Jowisz

Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn razem na niebie!

Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn razem na niebie! W tym miesiącu będziemy mieli okazję do podziwiania przejściowego zjawiska, jakim jest jednoczesna obecność na niebie aż pięciu planet widocznych z Ziemi gołym okiem.

Koniunkcja Księżyca z Wenus i Jowiszem

Sierp Księżyca

Przez najbliższe dni obserwatorzy nieba będą mieli okazję podziwiać koniunkcję "nowego Księżyca" z Wenus i Jowiszem. Wszystkie trzy ciała niebieskie można już od dziś obserwować na zachodnim nieboskłonie krótko po zachodzie Słońca. Księżyc (obecnie trzy dni po pełni) znajduje się 3.5 stopnia na północny wschód od Jowisza. Jowisz świeci z dużą jasnością -2.1 magnitudo, ale nadal jego blask przyćmiewa jasna Wenus (-4.4 mag) położona

Juno - nowy satelita Jowisza

Piątego sierpnia 2011 z przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono bezzałogową rakietę nośną Atlas 5. Na jej pokładzie znajdowała się nowa sonda NASA - Juno - która następnie odłączyła się od rakiety i obecnie jest w drodze na Jowisza. Na razie misja przebiega pomyślnie - sonda jest w stałej łączności radiowej z odbiornikiem na Ziemi. Sama podróż sondy Juno potrwa pięc lat. Wykorzysta grawitację Ziemi, by rozpędzić się do większej prędkości i zbliżyć się do Jowisza w roku 2016. Następnie wejdzie na jego orbitę, stając się sztucznym satelitą gazowego olbrzyma. Szacuje się, że misja potraw mniej więcej rok - w tym czasie Juno okrązy Jowisza 33 razy. Później prawdopdoobnie spali się w jego atmosferze.

Jowisz stracił swój Południowy Pas Równikowy

Jeden z głównych elementów widocznych na tarczy Jowisza, Południowy Pas Równikowy, zniknął! Mimo iż jego zniknięcie jest najprawdopodobniej efektem gwałtownych burz w atmosferze Jowisza, to jednak naukowcy nie potrafią wyjaśnić co było główną przyczyną. Nie wiedzą również, jak długo pas pozostanie niewidoczny.

Nowa plama na Jowiszu


Fot. Zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a wykonane 23 lipca w zakresie widzialnym. Źródło: ESA

Kolizja plam na Jowiszu

4 lipca będziemy świadkami bardzo bliskiego przejścia obok siebie dwóch potężnych burz na Jowiszu. Nie będzie to zderzenie czołowe, a Wielka Czerwona Plama nie pochłonie mniejszej, co się jednak dokładnie stanie - astronomowie nie potrafią sprecyzować.

Potrójne zaćmienie na Jowiszu

Na pierwszy rzut oka Jowisz wygląda jakby był chory na odrę. Pięć kropek - biała, niebieska i trzy czarne rozrzucone są w górnej połowie tarczy planety. Dzięki zdjęciom z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a wiemy, że te kropki na największej planecie Układu Słonecznego spowodowane są rzadkim ustawieniem trzech największych księżyców Jowisza - Io, Ganimedes i Kalisto - w poprzek tarczy planety.

Statek kosmiczny Galileo (1989 - 2003)

W niedzielę 21 września po 14 latach pracy statek kosmiczny Galileo stopił się w atmosferze Jowisza. Gdy zapasy paliwa były na wyczerpaniu, Galileo został skierowany na kurs kolizyjny z Jowiszem, aby nie dopuścić do zderzania z księżycem Jowisza - Europą, na której Galileo odkrył podziemne oceany - a więc i możliwe życie. Nie chciano dopuścić, aby ziemskie bakterie, które jako pasażer na gapę odleciały z Przylądka Canaveral, zanieczyściły powierzchnie satelity Jowisza. Bakterie, gdyby przeżyły 14 lat podróży na statku oraz zderzenie z Europą, mogłyby kiedyś wprowadzić naukowców w nielada zakłopotanie - czy znalezione w przyszłych misjach na Europie bakterie to nasi znajomi z Ziemi czy tubylcy z Europy?
Subscribe to RSS - Jowisz