promieniowanie X

Athena - teleskop rentgenowski nowej generacji

 Athena
Athena będzie obserwować niebo w zakresie rentgenowskim. Start misji zaplanowano na 2028 rok, a jej koszt szacuje się na około 1 miliarda euro.

Promieniowanie X dyktuje warunki, czyli wszystko zależy od czarnych dziur

Obserwacje pobliskich czarnych dziur binarnych pozwoliły poprawić model, w którym pierwotne czarne dziury ogrzewają wodór, który następnie ulega jonizacji. Okazuje się, że czarne dziury ogrzewały gaz, ale znacznie wolniej, a to zmienia dalsze losy Wszechświata.

Ręka Boga

NuSTAR
NuSTAR zaobserwował mgławica w kształcie ręki. Relatywistyczne cząstki z pulsara uderzają w otaczającą go materię. Czy wyrzucane cząstki oddziałują w tak specyficzny sposób z otaczającym materiałem, czy to sam materiał tworzy kształt dłoni?

SWIFT znalazł tysiące nowych źródeł rentgenowskich

Międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Leicester opublikował nową listę źródeł rentgenowskich. Jest ona efektem wielu lat pracy uczonych i zawiera około 150 000 gwiazd i galaktyk. Będzie w przyszłości wspaniałym i najlepszym jak dotąd narzędziem do badań tego typu obiektów.

Galaktyka karłowata przyłapana na zderzeniu z duża galaktyką spiralną

Chandra
Galaktyka karłowata wpadła z impetem na galaktykę spiralną. Temperatura wzrosła do 6 mln kelwinów. Gdzie? 60 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Pierwsze zaćmienie planety zaobserwowane w promieniowaniu rentgenowskim

Egzoplanety, czyli planety krążące wokół gwiazd innych niż Słońce, odkrywane są przez astronomów od prawie 20 lat. Jednak dopiero teraz udało się zaobserwować zjawisko przejścia planety przed tarczą gwiazdy macierzystej w zakresie promieniowania rentgenowskiego. Taki właśnie tranzyt został zaobserwowany  w układzie HD 189733, oddalonym od Ziemi o 63 lata świetlne.

Trzeci Katalog źródeł XMM-NEWTON

XMM Newton
W ostatnim czasie Kolaboracja Fermi opublikowała swój pierwszy katalog źródeł ekstremalnych. Kolejny, wielki zbiór kosmicznych źródeł (3XMM-DR4), tym razem w zakresie promieniowania rentgenowskiego, powstał na podstawie obserwacji teleskopu XMM-NEWTON. Jest to już trzeci katalog powstały w oparciu o obserwacje pochodzące z tego instrumentu i zawiera on ponad pół miliona źródeł.

Rozwiązanie zagadki tajemniczego promieniowania z okolic czarnych dziur

W swych najnowszych badaniach astrofizycy z John's Hopkins University, NASA, i Rochester Institute of Technology dowodzą, że rozrzut pomiędzy teorią a obserwacjami dotyczącymi czarnych dziur może być wyjaśniony procesem opadania gazu po torze spiralnym. To prowadzi do silnej emisji promieniowania X.

Badanie ekstremalnej materii poprzez obserwacje gwiazd neutronowych

Gwiazdy neutronowe, bardzo gęste jądra pozostałe śmierci bardzo masywnych gwiazd, zawierają w sobie najgęstsze rodzaje materii we wszechświecie – jej bardziej ekstremalne formy spotykamy jedynie w czarnych dziurach. Nowe wyniki z Chandry i innych teleskopów rentgenowskich podają nam najbardziej jak do tej pory wiarygodne oszacowania relacji pomiędzy promieniem gwiazdy neutronowej i jej masą. Wyniki te nakładają ograniczenia na to, w jaki sposób materia jądrowa – protony, neutrony i ich składowe kwarki – mogą współistnieć w trudnych warunkach panujących we wnętrzach tych gwiazdach.

Przepis na czarną dziurę

Mamy obecnie czas gotowania świątecznych potraw - nierzadko na podstawie sprawdzonych, domowych przepisów. Tymczasem astronomowie zadają sobie inne pytanie - jaki jest najlepszy przepis na czarną dziurę ? Czy inaczej: jaki jest optymalny zestaw składników budujących gwiazdy, by w danym regionie galaktyki utworzyło jak się najwięcej czarnych dziur ?

Satelita Swift odkrył nową czarną dziurę w naszej Galaktyce

We wrześniu 2012 satelita Swift wystrzelony na orbitę Ziemi przez NASA  zarejestrował rozbłyski rentgenowskie. Pochodziły one najprawdopodobniej z  rozgrzanego gazu, opadającego na nieznaną nam dotychczas czarną dziurę  rezydującą w Naszej Galaktyce.
 

Migocząca mgławica Krab

Astrofizycy przez długi czas uważali mgławicę Krab za stałą "świecę standardową" w zakresie rentgenowskim. Jednak 12 stycznia na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego Colleen Wilson-Hodge z Centrum Lotów Kosmicznych im. Marshalla zaprezentował osiągnięcia grupy badaczy, którzy odkryli fluktuacje w promieniowaniu mgławicy.

Dlaczego pewien mikrokwazar zaprzestaje produkcji?

Wiatry z dysków akrecyjnych jako mechanizm tłumienia dżetów w mikrokwazarze GRS 1915+105 to tytuł z artykułu opublikowanego 26 marca w czasopiśmie Nature, w którym autorzy próbują rozwiązać zagadkę powstawania i tłumienia dżetów w mikrokwazarach.

Zapomniany skarb

Oberwujący na falach X satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej XMM-Newton dokonał‚ ponownego odkrycia zapomnianego niegdyś niebieskiego klejnotu. Obiekt ten to jedna z najmłodszych i najjaśniejszych pozostałości po supernowej w naszej Galaktyce, gwieździe, która wybuchł‚a około 1000 lat temu.

Prześwietlenie korony słonecznej

Za pomocą stosowanych w medycynie technik bezpośredniego obrazowania rentgenowskiego uzyskano pierwszą mapę struktury najbardziej zewnętrznej części Słońca – korony.

Strony

Subscribe to RSS - promieniowanie X