kosmos

Orion: Media o kosmosie 02-10.11.2015

Festiwal filmów astronomicznych OFAFA 2015 w Niepołomicach; Konkurs "Cassini Scientist for a Day"; Konkurs na logo Polskiej Agencji Kosmicznej nierozstrzygnięty!; Centrum Nauki Kopernik ma 5 lat!; Ławeczka Mikołaja Kopernika-ekonomisty w Grudziądzu; Otwarto linię południka 019E w Parku Śląskim w Chorzowie; Znaleziono drugą Wenus; "Serce" Drogi Mlecznej zlokalizowane; Bolid nad Tajlandią; Lodowe wulkany na Plutonie?

Orion: Media o kosmosie 20-25.10.2015

Warszawa zanieczyszczona światłem; Konferencja "Polska w kosmosie"; Polacy lecą na Marsa; 400 projektów logo Agencji Kosmicznej POLSA; W Zielonej Górze otwarto Planetarium "Wenus"; Stacja kosmiczna w salonie, czyli jak wychować astronautę; Większość planet typu ziemskiego we Wszechświecie dopiero powstanie

„Kosmos w szkole” czyli warsztaty ESERO w Centrum Nauki Kopernik

W sobotę 10 października 2015 w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik oraz w Planetarium Niebo Kopernika odbyły się po raz drugi warsztaty ESERO skierowane głównie do nauczycieli i opiekunów zajęć pozalekcyjnych dla uczniów i młodzieży.

Kosmos na Rodzinym Pikniku Naukowym w Grodzisku Mazowieckim

Astronomia i badanie kosmosu były obecne na Rodzinym Pikniku Naukowym w Grodzisku Mazowieckim i cieszyły się sporym powodzenie, zwłaszcza pokazy w mobilnym planetarium, czy pokazy tworzenia komety oraz budowanie i wystrzeliwanie własnych rakiet na powietrze.

Mega galaktyka - brakujące ogniwo w historii Kosmosu

Dwie bardzo „głodne”, młode galaktyki, które zderzyły się 11 miliardów lat temu, szybko tworzą jedną, masywną galaktykę, około 10 razy większą od Drogi Mlecznej. Do takich wniosków doszedł zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego, posługując się obserwacjami zebranymi przez teleskopy z Obserwatorium Kecka na Hawajach oraz innymi instrumentami z niemal całego świata.

Najdalsza galaktyka w znanym Wszechświecie

Nowo odkryty kosmiczny cud przejął zaszczytny tytuł najdalszego znanego astronomom obiektu we Wszechświecie. Jest nim galaktyka oznaczona jako MACS0647-JD, znajdująca się około 13.3 miliardów lat świetlnych od nas. Wszechświat sam liczy sobie jedynie mniej więcej 13.7 miliardów lat, więc światło tej galaktyki musiało lecieć do nas - obserwatorów na Ziemi - przez prawie cały okres istnienia czasu i przestrzeni.

Nobel z fizyki za odkrycie przyśpieszonej ekspansji Wszechświata

Trzech naukowców, Amerykanie Saul Perlmutter i Adam G. Riess oraz Australijczyk Brian P. Schmidt są lauretami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Komitet uhonorował ich odkrycie przyspieszonego rozszerzania się Wszechświata i dowiedzenie go na podstawie obserwacji gwiazd supernowych.
Subscribe to RSS - kosmos