Rosetta

Dr inż. Tomasz Barciński – o misjach CBK PAN w ZSM nr 3 w Jaśle

14 września 2015 roku, na zaproszenie pani Jadwigi Moskal, do Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle przyjechał dr inż. Tomasz Barciński. Celem jego przyjazdu było poprowadzenie warsztatów przybliżających uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum realizowane w ostatnich latach misje badawcze Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Misja Rosetta przedłużona

Przygodo trwaj! Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła 23. czerwca, że czas pracy misji Rosetta zostanie przedłużony do końca września 2016 roku. Misja zakończy się najprawdopodobniej lądowaniem sondy na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

OSIRIS odkrywa chybotki na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko

Naukowcy odkryli ciekawą formację skalną na powierzchni komety 67P/Churyumov-Gerasimenko w rejonie zwanym Aker. Na zdjęciach wykonanych 16. września 2014 roku, z odległości 29 km, widoczna jest grupa trzech głazów, z których największy ma średnicę około 30 metrów. Głazy te znajdują się na krawędzi małej depresji i wydają się ledwie stykać z powierzchnią komety.

Czy Rosetta zmieni swe plany na rzecz poszukiwań Philiae?

Obecnie ESA rozważa, czy skierować Rosettę, która nadal znajduje się na orbicie komety, na dalsze poszukiwania lądownika. Zmiana kursu sondy umożliwiłaby przelot w odległości zaledwie 6 km od powierzchni komety, nad obszarem w którym najprawdopodobniej znajduje się Philae.

Rosetta i lądownik Philae - udana misja

ESA już od kilku tygodni bezskutecznie próbuje zlokalizować kosmiczny lądownik Philae, który w listopadzie ubiegłego roku odłączył się od macierzystej sondy Rosetta i dokonał spektakularnego lądowania na powierzchni komety 67/P Czuriumow-Gierasimienko. Na moment lądowania naukowcy zaangażowani w misję Rosetta czekali aż 10 lat!

Philae zapadł w głęboki sen

W trakcie długiego lądowania Philae, w wyniku niezadziałania systemu harpunów, lądownik odbił się dwukrotnie od powierzchni komety 67P/Churyumov–Gerasimenko i ostatecznie znalazł się w bardzo niekorzystnym położeniu.

Potrójne lądowanie Philae

Na dzisiejszej konferencji prasowej Europeska Agencja Kosmiczna oficjalnie poinformowała o tym jak przebiegało wczorajsze lądowanie pierwszej sondy na powierzchni komety. Philae w trakcie lądowania odbił się dwukrotnie od powierzchni i dopiero za trzecim razem udało mu się ostatecznie osiąść na powierzchni komety.

Lądowanie zakończone sukcesem

Wszystko poszło zgodnie z planem. Dokładnie dziś, 12 listopada 2014 roku kilka minut po 17 czasu polskiego lądownik Philae wylądował na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Rosetta ląduje na komecie

Tuż po 10 rano do Centrum w Darmstadt dotarł na falach radiowych sygnał, że lądownik Philae oderwał się od orbitera Rosetty i rozpoczął lądowanie na komecie 67P/Churyumov–Gerasimenko.
Aktualizacja: 17:05

Żegnaj 'J', witaj Agilkia

Agilkia
ESA rozstrzygnęła konkurs na nazwę miejsca lądowania lądownika Philae. 12 listopada Philae osiądzie na komecie 67P/Churyumov–Gerasimenko w miejscu nazwanym Agilkia.

Rosetta coraz bliżej

Fragment komety 67P/Churyumov-Gerasimenko sfotografowany z odległości 7,8km przez Rosette. 1 piksel to 66,5cm!

Nasz człowiek w Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt

Józek Dobrowolski jedzie do Darmstadt, żeby zobaczyć jak Philae ląduje na komecie. Do jutra macie szansę, żeby do niego dołączyć.

Kometa traci co sekundę dwie szklanki wody

Kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko badana przez sondę Rosetta 'wypaca' co sekundę dwie szklanki wody. Obecne tempo pozwoliło by wypełnić olimpijski basen w ciągu około 100 dni. Kiedy kometa zacznie się zbliżać do Słońca, tempo to gwałtownie wzrośnie.

Jak wygrałem konkurs ESA “WakeUpRosetta”

Józek Dobrowolski ma 17 lat i jest uczniem III LO im. Unii Europejskiej w Ostrołęce. Jego film w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej „WakeUpRosetta” zajął II miejsce i otrzymał 9092 głosów, co stanowiło ponad 12% wszystkich oddanych głosów

Konkurs "Rosetta Wake Up!" rozstrzygnięty

Rosetta Wake Up!

Europejska Agencja Kosmiczna rozstrzygnęła konkurs "Rosetta Wake Up!". Zwycięzcą została szkoła podstawowa z Grecji, drugie miejsce zajął nasz rodak 17-letni Józek Dobrowolski z Ostrołęki. To duży sukces, zwłaszcza, że pierwsze miejsce zajęła cała szkoła, która brała udział w nagraniu klipu.  Gratulujemy!

Strony

Subscribe to RSS - Rosetta