meteoryty

Łukasz Raczyński – trzynastoleni pasjonat astronomii

Astronomią można „zarazić się” w każdym wieku. Przykładem na to jest Łukasz Raczyński z Radlina na Górnym Śląsku. Pomimo młodego wieku prowadzi obserwacje nieba, zajmuje się astrofotografią, ma własną kolekcję meteorytów, a dodatkowo prowadzi prezentacje na temat astronomii i meteorytów dla nauczycieli oraz uczniów szkół, do których uczęszczał.

Ścieżka edukacyjna METEORYT MORASKO

Poznańscy astronomowie, geolodzy, ekolodzy i społecznicy zbierają fundusze na nową ścieżkę dydaktyczną na terenie rezerwatu przyrody „Meteoryt Morasko”.

Nowe wyniki badań meteorytu z Czelabińska

Ślad po przelocie bolidu nad Czelabińskiem
Najnowsze wyniki badań meteorytu z Czelabińska i towarzyszącej mu eksplozji ukażą się w czwartkowym wydaniu czasopisma "Science". Prace badawcze prowadził kilkudziesięcioosobowy zespół naukowców z kilku krajów.

Uderzenia komet w Ziemię mogły przyczynić się do powstania aminokwasów

Czy komety były źródłem aminokwasów na Ziemi?
Brytyjscy i amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperymenty, z których wynika, że przy uderzeniach lodowych komet w planety mogły powstawać aminokwasy. Podobnie mogło dziać się przy upadkach meteorytów na lodowe powierzchnie planet. Wyniki eksperymentów opisano w „Nature Geoscience”.

Eksplozja bolidu nad Czelabińskiem

Obszar upadku fragmentów bolidu, który eksplodował nad Czelabińskiem w Rosji 15 lutego 2013 roku
15 lutego w godzinach rannych nad Uralem nastąpił przelot bolidu, a potem jego eksplozja i upadki odłamków meteorytu. Zjawisko zostało sfilmowane przez różne osoby. Przez cały dzień o wydarzeniu informowały media w Polsce i na całym świecie.

Znaleziono największy polski meteoryt

Magda Skirzewska i Łukasz Smuła z meteorytem Morasko
Na początku października br. dwójka poszukiwaczy z Opola, po prawie trzech tygodniach poszukiwań na terenie poznańskiego Rezerwatu Morasko, odnalazła największy polski meteoryt. Znaleziona bryła kosmicznego żelaza w czasie wydobywania ważyła około 300 kg! Wcześniej znaleziony największy okaz tego meteorytu liczył sobie niespełna 200 kg.

Dawne meteoryty a wczesny Układ Słoneczny

Zrozumienie najdawniejszej historii Ziemi - historii od chwili jej powstania z materiału zgromadzonego we wczesnym Układzie Słonecznym aż po stan obecny, w którym Ziemia ma metaliczne jądro, płaszcz i cienką skorupę - wiąże się ściśle z badaniem meteorytów.Nowe badania naukowe w tym temacie skoncentrowane są na jednym szczególnym rodzaju starych meteorytów - tak zwanych diogenitach. Ich przykładowe próbki zostały przebadane różnymi technikami, w tym precyzyjną analizą ich składu, co daje nam wkład w procesy chemiczne, jakie miały miejsce w bardzo młodym Układzie Słonecznym.

Maksimum Perseidów

Radiant Perseidów
Maksimum roju Perseidów będziemy obserwować przed niedzielnym świtem 12 sierpnia. Nie przegap!
Od 17 lipca do 24 sierpnia promieniują Perseidy, zwane też łzami św. Wawrzyńca. Główne maksimum wystąpi w nocy 11/12 sierpnia. Obserwacjom nie powinien przeszkadzać Księżyc podążający do nowiu. Zapraszam do obserwacji tego słynnego roju - warto będzie zarwać trochę nocy z soboty na niedzielę, by zobaczyć te „spadające gwiazdy”.

Zagadka marsjańskiego metanu

Naukowcy wykluczyli jedynie meteorytowe pochodzenie metanu na Marsie. Według ich przypuszczeń gaz może być wytwarzany także przez żywe organizmy czerwonej planety. Marsjański metan ma bardzo krótki czas życia – zaledwie kilka tysięcy lat. Za uszczuplanie jego zapasów odpowiedzialne są chemiczne reakcje zachodzące w atmosferze planety wywołane światłem słonecznym.

Życiodajny meteoryt?

W 2000 roku w taflę skutego lodem kanadyjskiego jeziora Tagish wpadły szczątki bolidu, w składzie którego naukowcy doszukali się związków organicznych

Krater na Antarktydzie

Naukowcy zajmujący się astronomią planetarną odkryli krater uderzeniowy pochodzący od upadku meteorytu większego niż ten, który przyczynił się do wyginięcia dinozaurów 65 mln lat temu.
Subscribe to RSS - meteoryty