planety pozasłoneczne

Odkrycie siedmiu planet TRAPPIST-1 - garść wiarygodnych linków

O niedawnym ogłoszeniu odkrycia tego niewielkiego, ale bogatego w niewielkie i skaliste planety typu ziemskiego słyszał już niemal każdy, kto choć trochę interesuje się astronomią. W "popularnej" prasie, na portalach ogólnoinformacyjnych oraz w bardzo różnych, niekoniecznie naukowych serwisach nastąpił istny wysyp informacji na ten temat - nie zawsze niestety wiarygodnych i w pełni wartościowych. Tu podajemy kilka odnośników do stron, które informują o tym odkryciu rzetelnie i profesjonalnie.

Proxima Centauri b – najbardziej obiecująca planeta pozasłoneczna?

Proxima Centauri - gwiazda położona „nieopodal” naszego Słońca, bo zaledwie 4,2 lat świetlnych stąd - może być okrążana przez Błękitną Kropkę niewiele różną od Ziemi. Wczoraj (24 sierpnia 2016 roku) astronomowie ogłosili odkrycie towarzyszącej jej planety o wielkości zbliżonej do Ziemi. Ten ciepły świat, skatalogowany jako Proxima b, znajduje się w samym środku strefy zamieszkiwalnej swej macierzystej gwiazdy – czyli w takiej odległości od niej, w jakiej na powierzchni planety może istnieć woda w stanie ciekłym.

Spadająca planeta

Jedna z pozasłonecznych planet spada na swoją macierzystą gwiazdę. Planeta WASP-12 b została odkryta w 2008 roku w ramach projektu Wide Angle Search for Planets (WASP) i od samego początku zadziwiała astronomów.

Odkryto bliźniaka Jowisza wokół bliźniaczki Słońca

Międzynarodowa grupa astronomów użyła 3,6-metrowego teleskopu ESO do zidentyfikowania planety takiej jak Jowisz krążącej po orbicie w takiej samej odległości wokół podobnej do Słońca gwiazdy HIP 11915. Według obecnych teorii, powstawanie planet o masie Jowisza odgrywa ważną rolę w kształtowaniu architektury systemów planetarnych. Istnienie planety o masie Jowisza na orbicie podobnej do jowiszowej wokół podobnej do Słońca gwiazdy otwiera nowe szanse, że system planetarny wokół tej gwiazdy może być podobny do Układu Słonecznego. HIP 11915 ma podobny wiek jak Słońce, a co więcej, podobny do Słońca skład chemiczny sugeruje, że na bliższych orbitach mogą istnieć skaliste planety.

Spitzer dostrzegł planetę w głębi naszej Galaktyki

Odkrycie to dobrze pokazuje, że Orbitalny Teleskop Spitzera może być z powodzeniem wykorzystany do badania rozkładu planet pozasłonecznych w obrębie naszej Galaktyki.

Dowody na zmienność warunków klimatycznych na super ziemiach

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge po raz pierwszy w historii zdołali wykryć zmienność atmosferyczną na skalistej planecie spoza naszego Układu Słonecznego. Zaobserwowano niemal trzykrotne wzrosty jej temperatury na przestrzeni dwóch lat.

Trzy planety zbliżone rozmiarami do Ziemi okrążają pobliską gwiazdę

Odkryto trzy bardzo ciekawe i podobne być może do Ziemi planety pozasłoneczne. Najbardziej odległa z nich krąży w tzw. strefie Goldilock - obszarze, gdzie ze względu na stosunkowo wysokie temperatury może występować woda w stanie ciekłym, a zatem również istoty żywe.

Nowe teleskopy w Paranal do polowania na egzoplanety

Teleskopy Next-Generation Transit Survey (NGTS)
Pierwsze światło w należącym do ESO Obserwatorium Paranal w północnym Chile uzyskał system Next-Generation Transit Survey (NGTS).

VLTI wykrył światło egzozodiakalne

Wykorzystują pełną moc interferometru VLTI, międzynarodowy zespół astronomów odkrył światło egzozodiakalne blisko tzw. „strefy życia” wokół dziewięciu pobliskich gwiazd. Jest to światło gwiazdy odbite przez pył utworzony w wyniku zderzeń pomiędzy planetoidami i aktywności komet. Występowanie dużych ilości tego rodzaju pyłu w wewnętrznych rejonach niektórych układów planetarnych może stanowić przeszkodę w uzyskiwaniu w przyszłości bezpośrednich obrazów planet podobnych do Ziemi.

W układzie podwójnym odkryto "linię życia" wspomagającą powstawanie planet

Artystyczna wizja układu podwójnego GG Tauri-A
Po raz pierwszy naukowcy korzystający z ALMA wykryli strumień gazu poruszający się od masywnego zewnętrznego dysku w stronę wewnętrznych części układu podwójnego gwiazd. Takiej struktury nigdy wcześniej nie obserwowano. Może być odpowiedzialna za utrzymywanie drugiego, mniejszego dysku materii formującej planety, która w przeciwnym wypadku zaniknęłaby dawno temu. Połowa gwiazd podobnych do Słońca powstaje w układach podwójnych, co oznacza, że wyniki badań będą mieć spore konsekwencje dla poszukiwania egzoplanet. Rezultaty opublikowano 30 października 2014 r. w czasopiśmie „Nature”.

Znaleziono dwie rodziny komet wokół pobliskiej gwiazdy

Artystyczna wizja komet w układzie Beta Pictoris.

Instrument HARPS w Obserwatorium La Silla posłużył do wykonania najbardziej kompletnego jak dotąd przeglądu komet wokół inne gwiazdy. Francuski zespół astronomów zbadał prawie 500 indywidualnych komet okrążających gwiazdę Beta Pictoris i odkrył, że należą do dwóch osobnych rodzi egzokomet: starych egzokomet, które prawdopodobnie dokonały już wielu zbliżeń do gwiazdy, oraz młodszych egzokomet, które prawdopodobnie pochodzą z niedawnego rozbicia jednego lub więcej obiektów. Nowe wyniki ukażą się 23 października 2014 r. w

Odkryto nowy rodzaj egzoplanet

Tradycyjny podział planet wyróżnia ich dwie główne kategorie: mniejsze, skaliste globy i gazowe giganty. Niedawno jednak naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) ogłosili odkrycie trzeciego typu planet: gazowych karłów. Badania te są na tyle przełomowe, że opublikował je prestiżowy magazyn Nature.

Najlepszy jak dotąd obraz obcej planety

 Beta Pictoris b
Poszukiwania planet pozasłonecznych w oddalonych systemach gwiazdowych weszły właśnie na nowy etap – dzięki debiutowi nowego instrumentu naukowego do detekcji takich planet, GPI.

Pierwsze światło poszukiwacza planet SPHERE

Dysk pyłowy wokół gwiazdy HR 4796A
Instrument SPHERE — Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch — został zainstalowany na należącym do ESO teleskopie VLT w Obserwatorium Paranal w Chile. Uzyskano dla niego tzw. pierwsze światło. To potężne urządzenie do poszukiwania i badania planet pozasłonecznych (egzoplanet) korzysta jednocześnie z kilku zaawansowanych technik. Oferuje znacząco lepszą wydajność niż dotychczas istniejące instrumenty i uzyskało imponujące widoki dysków pyłowych wokół pobliskich gwiazd oraz innych obiektów w trakcie pierwszych dni obserwacji. Instrument SPHERE został zaprojektowany i zbudowany przez konsorcjum wielu europejskich instytutów kierowane przez Institut de Planétologie et d'Astrophysique de Grenoble we Francji, we współpracy z ESO. Naukowcy spodziewają się, że zrewolucjonizuje szczegółowe badania planet pozasłonecznych i dysków okołogwiazdowych.

Planeta wyjątkowo odległa od swej gwiazdy

Naukowcy odkryli i sfotografowali nieznaną dotychczas planetę, która znajduje się w odległości około 155 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Ten gazowy gigant został dodany do dosyć krótkiej listy egzoplanet odkrytych dzięki bezpośrednim obserwacjom (ang. direct imaging).

Strony

Subscribe to RSS - planety pozasłoneczne