loty kosmiczne

Baza Księżycowa pod Krakowem!

Na stronie PolakPotrafi.pl pojawił się projekt pt. "Budowa placówki badawczej do symulacji załogowych misji kosmicznych" - M.A.R.S. czyli Modular Analog Research Station.

Naukowcy szukają chętnych do symulowanego lotu na Księżyc!

Naukowcy szukają chętnych do symulowanego lotu na Księżyc! Projekt trwa dwa tygodnie i rusza już tego lata. Sprawdź!

Astro-H/H-IIA F30 już niebawem poleci w Kosmos! Oglądaj to na żywo 12 lutego.

Start rakiety H-IIA F30 z rentgenowskim satelitą "Astro-H" na pokładzie (z kosmodromu Tanegashima Space Center) ustalono na 12 lutego 2016, na godzinę 5:45 po południu (wg czasu standardowego Japonii). Japońska Agencja Kosmiczna JAXA będzie go transmitować na żywo na swoich stronach www.

Progress wszedł w ziemską atmosferę!

Rosyjska Agencja Kosmiczna Roscosmos ogłosiła, że statek dostawczy Progress ponownie wszedł w ziemską atmosferę wczoraj, o godzinie 10:04 czasu wschodnioamerykańskiego (EDT), ponad środkowym Pacyfikiem. W piątek jego szczątki mają spać na Ziemię.

Jak się czujesz? A jak się czują twoje mikroby? Dwóch astronautów przez rok na ISS.

27 marca 2015, statek kosmiczny Sojuz TMA-16M po sześciu godzinach lotu przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Przywiózł tam nową załogę złożoną z trzech astronautów. Dwóch z nich w ramach nowatorskiego eksperymentu pozostanie na ISS przez rok (typowy okres takiej kosmicznej misji wynosił jak do tej pory 6 miesięcy.)

Udany lot eksperymentalnego statku kosmicznego IXV

Nowy statek kosmiczny ESA, Intermediate eXperimental Vehicle (IXV) szczęśliwie powrócił z Kosmosu na Ziemię. Wcześniej zdołał osiągnąć pułap 412 kilometrów ponad powierzchnią naszej planety. Jest to obiecujący kandydat na pierwszy europejski pojazd kosmiczny wielokrotnego użytku, podobny do amerykańskich wahadłowców.

Test Oriona - najdalszy lot od 42 lat

5 grudnia o 13:05 czasu polskiego odpaliły trzy silniki rakiety Delta IV i statek kosmiczny Orion wystartował  z przylądka Canaveral na Florydzie. Orion wzniósł się na wysokość 5 800 km, czyli 15 razy wyżej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Orion jest pierwszym od 42 lat statkiem zaprojektowanym dla ludzi, który wzniósł się tak wysoko. (Na wyższych orbitach znajdują się satelity, ale one nie wrócą na Ziemię.) 42 lata temu, w 1972 r. miało miejsce ostatnie lądowanie na Księżycu w ramach misji Apollo 17.

Katastrofa statku kosmicznego SpaceShipTwo

31 października prywatny statek kosmiczny SpaceShipTwo (SS2) uległ katastrofie na pustyni Mojave w Kalifornii. Statek został skonstruowany przez firmę Scaled Composition i był przeznaczony do celów turystyki kosmicznej. W wypadku zginął jego pilot, drugi pilot zdążył się katapultować tuż przed eksplozją.

Prywatny statek kosmiczny Cygnus w drodze na ISS

Transportowy statek kosmiczny Cygnus, opracowany przez konsorcjum Orbital Sciences w ramach kontraktu z NASA w ramach dostarczania ładunku na Międzynarodowa Stację Kosmiczną, osiągnął już orbitę Ziemi w drodze ku zaplanowanemu na niedzielę spotkaniu z ISS. Wystartował po dobowym opóźnieniu z kosmodromu NASA na wyspie Wallops w Wirginii. Statek ma dostarczyć na nią około 589 kilogramów ładunku przeznaczonego głównie na potrzeby załogi Misji 37 NASA. Cygnus to drugi w historii

Marsjańscy osadnicy poszukiwani

Kolonia na Marsie
Już za 10 lat na Marsie powstanie pierwsza osada, a wkrótce ruszy program rekrutacji ochotników, chcących polecieć na Czerwoną Planetę z biletem w jedną stronę.

10 najważniejszych astrofizycznych wydarzeń 2012 roku

Astronomowie odkryli małe galaktyki, w których tworzą się nowe gwiazdy, najbardziej jak dotychczas zaawansowany technologicznie łazik wylądował na Marsie, a fizycy znaleźli najprawdopodobniej cząstkę, której szukano przez ponad 40 lat.

Neil Armstrong: 1930 - 2012

Neil Armstrong, pierwszy człowiek który miał okazję spacerować po powierzchni Księżyca, zmarł wczoraj (25 sierpnia 2012) na skutek komplikacji pooperacyjnych. Miał 82 lata. Pozostawił po sobie dwie żony, dwóch synów, dziesięcioro wnucząt oraz brata i siostrę.

Pierwszy polski satelita na orbicie !

13 lutego przed południem wyniesiony został na orbitę ziemską pierwszy satelita stworzony w całości przez polskich konstruktorów - PW-Sat. Został on umieszczony w Kosmosie przez rakietę nośną Vega, startującą z kosmodromu ESA w Kourou (Gujania Francuska.) Wraz z nim wystrzelono kilka innych tak zwanych minisatelitów, w tym satelity LARES i ALMASat-1 z Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz sześć minisatelitów zbudowanych przez europejskie uniwersytety.

Nieudana misja sondy Fobos-Grunt

15 stycznia rosyjska sonda kosmiczna Fobos-Grunt spaliła się w atmosferze ziemskiej nad południowym Pacyfikiem, po wcześniejszej awarii i utracie kontaktu radiowego z Ziemią. Główny celem misji, która rozpoczęła się 8 listopada 2011, było lądowanie sondy na Fobosie (jednym z dwóch niewielkich satelitów Marsa) i pobranie próbek jego gruntu, ich analiza, a następnie - przetransportowanie ich z powrotem na Ziemię. Do innych zadań Fobos-Grunt należały m.in. dostarczenie na orbitę Marsa chińskiej sondy badawczej Yinghuo-1, zbadanie własności ruchu orbitalnego i własnego Fobosa i pochodzenia obu księżyców Marsa, oraz - analiza zmian klimatycznych w atmosferze i na powierzchni Marsa. Yinghuo-1 miał być pierwszym chińskim próbnikiem lądowującym na Czerwonej Planecie. W zamierzeniu miał okrążać Marsa przez okres dwóch lat i w tym czasie badać jego powierzchnię, atmosferę, jonosferę i zmiany w rozkładzie pola magnetycznego planety. Z kolei sam lądownik Fobos-Grunt miał pozostać na Fobosie i również jak najdłużej obserwować Marsa.

NASA potwierdza obecność wody na Europie

Sonda Galileo, wystrzelona w 1989 roku, miała za zadanie zbadać Jowisza i jego satelity. Jednym z najciekawszych odkryć było zaobserwowanie wielkiego, słonowodnego oceanu wody pod powierzchnią Europy - czwartego pod względem wielkości galileuszowego satelity Jowisza. Oszacowano, że ocean ten jest sumarycznie większy od wszystkich ziemskich wód oceanicznych, a jego grubość może wynosić nawet 90 kilometrów. Jednak, ze względu na dość dużą odległość satelity od Słońca, woda ta jest najprawdopodobniej całkowicie zamarznięta.

Strony

Subscribe to RSS - loty kosmiczne