LOFAR

LOFAR odkrywa atomy węgla poza Drogą Mleczną

Międzynarodowy zespół astronomów pod kierownictwem Leah Morabito z Obserwatorium w Lejdzie po raz pierwszy w historii dowiódł występowania największych atomów węgla poza naszą Drogą Mleczną. Posłużył im do tego nowoczesny interferometr radiowy LOFAR. W przyszłości naukowcy będą w stanie zmierzyć temperaturę i gęstość środowiska znalezionych właśnie poza naszą Galaktyką atomów węgla. Mogą mieć one wpływ na formowanie się i ewolucję galaktyk.

Pierwsze obserwacje Galaktyki Wir wykonane interferometrem LOFAR

Używając sieci radioteleskopów pracujących na częstotliwościach niewiele wyższych niż te typowe dla komercyjnych stacji radiowych FM europejski zespół astronomów uzyskał najbardziej jak dotąd wyraźny obraz radiogalaktyki na falach poniżej 1 GHz.

POLFAR podpisał umowę – powstaną trzy polskie stacje LOFARA!

W środę, 11. czerwca 2014 roku przedstawiciele ASTRONu oraz polskiego konsorcjum POLFAR podpisali umowę dotyczącą budowy trzech polskich stacji na północy, zachodzie i południu Polski.

W Polsce powstaną trzy stacje LOFARa!

LOFAR
W lipcu tego roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka podjęła decyzję o finansowaniu polskiego udziału w międzynarodowym projekcie LOFAR.

LOFAR odkrywa nową gigantyczną radiogalaktykę

radiogalaktyka odkryta przez LOFAR
Zespół astronomów kierowany przez dr Georga Healda z holenderskiego instytutu radioastronomii ASTRON odkrył nieznaną wcześniej, gigantyczną radiogalaktykę. Obiekt ten został znaleziony dzięki użyciu potężnego, międzynarodowego interferometru radiowego LOFAR, zaprojektowanego i zbudowanego przez ASTRON. Zespół wykonuje aktualnie LOFAR-em pierwszy przegląd całego nieba (tzw. MSSS - Multi-frequency Snapshot Sky Survey).

Supermasywna czarna dziura pompuje wielkie bąble

M87
Wyniki obserwacji uzyskanych z wykorzystaniem sieci LOFAR (ang. LOw Frequency ARray for radio astronomy)  po raz kolejny fascynują astronomów. Tym razem prezentowane rezultaty dotyczą galaktyki eliptycznej M87, znajdującej się w gwiazdozbiorze Panny.

Niektóre czarne dziury aktywnie akreują materię. Część z tej materii nie spada na czarną dziurę, ale jest wyrzucana w postaci wąskiej strugi cząstek poruszających się z relatywistycznymi prędkościami. Gdy strumień zwalnia, tworzy cienką bańkę, która może objąć całą galaktykę. Taki niewidoczny dla teleskopów

Tags: 

Największy radioteleskop uzyskuje królewską pieczęć aprobaty

Największy na świecie radioteleskop został oficjalnie oddany do użytku podczas specjalnej ceremonii w Holandii, w której brali udział astronomowie z Polski i wielu innych krajów.

Pierwsze ważne dane z interferometru LOFAR

Mamy pierwsze szczegółowe mapy radiowe wykonane przy pomocy sieci interferometrycznej LOFAR! W grudniu 2009 przeprowadzono w Holandii (ASTRON) kompleksowe, sześćdziesięciogodzinne obserwacje radiogalaktyki aktywnej 3C61.1. Na obecnym etapie budowy interferometru wykorzystano 16 stacji centralnych oraz 4 stacje zdalne (o dużych bazach interferometrycznych w stosunku do centrum dowodzenia projektem.)
Subscribe to RSS - LOFAR