Orion

Orion: Media o kosmosie 02-10.11.2015

Festiwal filmów astronomicznych OFAFA 2015 w Niepołomicach; Konkurs "Cassini Scientist for a Day"; Konkurs na logo Polskiej Agencji Kosmicznej nierozstrzygnięty!; Centrum Nauki Kopernik ma 5 lat!; Ławeczka Mikołaja Kopernika-ekonomisty w Grudziądzu; Otwarto linię południka 019E w Parku Śląskim w Chorzowie; Znaleziono drugą Wenus; "Serce" Drogi Mlecznej zlokalizowane; Bolid nad Tajlandią; Lodowe wulkany na Plutonie?

Pierścień z gazu i pyłu, gigantyczna pętla na niebie

Szeroki na 200 lat świetlnych pierścień z gazu i pyłu oraz niezwykła pętla pokrywająca jedną trzecią nieba. To dwa z ciekawych wyników, jakie astronomowie ujrzeli na nowej mapie nieba wykonanej przez satelitę Planck.

Test Oriona - najdalszy lot od 42 lat

5 grudnia o 13:05 czasu polskiego odpaliły trzy silniki rakiety Delta IV i statek kosmiczny Orion wystartował  z przylądka Canaveral na Florydzie. Orion wzniósł się na wysokość 5 800 km, czyli 15 razy wyżej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Orion jest pierwszym od 42 lat statkiem zaprojektowanym dla ludzi, który wzniósł się tak wysoko. (Na wyższych orbitach znajdują się satelity, ale one nie wrócą na Ziemię.) 42 lata temu, w 1972 r. miało miejsce ostatnie lądowanie na Księżycu w ramach misji Apollo 17.
Subscribe to RSS - Orion