NASA

Studenci AGH Space Systems walczą o zwycięstwo w CanSat Competition 2017

W czerwcu br. studenci z krakowskiej AGH po raz kolejny staną do rywalizacji o mistrzostwo w prestiżowym CanSat Competition 2017 współorganizowanym przez NASA. Zanim to jednak nastąpi, członkowie AGH Space Systems muszą uzbierać fundusze, które pozwolą im wyjechać do Stanów Zjednoczonych, aby stanąć w szranki z zespołami z całego świata.

Weź udział w konkursie "Cassini Scientist for a Day" 2015

Jeszcze do 26 lutego 2016 roku można przesłać prace do konkursu "Cassini Scientist for a Day" 2015. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów w wieku od 10 do 18 lat włącznie. Jego celem jest napisanie krótkiego eseju zawierającego nie więcej niż 500 słów na temat jednego z trzech głównych obiektów, które sfotografowała sonda Cassini.

EarthKAM – Ziemia z Kosmosu po raz dwunasty

Uczniowie z Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle uczestniczyli w dniach 10 – 13 listopada 2015 w projekcie NASA – EarthKAM. Był to już dwunasty udział uczniów z Jasła w tym projekcie. Ze strony szkoły uczniów do projektu zgłosiła i opiekowała się nimi podczas jego trwania nauczycielka geografii – Jadwiga Moskal.

NASA będzie uprawiać warzywa w kosmosie

Veggie
System produkcji warzyw nazwany „Veggie” zostanie wysłany do stacji kosmicznej na pokładzie misji  SpaceX Dragon CRS-3. Dzięki temu menu astronautów zostanie wzbogacone o świeże  sałatki. Jeśli wszystko się uda, to w lutym przyszłego roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zacznie rosnąć sałata. NASA planuje też  hodowlę kwiatów.
Tags: 

Unikalne zdjęcie Saturna razem z Ziemią

Saturn razem z Ziemią
NASA opublikowała nowe zdjęcie Saturna, wykonane przez sondę Cassini. Fotografia jest unikalna, bowiem widać na niej także Ziemię, Marsa i Wenus.

NASA wyłączyła swoją stronę internetową

Widok witryny internetowej NASA (www.nasa.gov) w dniu 3.10.2013 r. około godz. 13:30.
Od kilku dni internauci wchodzący na witrynę internetową NASA mogą przeczytać komunikat o jej wyłączeniu z powodu braku funduszy. Amerykańska agencja ma problem z powodu wstrzymania finansowania z funduszy federalnych związanego z kryzysem w uchwalaniu amerykańskiego budżetu.
Tags: 

NASA planuje przechwycić asteroidę

Zarząd agencji kosmicznej NASA przedstawił propozycję przechwycenia niewielkiej, jak dotąd nie zidentyfikowanej asteroidy, przetransportowania jej w bezpośrednie sąsiedztwo Ziemi i wysłanie zespołu astronautów celem jej dokładnego zbadania. A wszystko to w ciągu nadchodzącej dekady.

Wega może posiadać swój pas planetoid

Artystyczna wizja pasa planetoid wokół Wegi
Wega to jedna z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie. Najnowsze wyniki obserwacji sugerują, że wokół niej znajdują się zbiorowiska kosmicznego gruzu, które mogą być odpowiednikami pasa planetoid i pasa Kuipera, znanych z Układu Słonecznego. Podobne cechy wykazuje także inny system gwiazdowy - Fomalhaut. Odkrycie jest efektem obserwacji za pomocą kosmicznych teleskopów należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA.

Nowy rekord wielkości wśród galaktyk spiralnych

Galaktyki spiralna NGC 6872
Międzynarodowy zespół astronomów ze Stanów Zjednoczonych, Chile i Brazylii przeanalizował archiwalne dane z kilku teleskopów i wyznaczył rozmiary galaktyki NGC 6872. Uzyskany wynik plasuje obiekt jako nową rekordzistkę wśród galaktyk spiralnych.

Ostatnia misja wahadłowca: STS-135

Wahadłowiec Atlantis został wystrzelony 8 lipca 2011. Jest to jego ostatni lot i zarazem ostatnia misja w historii tzw. promów kosmicznych NASA - misja STS-135. Podczas dwunastu dni Atlantis połączony będzie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Dostarczy na nią załogę złożoną z czterech astronautów (dowódca: Chris Ferguson, pilot Doug Hurley, spacjaliści: Sandy Magnus i Rex Walheim) oraz wielozadaniowy moduł logistyczny "Rafaello" zawierający zapasy oraz pewne częsci, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania Stacji. Celem misji jest ponadto sprowadzenie na Ziemię uszkodzonego urządzenia pompującego amoniak z ISS. Moduł ten zostanie następnie zbadany przez specjalistów z NASA celem wyjaśnienia przyczyn usterki

Wizyta Astronautów Misji STS-130 Endeavour w Zamościu - 15.05.2010

W lutym bieżącego roku amerykański wahadłowiec Endeavour odbył kolejną podróż w przestrzeń kosmiczną. Celem misji oznaczonej symbolem STS-130 było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS kolejnych jej części. Podczas trwającego 13 dni pobytu na stacji astronauci zainstalowali dostarczone moduły: łącznikowy NODE-3 TRANQUILITY oraz obserwacyjny CUPOLA (Kopuła). Moduł obserwacyjny posiada siedem okien umożliwiających załodze stacji nie tylko kontrolowanie urządzeń, ale również obserwacje planety Ziemi.

Pierwsze zdjęcia z nowego Obserwatorium Dynamiki Słońca!

NASA udostępniła właśnie pierwsze zdjęcia z Obserwatorium Dynamiki Słońca (ang. Solar Dynamics Observatory, lub w skrócie SDO), satelity wystrzelonego 11 lutego br. w celu dokładniejszego zbadania poszczególnych wartsw atmosfery słonecznej, monitorowania burz na Słońcu oraz studiowania tajemniczych mechanizmów rządzących wnętrzem naszej Dziennej Gwiazdy.

Nowe Horyzonty

19 stycznia 2006 z Przylądka Canaveral na Florydzie odpalono rakietę Atlas V, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną statek New Horizons (pl. Nowe Horyzonty) rozpoczynając tym samym amerykańską misję dotarcia do obrzeży Układu Słonecznego.

Teleskop Hubble'a skończył 15 lat

Od 15 lat, należący do NASA/ESA, Kosmiczny Teleskop Hubble'a okrąża Ziemię wykonując przepiękne zdjęcia Wszechświata. Wykonał ich już trzy czwarte miliona! Kosmiczny Teleskop Hubble'a na orbicie Hubble został wyniesiony w przestrzeń przez prom kosmiczny Discovery 24 kwietnia 1990 roku i umieszczony na orbicie dzień później, co zapoczątkowało nową erę w historii astronomii. Po raz pierwszy, duży teleskop optyczny znalazł się ponad ziemską atmosferą skutecznie zakłócającą obrazy pochodzące od dalekich gwiazd. Z początku teleskop dawał, niestety, obrazy nieostre. Działo się tak z powodu niedokładności wyszlifowania lustra. Po otrzymaniu "okularów", czyli nowej kamery i urządzenia korygującego wadę, obrazy planet, galaktyk czy mgławic nabrały wyrazu - były nawet 10 razy ostrzejsze, niż te uzyskiwane przez naziemne teleskopy.

"Misja była niemalże zakończona, straciliśmy ich tak blisko domu..."

W sobotę 1 lutego około godziny 15 naszego czasu uległ katastrofie prom kosmiczny Columbia powracający z 16 dniowej misji badawczej. Na pokładzie znajdowało się siedmioro członków załogi: dowódca misji Rick Husband; dowódca ładunku Michael Anderson; specjalista misji Laurel Clark; specjalista misji David Brown; pilot William McCool; specjalista misji Kalpana Chawla; oraz izraelski astronauta Ilan Ramon, specjalista ładunku. Nikt nie przeżył. Co było przyczyną awarii?

Strony

Subscribe to RSS - NASA