kosmologia

Astronomowie obserwowali kosmiczne "grudy" przy użyciu teleskopu Compact Array CSIRO w wschodniej Australii.

Niewidzialne dla nas struktury w kształcie makaronu, płatów ciasta lazanii lub też orzechów laskowych mogą krążyć po naszej Galaktyce, rzucając dość duże wyzwanie naszej obecnej wiedzy o gazowym środowisku Drogi Mlecznej.
Tags: 

Przegląd XXL - polowanie na gromady galaktyk

Gromady to ogromne zbiory galaktyk, które zawierają oprócz nich samych duże ilości gorącego gazu o temperaturze tak wysokiej, że gaz ten emituje promieniowanie rentgenowskie. Struktury te są przydatne dla astronomów, bowiem na ich budowę i ewolucję teoretycznie powinna mieć duży wpływ ciemna materia i ciemna energia - niewidzialne składniki Wszechświata.

Z ostatniej chwili: Wszechświat "jednak" nie jest hologramem?

Czy nasz Wszechświat może być hologramem? Może to wydawać się niewiarygodne, jednak naukowcy już od dawna całkiem na poważnie zajmują się tą teorią. Kilka lat pojawiły się prace zespołu pod kierownictwem dr Yoshihumi Hyakutake z Uniwersytetu Ibaraki, które dowodziły na gruncie matematycznym, że Kosmos może być faktycznie tylko hologramem generowanym przez inne, „położone głębiej” uniwersum.

Astronomowie odkrywają ślady najwcześniejszych galaktyk

Astronomowie z Kalifornii i Baltimore (Space Telescope Science Institute) sporządzili najdokładniejsze jak dotąd statystyczne opisy wczesnych typów bardzo słabo świecących galaktyk, które istniały we Wszechświecie około 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Stała grawitacyjna może być stałą uniwersalną

Czy stała grawitacyjna jest wszędzie i zawsze taka sama, a na dodatek niezmienna? Fakt, że naukowcy mierząc ją w naszym Układzie Słonecznym i w odległych systemach gwiazdowych otrzymują tę samą wartość, zdaje się potwierdzać, że ma ona istotnie charakter uniwersalny.

Śledzenie powolnej śmierci Wszechświata

Międzynarodowy zespół astronomów badając ponad 200 000 galaktyk zmierzył energię generowaną w dużym fragmencie kosmosu, robiąc to bardziej precyzyjnie niż dotychczasowe pomiary. Jest to najbardziej kompleksowa ocena wydajności energetycznej w pobliskim Wszechświecie. Udało się potwierdzić, że energia produkowana obecnie w części Wszechświata stanowi zaledwie połowę stanu sprzed dwóch miliardów lat oraz okazało się, że to osłabienie zachodzi na wszystkich długościach fali od ultrafioletu do dalekiej podczerwieni. Wszechświat powoli umiera.

Nowe obserwatorium fal grawitacyjnych

LIGO to takie usprawnienie wcześniej już używanych w tym celu urządzeń, które pozwoli na zwiększenie czułości aparatury o czynnik rzędu 10. Dzięki temu będzie się dało zbadać dużo większą ilość kandydatów na generatory fal grawitacyjnych. Ostateczne testy instrumentu zaplanowane są już na jesień tego roku.

Zagadka zimnej pustki w Kosmosie

W roku 2004 astronomowie badający mapę pozostałości po Wielkim Wybuchu – kosmicznego promieniowania tła (CMB) odkryli Chłodną Plamę, czyli wielki – a nawet dużo większy, niż kiedykolwiek się spodziewano – obszar bardzo niskiej temperatury na naszym ziemskim niebie. Wprawdzie teorie fizyczne związane z Wielkim Wybuchem przewidywały już dawniej fluktuacje temperatury CMB w bardzo wczesnym Wszechświecie, jednak zimny obszar aż tak duży był dla naukowców sporym zaskoczeniem.

Lewoskrętne, kosmiczne pole magnetyczne może wyjaśniać kwestię brakującej antymaterii

Nowe obserwacje przeprowadzone przez Teleskop Fermi sugerują możliwe wyjaśnienie braku dostatecznej ilości przewidywanej antymaterii. Odkrycie istnienia „lewoskrętnego” pola magnetycznego, które przenika cały Wszechświat, może wyjaśnić jego wielką tajemnicę – brak symetrii w zakresie ilości materii – antymaterii. Zespół naukowców kierowany przez Tanmay Vachaspati z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie ogłosił właśnie swe odkrycie na łamach prestiżowego pisma astronomicznego Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Nowy rekord odległości do odległej galaktyki

Naukowcy z Uniwersytetów Yale i Kalifornijskiego przesunęli granicę, do której możemy badać bardzo odległe galaktyki – aż do takiego momentu w historii Wszechświata, gdy liczył on sobie zaledwie 5 procent swego obecnego wieku (13,8 miliardów lat). Odkryli wyjątkowo jasną galaktykę istniejącą już ponad 13 miliardów lat temu - oszacowali jej odległość przy pomocy danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, Teleskopu Spitzera oraz naziemnych, 10-metrowych teleskopów Kecka. Udało się potwierdzić, że faktycznie mamy do czynienia z najdalszą znaną dziś astronomom galaktyką.

Wyjaśnienie pochodzenia materii we Wszechświecie

Według naukowców asymetria ilości materii i antymaterii we Wszechświecie może być związana z cząstką Higgsa.

Planck: Fale grawitacyjne pozostają nieuchwytne

Dzięki połączeniu obserwacji z satelity i z teleskopów naziemnych dowiedziono, że pył międzygwiezdny to rzeczywista przyczyna istnienia ponad połowy ciekawego sygnału, o którego odkryciu naukowcy donosili przed rokiem.

„Oko Saurona” – nowa metoda pomiaru odległości do galaktyk

Zespół naukowców kierowany przez Sebastiana Hoeniga z Uniwersytetu w Southampton w Anglii dokładnie zmierzył naszą odległość do najbliższej galaktyki NGC 4151, używając w tym celu interferometru z Obserwatorium WM Kecka. Astronomowie zastosowali nową technikę, która pozwala im mierzyć odległości do dalekich galaktyk bardziej precyzyjnie niż dotąd.

Teleskop Subaru wykrył "nagłe" galaktyki wczesnego Wszechświata

Astronomowie spojrzeli na w czasie wstecz – na ponad 13 miliard lat – i odkryli siedem wczesnych galaktyk, które musiały pojawić się dość niespodziewanie w około 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Nowe dane na temat gęstości ciemnej materii

Naukowcy opracowali nową wersję symulacji komputerowej rozkładu ciemnej materii we Wszechświecie. Ma im ona dać istotne i nie znane dotąd w takiej skali informacje o jej profilu gęstości oraz o rozkładzie położonych w niej, podobnych do bąbli pustek. Mają one różne kształty i rozmiary, a średnia gęstość ciemnej materii wokół nich jest podwyższona. Wyniki tych badania zostały niedawno opublikowane w Physical Review Letters.

Strony

Subscribe to RSS - kosmologia