugi w historii

Ostatnia misja wahadłowca: STS-135

Wahadłowiec Atlantis został wystrzelony 8 lipca 2011. Jest to jego ostatni lot i zarazem ostatnia misja w historii tzw. promów kosmicznych NASA - misja STS-135. Podczas dwunastu dni Atlantis połączony będzie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Dostarczy na nią załogę złożoną z czterech astronautów (dowódca: Chris Ferguson, pilot Doug Hurley, spacjaliści: Sandy Magnus i Rex Walheim) oraz wielozadaniowy moduł logistyczny "Rafaello" zawierający zapasy oraz pewne częsci, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania Stacji. Celem misji jest ponadto sprowadzenie na Ziemię uszkodzonego urządzenia pompującego amoniak z ISS. Moduł ten zostanie następnie zbadany przez specjalistów z NASA celem wyjaśnienia przyczyn usterki

Astronauta Dr Stephen K. Robinson w CA UMK

11 maja Centrum Astronomii UMK gościło amerykańskiego astronautę Dr Stephena K. Robinsona. Dr Robinson uczestniczył w czterech misjach kosmicznych, a na orbicie okołoziemskiej spędził 41 dni. Ostatnia misja STS-130, w której brał udział, zakończyła 20-letnią budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Prom kosmiczny Endeavour wylądował na Florydzie!

Prom kosmiczny Endeavour wylądował przy Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy'ego na Florydzie po swojej ostatniej wizycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station - ISS).

Zderzenie satelitów

10 lutego we wtorek 790 km nad północną Syberią doszło do zderzenia dwu satelitów - amerykańskiego komerycjengo satelitę Iridium oraz nieczynnego już rosyjskiego satelity Kosmos 2251.

Przestrzeń jest duża, ale niewystarczająco...

Subscribe to RSS - ISS