komety

Czy kometa Catalina będzie widoczna gołym okiem?

Czy kometa Catalina będzie widoczna gołym okiem? Biorąc pod uwagę dużą nieprzewidywalność komet, trudno powiedzieć, ale wydaje się, że można to śmiało obstawiać. Kometę tą odkryto w 2013 roku na bazie przeglądu nieba Catalina Sky Survey. Odtąd C/2013 US10 (Catalina) stopniowo jaśniała i dziś jest już jaśniejsza niż 8 magnitudo.

Rosetta i lądownik Philae - udana misja

ESA już od kilku tygodni bezskutecznie próbuje zlokalizować kosmiczny lądownik Philae, który w listopadzie ubiegłego roku odłączył się od macierzystej sondy Rosetta i dokonał spektakularnego lądowania na powierzchni komety 67/P Czuriumow-Gierasimienko. Na moment lądowania naukowcy zaangażowani w misję Rosetta czekali aż 10 lat!

Kometa Lovejoy

Przyroda zaprasza nas do swojego teatru. Jeśli pogoda pozwoli, będziemy mogli przez kilkanaście najbliższych dni obserwować kometę Lovejoy, widoczną gołym okiem, a już na pewno przez lornetkę, na południowym niebie. Dziś, 7 stycznia, znajduje się najbliżej Ziemi. 30 stycznia znajdzie się najbliżej Słońca.

Znaleziono dwie rodziny komet wokół pobliskiej gwiazdy

Artystyczna wizja komet w układzie Beta Pictoris.

Instrument HARPS w Obserwatorium La Silla posłużył do wykonania najbardziej kompletnego jak dotąd przeglądu komet wokół inne gwiazdy. Francuski zespół astronomów zbadał prawie 500 indywidualnych komet okrążających gwiazdę Beta Pictoris i odkrył, że należą do dwóch osobnych rodzi egzokomet: starych egzokomet, które prawdopodobnie dokonały już wielu zbliżeń do gwiazdy, oraz młodszych egzokomet, które prawdopodobnie pochodzą z niedawnego rozbicia jednego lub więcej obiektów. Nowe wyniki ukażą się 23 października 2014 r. w

Zderzenia komet przyczyną niespodziewanego nagromadzenia gazu wokół młodej gwiazdy

Artystyczna wizja zderzeń komet w układzie Beta Pictoris
Astronomowie korzystający z sieci teleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w północnym Chile ogłosili dzisiaj odkrycie nagromadzenia gazowego tlenku węgla w pyłowym dysku wokół gwiazdy Beta Pictoris. Jest to niespodzianka, gdyż tego rodzaju gaz powinien być bardzo szybko zniszczony przez światło gwiazdy. Coś – prawdopodobnie częste zderzenia pomiędzy małymi lodowymi obiektami, np. kometami – musiało spowodować, że gaz jest stale uzupełniany. Najnowsze wyniki badań zostały opublikowane dzisiaj w czasopiśmie „Science”.

Kometa w pobliżu Marsa...

Jądro komety C/2013 A1 Siding Spring
W październiku kometa C/2013 A1 Siding Spring zbliży się do Marsa. Wokół Marsa orbitują obecnie misje Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter oraz Mars Express. Na około 3 tygodnie przed największym zbliżeniem komety dotrą do planety misje MAVEN i Mars Orbiter Mission. Czy przetrwają spotkanie z kometą?

Rosetta wybudzona z hibernacji!

Sonda Rosetta podąża obecnie za kometą 67P/Churyumov-Gerasimenko. Misja ma na celu pierwsze w historii tak bliskie spotkanie z kometą, przeprowadzenie pierwszej próby lądowania na jej powierzchni, oraz pierwszą „pogoń” za kometą na jej trajektorii wokół Słońca.

Nadlatuje kometa ISON

Kometa ISON wkroczyła już w swej kosmicznej wędrówce w wewnętrzne rejony Układu Słonecznego. Zmierza teraz ku swemu maksymalnemu zbliżeniu do Słońca, które będzie mieć miejsce 28 listopada tego roku. Wówczas kometa znajdzie się przez chwilę w odległości zaledwie kilku milionów kilometrów od rozgrzanej powierzchni naszej gwiazdy. Będzie to widok niezwykle efektowny – kometa w ciągu dnia będzie być może widoczna gołym okiem. ISON została już okrzyknięta najważniejszą kometą stulecia.

Koniec misji Deep Impact!

Deep Impact
Deep Impact, zwana również jako EPOXI, to kosmiczna sonda należąca do NASA, dedykowana obserwacjom komet, która dostarczyła ponad 500 000 kosmicznych zdjęć. Po prawie 9 latach pracy misja definitywnie zakończyła pracę!

Uderzenia komet w Ziemię mogły przyczynić się do powstania aminokwasów

Czy komety były źródłem aminokwasów na Ziemi?
Brytyjscy i amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperymenty, z których wynika, że przy uderzeniach lodowych komet w planety mogły powstawać aminokwasy. Podobnie mogło dziać się przy upadkach meteorytów na lodowe powierzchnie planet. Wyniki eksperymentów opisano w „Nature Geoscience”.

Kometa C/2011 L4 PanSTARRS

Za kilka dni będziemy mogli obserwować kometę C/2011 L4 PanSTARRS.

Na stronie http://apollo.astro.amu.edu.pl/PAD/index.php?n=WikicometPubPl.2011L4 znajdują sie wszelkie informacje dotyczące  tego zjawiska.
Tags: 

Kometa PANSTARRS rozświetli wieczorne niebo

PANSTARRS, najjaśniejsza od sześciu lat kometa, jaka znajdzie się w pobliżu Ziemi, będzie widoczna na polskim niebie już w marcu tego roku.

Startuje kosmiczny konkurs Helios

Konkurs Helios
Z inicjatywy nauczycieli fizyki oraz popularyzatorów nauki w Warszawie rozpoczyna się jedenasta edycja konkursu astronomicznego „Helios”. Jak co roku organizatorzy zapraszają do udziału w nim uczniów szkół ponadgimnazjalnych – młodzież ze szkół technicznych oraz liceów ogólnokształcących. Zadaniem uczestników polega na wykonaniu krótkiej prezentacji lub filmu (np. w programie Power Point lub innym) na jeden z trzech tematów. W tym roku są to „Misje Marsjańskie”, „Najpiękniejsze miejsca we Wszechświecie” oraz „Tajemnice komet”.

Dziwny ogon asteroidy Scheila

Wczesnym rankiem 11 grudnia astronom Uniwersytetu Arizona Stece Larson przeglądał niebo w ramach Catalina Sky Survey za pomocą 70-centymetrowego teleskopu Schmidta. W trakcie obserwacji zauważył niezwykły wygląd asteroidy 596 Scheila w pasie głównym planetoid. Nie przypominała gwiazdopodobnego punktu na niebie, jakiego się spodziewał, lecz była rozmazana z delikatną łuną rozciągającą się na kilka minut łuku na zachód i północ. Inni astronomowie szybko potwierdzili kometarny wygląd, zauważając rozległy łuk materii na północy i mniejszy na południu od asteroidy.

Czy słynne komety to dzieci innych słońc?

Słynne obiekty, takie jak choćby kometa Halley'a, kometa Hale-Bopp'a, a także obserwowana ostatnio kometa McNaught, mogły tak na prawdę narodzić się wokół innych gwiazd. Hipotezę taką wysunęła ostatnio międzynarowoda grupa badawcza działająca pod kierunkiem astronoma Hala Levisona z Southwest Research Institute (SwRI) w Boulder, Colorado (USA).

Strony

Subscribe to RSS - komety