Mars

„60 lat ery kosmicznej – kierunek Mars” czyli konkurs kosmiczny dla młodzieży szkolnej

Muzeum Okręgowe w Sieradzu i Centrum Badań Kosmicznym PAN zapraszają do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Kosmicznej dla młodzieży szkolnej pt. „60 lat ery kosmicznej - kierunek Mars” oraz w towarzyszącym mu konkursie plastycznym pt. „Mój nowy marsjański dom”. Prace należy nadsyłać do 15 września 2017 r.

Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - relacja szósta

Dr Natalia Zalewska powróciła już z "Marsa" do Polski. Otrzymaliśmy ostatnie zdjęcie wykonane na misji PolMars (EXO17) oraz filmik z okolic bazy MDRS. Misja zakończyła się 26 marca 2017.

Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - relacja piąta

To jedna z ostatnich relacji dr Natalii Zalewskiej z pobytu w bazie marsjańskiej na pustyni w Utah. Zdjęcia zostały wykonane 24 marca, a misja zakończyła się 26 marca br.

Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - relacja czwarta

Dr Natalia Zalewska przesłała kolejną partię zdjęć i krótki komentarz. Niestety, aktualne warunki panujące na pustyni (silne wiatry) powodują przerwy w łączności z habitatem i zrywanie Internetu. Trzeba czekać na "okienko", aby móc skontaktować się z "Ziemią".

Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - relacja trzecia

W sobotę dotarła do nas kolejna partia zdjęć od dr Natalii Zalewskiej. Tym razem jest więcej zdjęć i nieco dłuższy komentarz :)

Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - relacja druga

Na "Marsie" podczas spaceru można stracić głowę...

Dr Natalia Zalewska nadaje z Marsa - pierwsza relacja

11 marca 2017 r. pod nazwą EXO.17 ruszyła pierwsza polska misja na Marsa. To nie jest żart. Po prostu "Mars" znajduje się na pustyni w Utah (USA).

Baza Księżycowa pod Krakowem!

Na stronie PolakPotrafi.pl pojawił się projekt pt. "Budowa placówki badawczej do symulacji załogowych misji kosmicznych" - M.A.R.S. czyli Modular Analog Research Station.

Naukowcy szukają chętnych do symulowanego lotu na Księżyc!

Naukowcy szukają chętnych do symulowanego lotu na Księżyc! Projekt trwa dwa tygodnie i rusza już tego lata. Sprawdź!

Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn razem na niebie!

Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn razem na niebie! W tym miesiącu będziemy mieli okazję do podziwiania przejściowego zjawiska, jakim jest jednoczesna obecność na niebie aż pięciu planet widocznych z Ziemi gołym okiem.

Co potrafi SCORPIO?

Scorpio N
Za nieco ponad dwa tygodnie łazik marsjański studentów Politechniki Wrocławskiej wystartuje w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w USA. Najnowsze dzieło Koła Naukowego Off-Road to pojazdu SCORPION, który dziś wylatuje do Stanów.

Mars: planeta, która straciła ocean wody

Pierwotny ocean na Marsie miał więcej wody niż ziemski Ocean Arktyczny i pokrywał większą powierzchnię planety niż Ocean Atlantycki na Ziemi – tak wskazują opublikowane dzisiaj najnowsze wyniki badań. Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał należący do ESO teleskop VLT, a także instrumenty w W. M. Keck Observatory oraz NASA Infrared Telescope Facility, do monitorowania atmosfery planety i wykonania mapy własności wody w różnych częściach marsjańskiej atmosfery w okresie sześciu lat. Nowe mapy są pierwszymi tego rodzaju opracowaniami. Wyniki ukażą się dzisiaj w internetowym wydaniu czasopisma „Science”.
Znaczniki: 

Łazik Curiosity na Wzgórzach Pahrump

Curiosity
Mars Reconnaissance Orbiter fotografuje Curiosity

Zaginiony Beagle odnaleziony na Marsie?

19. grudnia 2003 roku malutki statek kosmiczny o nazwie Beagle 2 został wypuszczony z pokładu orbitującej wokół Marsa sondy Mars Express. W dniu Bożego Narodzenia lądownik wszedł w atmosferę planety z prędkością 20.000 km/h i od tego momentu słuch po nim zaginął. Najnowsze doniesienia wskazują, że NASA mogła odnaleźć zgubę, która stanowiła część misji prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Curiosity odkrył metan na Marsie

Curiosity, czyli należąca do NASA misja eksplorująca Marsa od sierpnia 2012 roku, dokonała kolejnego sensacyjnego odkrycia. Tym razem naukowcy donoszą o istnieniu metanu w atmosferze Czerwonej Planety. Na Ziemi źródłem metanu są dużej mierze organizmy żywe, dlatego odkrycie może dowodzić istnienia życia na Marsie! O swoim doniesieniu naukowcy poinformowali na łamach Science.

Strony

Subscribe to RSS - Mars