radioastronomia

Maser G107 zaskakuje

Maser G107 to jedyny obiekt, dla którego odkryto wyraźne zależności pomiędzy emisjami występującymi w dwóch rodzajach maserów: związanych z wodą i z metanolem.

SEPIA - pierwsze obserwacje

Nowy instrument, który został zamontowany na 12-metrowym radioteleskopie Atacama Pathfinder Experiment (APEX) na 5000 metrach n.p.m. w Andach Chilijskich, otworzył wcześniej mało wykorzystywane okno na Wszechświat. SEPIA - odbiornik dla APEX przygotowany przez Szwecję i ESO – będzie wykrywać słabe sygnały od wody i innych molekuł w Drodze Mlecznej oraz pobliskich galaktykach i we wczesnym Wszechświecie.

Pierwsze obserwacje Galaktyki Wir wykonane interferometrem LOFAR

Używając sieci radioteleskopów pracujących na częstotliwościach niewiele wyższych niż te typowe dla komercyjnych stacji radiowych FM europejski zespół astronomów uzyskał najbardziej jak dotąd wyraźny obraz radiogalaktyki na falach poniżej 1 GHz.

Zaobserwowano wyjątkowo silne rozbłyski radiowe

Astronomowie zaobserwowali niedawno cztery wysokoenergetyczne błyski radiowe, trwające przez kilka milisekund i przybywające do nas z obszaru odległego o miliardy lat świetlnych.

Głęboki i bogaty w szczegóły obraz odległego Wszechświata

obraz VLA
To co radioastronomom udało się dokonać w ciągu ostatnich dekad jest niczym przeskok z pierwszych map sporządzonych przez Greków, ukazujących jedynie basen Morza Śródziemnego, a dzisiejszymi mapami, bogatymi w szczegóły, ukazującymi cały świat.

Pierwsze światło Jansky Very Large Array

VLA
Naukowcy z U.S. Naval Research Laboratory (NRL) i National Radio Astronomy Observatory (NRAO) 1. maja 2012 zarejestrowali pierwsze światło słynnego układu 27 anten w USA  Very Large Array (od niedawna Jansky Very Large Array  - JVLA) na częstotliwości poniżej 1 GHz.

APEX wziął udział w najdokładniejszych obserwacjach w historii

Artystyczna wizja kwazara 3C 279
Międzynarodowy zespół astronomów zaobserwował serce odległego kwazara z niesamowitą rozdzielczością, dwa miliony razy lepszą niż zdolności ludzkiego oka. Obserwacje wykonano łącząc po raz pierwszy teleskop Atacama Pathfinder Experiment (APEX) z dwoma innymi na różnych kontynentach. To ważny krok w kierunku naukowego wyzwania w projekcie „Teleskop Horyzontu Zdarzeń” – wykonania obrazów supermasywnych czarnych dziur: w centrum naszej własnej galaktyki i w innych galaktykach.

Wybrano lokalizację dla interferometru radiowego SKA

Wybrano lokalizację dla największego radioteleskopu na świecie. Po długich obradach członkowie Organizacji SKA (Square Kilometer Array) zdecydowali się na podwójną lokalizację anten tego największego na świecie interferometru radiowego. Zostaną one zbudowane na południu Afryki oraz w Australii.

Razem dla Heveliusa

21 października rektor UMK prof. Andrzej Radzimiński i rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk podpisali list intencyjny w sprawie projektu budowy radioteleskopu Hevelius. Obie uczelnie zobowiązały się do współpracy przy zaprojektowaniu i stworzeniu radioteleskopu Hevelius i budowy wokół niego Centrum Inżynierii Kosmicznej. List intencyjny dotyczy przygotowania koncepcji technicznej i organizacyjnej, propozycji lokalizacji i poszukiwania funduszy. Radioteleskop miałby być gotowy w 2015 r.

Odkryto planetę z diamentu !

Astronomowie odkryli planetę, która najprawdopodobniej zbudowana jest z czystego diamentu. Znajduje się ona tysiące lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Węża. Według naukowców diamentowa planeta powstała z układu podwójnego (układu dwóch gwiazd okrążających się nawzajem), złożonego z pulsara i białego karła. Pulsar odarł swego kompana z zewnętrznej otoczki, pozostawiając jedynie jego węglowe jądro. Artykuł na ten temat ukazał się w prestiżowym piśmie "Science".Międzynarodowy zespół badawczy pod przewodnictwem Matthew Bailesa dokonał tego niecodziennego odkrycia przy pomocy dwóch przyrządów: 64 - metrowego radioteleskopu z Parkes (Australia) i 76 - metrowej anteny z Jodrell Bank (Anglia).

Dzięki Apertif radioastronomowie zobaczą więcej!

Jednoczesne obserwacje dwóch oddalonych od siebie źródeł zapoczątkowały nową erę w radioastronomii.

Największy radioteleskop uzyskuje królewską pieczęć aprobaty

Największy na świecie radioteleskop został oficjalnie oddany do użytku podczas specjalnej ceremonii w Holandii, w której brali udział astronomowie z Polski i wielu innych krajów.

Promieniowanie gamma zdradza pulsary

Energetyczne promieniowanie gamma pomaga astronomom w poszukiwaniach wirujących pulsarów. "Zwykle musimy przeszukiwać całe niebo, by znaleźć pulsary", mówi Scott Ransom z Narodowego Obserwatorium Radioastronomicznego (National Radio Astronomy Observatory) w Charlottesville w Wirginii "Teraz możemy użyć punktowych źródeł promieniowania gamma, które powiedzą nam gdzie mamy patrzeć."

Metamorfoza w mgławicę

Grupa europejskich astronomów wykorzystała Very Large Telescope Interferometer i jego zdolność do uzyskiwania niezwykle ostrych obrazów obiektów niebieskich i zaobserwowała obłok pyłowy otaczający starzejącą się gwiazdę. Odkrycie to ma duży wpływ na poglądy dotyczące kształtów jakie mogą przybierać mgławice planetarne.

SN 1986J

Łącząc dane z różnych radioteleskopów astronomowie zbadali wybuch pewnej gwiazdy, który miał miejsce około 30 milionów lat świetlnych od Ziemi. Przy tej okazji odkryli w centrum wybuchu prawdopodobnie najmłodszą we Wszechświecie czarną dziurę lub najmłodszą gwiazdę neutronową. Jest to niecodzienne zjawisko - po raz pierwszy mamy do czynienia z czarną dziurą bądź gwiazdą neutronową stowarzyszoną z supernową, która wybuchła od czasu wynalezienia przez Galileusza teleskopu prawie 400 lat temu.

Strony

Subscribe to RSS - radioastronomia