planetoidy

Nowe planetoidy odkryte przez zespoły uczniów z Jasła i Królika Polskiego

The International Astronomical Search Collaboration (IASC) opublikowało wyniki trzech ostatnich akcji poszukiwań planetoid: PANSTARRS Feb-March 2016, March-May 2016 oraz GAM March-May 2016.

Pierwszy system pierścieni wokół planetoidy

Wizualizacja planetoidy Chariklo z pierścieniami
Obserwacje wykonane w wielu miejscach w Ameryce Południowej, w tym w Obserwatorium ESO La Silla, doprowadziły do niespodziewanego odkrycia, że odległa planetoida Chariklo jest otoczona przez dwa gęste i cienkie pierścienie. To najmniejszy obiekt, który posiada pierścienie oraz piąte ciało w Układzie Słonecznym posiadające taką strukturę (oprócz Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna). Pochodzenie pierścieni pozostaje zagadką, ale mogą być wynikiem kolizji, która utworzyła dysk. Nowe wyniki zostaną zostały opublikowane na witrynie internetowej czasopisma „Nature” 26 marca 2014 r.

Anatomia planetoidy

Schemat planetoidy Itokawa
Teleskop Nowej Technologii (NTT), należący do ESO, został użyty do znalezienie pierwszego dowodu na to, że planetoidy mogą mieć znacznie zróżnicowaną strukturę wewnętrzną. Dzięki wykonaniu niesamowicie precyzyjnych pomiarów astronomowie odkryli, że różne części planetoidy Itokawa mają różne gęstości. Odkrycie co znajduje się pod powierzchnią może oprócz ujawnienia sekretów powstania planetoidy, rzucić także światło na to, co dzieje się z obiektami, które zderzają się w Układzie Słonecznym, a nawet dostarczyć wskazówek dotyczących powstawania planet.

Uran ma planetoidę trojańską

2011 QF99 - planetoida trojańska Urana (symulacja orbity)
Astronomowie z Kanady i Francji odkryli, że Uran posiada planetoidę trojańską. Wyniki badań obiektu oznaczonego jako 2011 QF99 ukazały się w dzisiejszym wydaniu czasopisma "Science".

NASA dokładniej zbada zagrożenia ze strony asteroid

Agencja kosmiczna NASA ogłosiła właśnie powołanie Grand Challenge – instytucji, której celem będzie wykrywanie wszelkich potencjalnych zagrożeń ze strony asteroid dla naszej cywilizacji, jak również ustalanie scenariuszy obrony przed nimi.

Planetoida DA2012 dziś wieczorem!

2012 DA14
15 lutego, wieczorem naszego czasu planetoida DA2012 przeleci w pobliżu Ziemi.

 Planetoida (asteroida 2012 DA14) będzie dobrze widoczna z terenu Polski, gdyby jednak pogoda nie dopisała, można obejrzeć "transmisje z przelotu planetoidy" w internecie:

 1. SLOOH Space Camera bedzie transmitowac przelot planetoidy na  stronie http://events.slooh.com/ . Trudność polega na tym, że transmisja zacznie się o 3 w nocy naszego czasu...

Tags: 

Wega może posiadać swój pas planetoid

Artystyczna wizja pasa planetoid wokół Wegi
Wega to jedna z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie. Najnowsze wyniki obserwacji sugerują, że wokół niej znajdują się zbiorowiska kosmicznego gruzu, które mogą być odpowiednikami pasa planetoid i pasa Kuipera, znanych z Układu Słonecznego. Podobne cechy wykazuje także inny system gwiazdowy - Fomalhaut. Odkrycie jest efektem obserwacji za pomocą kosmicznych teleskopów należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA.

Polska Kampania Poszukiwania Planetoid

Z końcem października zakończyła się Polska Kampania Poszukiwania Planetoid. Polscy uczniowie odkryli pięć nowych planetoid i obserwowali 17 obiektów NEO (Near Earth Objcet - obiekty bliskie Ziemi).

 Spośród 15 polskich szkół, bioracych udzial w kampanii poszukiwania planetoid, 4 może pochwalić się odkryciem planetoidy. Są to:
  • Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy,
  • Zespół Szkół nr 10 w Toruniu,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Poznaniu.

Planetoida „Iwanowska”

Wilhelmina Iwanowska
Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała 3 lipca 2012 r. jednej z planetoid, na wniosek dwóch litewskich odkrywców Kazimierza Czernisa i Justasa Zdanavicziusa, imię „Iwanowska”.

Sonda Dawn opuściła asteroidę Westa

Dawn (ang. „Świt”) to bezzałogowa sonda kosmiczna wystrzelona we wrześniu 2007 roku przez NASA. Jej celem było dotarcie na orbitę gigantycznej planetoidy Westa, a następnie przelot na orbitę planety karłowatej Ceres. Przez ostatni rok sonda dogłębnie zbadała nieznany dotąd świat asteroid.

Daleka Eris - bliźniacza siostra Plutona

Z nowych badań naukowców z ESO, Garching (Niemcy) wynika, że planetki Pluton i Eris są w zasadzie tego samego rozmiaru. Eris jest jednak o 27% cięższa niż Pluton. Astronomowie po raz pierwszy dokładnie zmierzyli średnicę karłowatej planety Eris. Dokonano tego podczas jej tranzytu przez tarczę słabo świecącej gwiazdy. Miało to miejsce pod koniec 2010 roku, a do obserwacji wykorzystano teleskopy zlokalizowane na terenie Chile, w tym m.in. Belgian TRAnsiting Planets and PlanetesImals Small Telescope (TRAPPIST) z obserwatorium ESO (European Southern Observatory). Z wykonanych obserwacji wynika, iż Eris jest niemal idealnie podobna do Plutona pod względem rozmiarów. Zdaje się mieć ponadto powierzchnię odbijającą większość padającego na nią światła, co sugeruje, że może być pokryta grubą warstwą lodu.

Sonda Dawn zbliża się do Westy

Amerykańska sonda Dawn (Świt) zbliża się do planetoidy Westa, która jest największą asteroidą (średnica około 530 km) z pasa tych obiektów między Jowiszem a Marsem. Westa jest czwarta odkrytą planetoidą (w 1807r. przez H.W.Olbersa) i nazywana jest też protoplanetą - niewiele jej zabrakło, by stać się planetą.

Dziwny ogon asteroidy Scheila

Wczesnym rankiem 11 grudnia astronom Uniwersytetu Arizona Stece Larson przeglądał niebo w ramach Catalina Sky Survey za pomocą 70-centymetrowego teleskopu Schmidta. W trakcie obserwacji zauważył niezwykły wygląd asteroidy 596 Scheila w pasie głównym planetoid. Nie przypominała gwiazdopodobnego punktu na niebie, jakiego się spodziewał, lecz była rozmazana z delikatną łuną rozciągającą się na kilka minut łuku na zachód i północ. Inni astronomowie szybko potwierdzili kometarny wygląd, zauważając rozległy łuk materii na północy i mniejszy na południu od asteroidy.

Jan Śniadecki (1756 - 1830)

Jan Śniadecki w ocenie historyków, był pierwszym polskim uczonym europejskiej miary końca XVIII i początku XIX w. Matematyk i astronom krakowski i wileński, założyciel Obserwatorium Astronomicznego w Krakowie i odnowiciel Obserwatorium i Akademii w Wilnie oraz długoletni rektor Uniwersytetu Wileńskiego. Niezależnie od Olbersa odkrył trzecią z kolei planetoidę Pallas. Jego imię nosi planetoida 1262 oraz krater na Księżycu.

Teleskop Arecibo śledzi potencjalnie groźną asteroidę

W dniu 19 kwietnia w Obserwatorium Arecibo wykonano pomiary metodą radarową asteroidy o nazwie 2005 YU55, która znajduje się na liście obiektów potencjalnie groźnych dla Ziemi. W tym dniu, jak podaje Michael Nolan dyrektor Obserwatorium Arecibo, ta asteroida była w odległości 2,4 miliona kilometrów od Ziemi, co stanowi w przybliżeniu 6-krotną odległość do Księżyca. Teleskop Arecibo znajduje się w okolicach miejscowości Arecibo w Portoryko i korzystają z niego naukowcy z Cornell University przy finansowym wsparciu National Science Foundation (Narodowa Fundacja Nauki).

Strony

Subscribe to RSS - planetoidy