magnetary

Największe eksplozje we Wszechświecie zasilane są najsilniejszymi magnesami

Obserwacje z należących do ESO obserwatoriów La Silla i Paranal w Chile po raz pierwszy pokazały związek pomiędzy bardzo długimi błyskami gamma, a nietypowo jasnymi wybuchami supernowych. Wyniki wskazują, że supernowa nie została spowodowana przez rozpad radioaktywny, jak oczekiwano, natomiast została wywołana rozpadem niezwykle silnych pól magnetycznych wokół egzotycznego obiektu nazywanego magnetarem. Wyniki ukazały się 9 lipca 2015 r. w czasopiśmie „Nature”.

Rozwiązanie zagadki powstawania magnetarów?

Magnetary są dziwacznymi, supergęstymi pozostałościami po wybuchu supernowej. Są najsilniejszymi znanymi magnesami we Wszechświecie – miliony razy mocniejszymi niż najsilniejsze magnesy na Ziemi. Zespół europejskich astronomów, który użył należącego do ESO teleskopu VLT, uważa że po raz pierwszy odkrył gwiazdowego towarzysza magnetara. Odkrycie pomaga w wyjaśnieniu w jaki sposób powstają magnetary – co jest zagadką od 35 lat – oraz dlaczego ta konkretna gwiazda nie zapadła się w czarną dziurę, jakby to przewidywali astronomowie.
Znaczniki: 

Wyjątkowy magnetar

magnetar
Grupa astronomów pod kierunkiem doktorantki Ping Zhou z Uniwersytetu Nankin w Chinach odkryła nowy, dziewiąty z kolei magnetar rozbłyskujący. Obiekt ten został zidentyfikowany podczas spotkania „COSPAR Capacity Building Workshop”, które zorganizowano dla młodych naukowców z krajów rozwijających się. Bardzo prawdopodobne jest, że odkryty magnetar, czyli ultra magnetyczna gwiazda neutronowa, był częścią układu podwójnego, który magnetar tworzył razem z anty-magnetarem. Anty-magnetar to obiekt, którego pole magnetyczne jest znacznie mniejsze

Tajemniczy magnetar z jednym z najsilniejszych pól magnetycznych we Wszechświecie

magnetar
Grupa astronomów wykorzystująca teleskop ESA XMM-Newton dokonała odkrycia jednego z najpotężniejszych znanych pól magnetycznych we Wszechświecie. Co ciekawe, dotąd uważano że obiekt znany jako SGR 0418+5729 ma nadzwyczaj słabe pole magnetyczne.
Subscribe to RSS - magnetary