misje kosmiczne

Koniec misji Messenger!

Należąca do NASA misja Messenger (ang. Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging), czyli posłaniec, właśnie zakończyła swoją pracę - eksplorację Merkurego. 30. kwietnia 2015 roku sonda rozbiła się o powierzchnię planety.

Zaginiony Beagle odnaleziony na Marsie?

19. grudnia 2003 roku malutki statek kosmiczny o nazwie Beagle 2 został wypuszczony z pokładu orbitującej wokół Marsa sondy Mars Express. W dniu Bożego Narodzenia lądownik wszedł w atmosferę planety z prędkością 20.000 km/h i od tego momentu słuch po nim zaginął. Najnowsze doniesienia wskazują, że NASA mogła odnaleźć zgubę, która stanowiła część misji prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Chiński Chang'e 3 dotarł na powierzchnię Księżyca

Chiński statek kosmiczny dotarł wczoraj bezpiecznie na powierzchnię Księżyca. W ciągu godziny uruchomiono sześciokołowy łazik o nazwie Yutu. To pierwszy taki sukces od 1976 roku.

Już dziś wystartuje MAVEN!

Najnowsza misja należąca do NASA MAVEN (ang. Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN spacecraft) wystartuje już dzisiaj, w poniedziałek 18. listopada o 18:38 GMT. Już cztery godziny wcześniej będzie można oglądać przygotowania do startu MAVENa na stronie space.com .

Co planuje ESA?

ESA wybrała najbardziej obiecujące misje. Dwa projekty Athena+ oraz eLISA otrzymają finansowanie w wysokości miliarda euro.
Subscribe to RSS - misje kosmiczne