radiogalaktyki

LOFAR odkrywa nową gigantyczną radiogalaktykę

radiogalaktyka odkryta przez LOFAR
Zespół astronomów kierowany przez dr Georga Healda z holenderskiego instytutu radioastronomii ASTRON odkrył nieznaną wcześniej, gigantyczną radiogalaktykę. Obiekt ten został znaleziony dzięki użyciu potężnego, międzynarodowego interferometru radiowego LOFAR, zaprojektowanego i zbudowanego przez ASTRON. Zespół wykonuje aktualnie LOFAR-em pierwszy przegląd całego nieba (tzw. MSSS - Multi-frequency Snapshot Sky Survey).

Radiogalaktyki i radiogalaktyki „dziwne”

M51

Wszystkie znane astronomom radioźródła pozagalaktyczne (czyli takie, które nie leżą w naszej Galaktyce i nie są obiektami gwiazdowymi ani planetami) można podzielić na dwie klasy. Pierwsza z nich obejmuje zwykłe galaktyki, w których promieniowanie radiowe jest emitowane na skutek obecności relatywistycznych elektronów i pola magnetycznego. W takich przypadkach obserwowana emisja radiowa pochodzi z całej objętości galaktyki i pokrywa się z jej strukturą widzianą w zakresie optycznym, jako światło. Przykładem takiego obiektu jest nasza

Radiogalaktyka Hercules A w różnych zakresach widma

Efektowne dżety plazmy, zasilane na bieżąco przez energię grawitacyjną masywnej czarnej dziury znajdującej się w samym centrum galaktyki eliptycznej Hercules A, ilustrują możliwości obserwacyjne dwóch być może najpotężniejszych obecnie teleskopów na świecie: Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i rozbudowanego niedawno zespołu radioteleskopów - interferometru radiowego VLA w Nowym Meksyku.
Subscribe to RSS - radiogalaktyki